www.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Piešťany

Aktuálne spravodajstvo

Ceny ropy posilnili, zlato zdraželo

NEW YORK 29. júna (WebNoviny.sk) - Ceny ropy sa v stredu zvýšili už piaty deň po sebe. Ľahká americká ropa si prilepšila o 50 centov čiže o 1,1 percenta a uzavrela na úrovni 44,74 USD za barel. Severomorská ropa Brent, ktorej cena slúži ako medzinárodná referenčná cena, zdražela o 66 centov čiže o 1,4 percenta na 47,31 USD za barel. Veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu sa zvýšila o 2 centy na 1,48 USD za galón a vykurovací olej zdražel tiež o 2 centy na 1,43 USD za galón. Posilnili aj ceny drahých kovov. Zlato si pripísalo 2,20 USD a uzavrelo na úrovni 1 249,10 USD za uncu. Cena striebra sa zvýšila o 14 centov na hodnotu 16,73 USD za uncu. Viac k témam: ropa, zlatoZdroj: Webnoviny.sk - Ceny ropy posilnili, zlato zdraželo © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ceny ropy posilnili, zlato zdraželo

Samosprávy podľa Kisku nedostávajú dostatok financií, problém je však aj v skutočnom počte obyvateľov

BRATISLAVA 28.júna (WebNoviny.sk) - Prezident SR Andrej Kiska podporuje rozvoj slovenských miest a ich snahu o zmenu financovania a legislatívy. Ako agentúru SITA informoval Marek Papajčík z Kancelárie primátora Hlavného mesta SR Bratislavy, deklaroval to v stredu na stretnutí so zástupcami Únie miest Slovenska na čele s jej prezidentom a primátorom Bratislavy Ivom Nesrovnalom a členmi vedenia únie Miroslavom Kollárom a Tiborom Tóthom. Odporúčame:Kiska: Slovensko nemá priority v riešení rómskej problematiky Predstavitelia Únie miest Slovenska na stretnutí ocenili podporu prezidenta samosprávam a zároveň ho informovali o najvážnejších témach ako je financovanie a rozvoj miest a mestských regiónov alebo sociálne služby. V rámci diskusie sa zhodli, že je potrebné podporovať slovenské mestá ako prirodzené centrá rozvoja tradičných regiónov. "Navštívil som množstvo našich miest, viem čo trápi samosprávy a aké problémy musia riešiť. Na financovanie povinností nedostávajú samosprávy od štátu dosť financií. To sa žiaľ týka aj kľúčových oblastí, akými je vzdelávanie detí či starostlivosť o seniorov,“ skonštatoval prezident Kiska. Nepomer v počte skutočných obyvateľov Kritériá pri prerozdeľovaní výnosov dane z príjmu fyzických osôb nezodpovedajú podľa Únie miest Slovenska reálnej demografickej situácii či urbanizácii krajiny. Problémom z hľadiska miest je tiež nedostatočné zohľadnenie štruktúry obyvateľstva. Nedostatkom je aj nepomer v skutočnom počte obyvateľov miest a obcí, ktorý je odlišný v štatistikách a v registri obyvateľov. Pri prerozdeľovaní sa podľa únie nemyslí ani na denne prítomných a prechodne ubytovaných obyvateľov, čo negatívne pociťujú priemyselné centrá, napríklad hlavné mesto Bratislava, kde podľa únie reálne žije o 200-tisíc ľudí viac. Sociálne služby bez podpory štátu Zástupcovia slovenských miest informovali prezidenta SR aj o aktuálnych návrhoch zákonov, ktoré sa týkajú samospráv. Tými sú napríklad novela zákona o miestnych daniach, zákona o odpadoch či novela zákona o sociálnych službách, ktorá by podľa únie v predloženom znení priniesla samosprávam množstvo finančne nákladných povinností bez spoluúčasti od štátu. Únia miest Slovenska je dobrovoľné záujmové združenie miest založené v roku 1994. Jej členskú základňu tvoria veľké a stredné mestá z rôznych regiónov Slovenska. Viac k témam: Andrej Kiska, financovanie, Únia miest SlovenskaZdroj: Webnoviny.sk - Samosprávy podľa Kisku nedostávajú dostatok financií, problém je však aj v skutočnom počte obyvateľov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Samosprávy podľa Kisku nedostávajú dostatok financií, problém je však aj v skutočnom počte obyvateľov

Majstri zo Žiliny u prezidenta, Belaník zdôraznil najmä výchovu mladých talentov

BRATISLAVA 28. júna (WebNoviny.sk) - Futbalisti MŠK Žilina si ako úradujúci majstri Slovenska plnili v stredu popoludní príjemné povinnosti v Prezidentskom paláci v Bratislave. Odporúčame:Aktualizované: MŠK Žilina v predkole Ligy majstrov vyzve dánskeho šampióna Vedenie klubu spolu s celým realizačným tímom a samotnými hráčmi oficiálne prijal prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska pri príležitosti triumfu hráčov spod Dubňa v uplynulej sezóne najvyššej domácej súťaže Fortuna ligy 2016/2017. Prezident spomenul aj správanie hráčov V krátkom príhovore hlava štátu nezabudla poďakovať žilinským majstrom k zisku siedmeho titulu a zapriať im veľa šťastia v blížiacej sa konfrontácii s dánskym šampiónom FC Kodaň v rámci júlového 2. predkola Ligy majstrov. Prezident SR spomenul aj dôležitosť správania hráčov ako veľkých vzorov pre deti a mládež. Za žilinský klub poďakoval za pozvanie športový manažér MŠK Karol Belaník, ktorý Andrejovi Kiskovi v krátkosti zdôraznil klubovú filozofiu a dôležitosť výchovy nových talentov. Belaník prisľúbil, že v klube spravia maximum pre vzorné reprezentovanie slovenského futbalu v európskych pohároch. Škvarka sa s Kiskom dlho rozprával Premiérovú návštevu u prezidenta SR si užíval aj tréner MŠK Žilina Adrián Guľa, pre ktorého to bolo zadosťučinenie za celú predchádzajúcu sezónu. "Bolo to ocenenie a uznanie každodennej práce hráčov, celého klubu. Aj na prezidentskej pôde si uvedomíte, že má zmysel na sebe pracovať. Bolo to veľmi príjemné stretnutie, preto si vážime, že sme mohli prísť za pánom prezidentom Kiskom. Veríme, že nás ešte budú čakať podobné návštevy," citoval žilinský klubový web slová Adriána Guľu. Azda najdlhšie z hráčov sa s prezidentom Slovenskej republiky rozprával kapitán MŠK Michal Škvarka. A čo mu vravel Andrej Kiska? "Pýtal sa ma predovšetkým na komunikáciu na ihrisku, keďže máme v kádri aj zahraničných futbalistov. Prehodili sme pár slov aj o tom, ako to funguje vnútri kabíny, aká sme partia." Odporúčame:Aktualizované: FC Nitra bude nováčikom Fortuna ligy, medzi elitu sa vracia po troch rokoch Dvadsaťštyriročný oporný pilier stredu poľa úradujúceho majstra si pochvaľoval stredajšiu návštevu u prezidenta SR. "Bolo to naozaj príjemné pozvanie, veľká pocta pre každého jedného hráča, pretože nie každý sa môže stretnúť s hlavou štátu. Som rád aj za takúto skúsenosť. A tréma pri rozhovore? Trochu áno, no skôr taký rešpekt," skonštatoval Škvarka, ktorý bol v Prezidentskom paláci v Bratislave po prvý raz. Viac k témam: Andrej Kiska, MŠK ŽilinaZdroj: Webnoviny.sk - Majstri zo Žiliny u prezidenta, Belaník zdôraznil najmä výchovu mladých talentov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Majstri zo Žiliny u prezidenta, Belaník zdôraznil najmä výchovu mladých talentov

Požiar lesa na Záhorí sa ešte nepodarilo zlikvidovať, zasahuje približne 200 hasičov a aj vrtuľník

BRATISLAVA 29. júna (WebNoviny.sk) - Požiar lesa na Záhorí sa hasičom ešte nepodarilo úplne zlikvidovať. Vyplýva to z informácií operačného strediska bratislavských hasičov. Požiar sa hasičom podarilo lokalizovať v nočných hodinách, momentálne je ich na mieste približne 200, a to profesionálov aj dobrovoľných hasičov a 70 kusov techniky. Hasiči od stredy poobedia zasahujú pri požiari lesa medzi obcami Jakubov a Láb v okrese Malacky. Požiar zasiahol plochu približne tri kilometre štvorcové. Pri udalosti zasahujú hasiči z Malaciek, Bratislavy, Pezinka, z DHZ Pole, Lozorna, Veľkých Levár, Malých Levár, Gajarov, Plaveckého Štvrtka, Zohora a mnohí ďalší. Pri hasení pomáha aj vrtuľník Letky Ministerstva vnútra SR. Viac k témam: hasiči, lesný požiar, ZáhorieZdroj: Webnoviny.sk - Požiar lesa na Záhorí sa ešte nepodarilo zlikvidovať, zasahuje približne 200 hasičov a aj vrtuľník © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Požiar lesa na Záhorí sa ešte nepodarilo zlikvidovať, zasahuje približne 200 hasičov a aj vrtuľník

Video: Lesný požiar v Arizone vyhnal z domovov tisícky ľudí

PRESCOTT VALLEY 29. júna (WebNoviny.sk) - Požiar hustého lesa v americkom štáte Arizona v stredu vyhnal z domovov tisícky ľudí, uzavrel dôležitú cestu a vytvoril obrovský kúdoľ dymu. Oheň sa rozšíril v okolí horského mesta Prescott, ktoré sa nachádza asi 160 kilometrov severne od Phoenixu. So živlom, ktorý už zničil 83 kilometrov štvorcových lesa, bojuje asi 500 hasičov, pričom jeden z nich sa ľahko zranil. Pre požiar museli evakuovať oblasti Mayer, Dewey-Humboldt a niekoľko ďalších komunít a tiež uzavrieť jednu z hlavných ciest do Prescottu. Dewey-Humboldt má zhruba štyritisíc obyvateľov a Mayer asi 1 400. Mnohí z nich pritom majú v pamäti lesný požiar z roku 2013, pri ktorom zahynulo 19 hasičov. Guvernér Arizony Doug Ducey vyhlásil v okrese Yavapai výnimočnú situáciu a vo štvrtok plánuje oblasť navštíviť. Viac k témam: Arizona, lesný požiar, USAZdroj: Webnoviny.sk - Video: Lesný požiar v Arizone vyhnal z domovov tisícky ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Lesný požiar v Arizone vyhnal z domovov tisícky ľudí

Video: Má na tvári krásny úsmev, flirtoval Trump s novinárkou a prerušil aj rozhovor s írskym premiérom

WASHINGTON 28. júna (WebNoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump skladal v stredu v Oválnej pracovni Bieleho domu komplimenty írskej novinárke. Nakrátko dokonca prerušil aj telefonát s novým írskym premiérom Leom Varadkarom, informuje agentúra Associated Press. Obeťou Trumpovho záujmu sa stala Caitriona Perry, washingtonská spravodajkyňa írskej televízie RTE News. Odporúčame:Trump je arogantný, netolerantný a nebezpečný, myslí si väčšina svetovej populácie Počas telefonátu s Varadkarom, v ktorom mu Trump zagratuloval k zvoleniu do funkcie premiéra, prezident náhle prerušil rozhovor a spýtal sa novinárky, odkiaľ pochádza. Neskôr sa o nej zmienil aj Varadkarovi. "Má na tvári krásny úsmev, takže by som sa stavil, že s vami zaobchádza dobre," povedal Trump írskemu premiérovi. Novinárka video z udalosti zdieľala na sociálnych sieťach a príhodu označila za "bizarný moment". Viac k témam: Donald Trump, flirtZdroj: Webnoviny.sk - Video: Má na tvári krásny úsmev, flirtoval Trump s novinárkou a prerušil aj rozhovor s írskym premiérom © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Má na tvári krásny úsmev, flirtoval Trump s novinárkou a prerušil aj rozhovor s írskym premiérom

Video: Portugalčania zbabrali rozstrel, Čiľania sú vo finále Pohára konfederácií FIFA

KAZAŇ 28. júna (WebNoviny.sk) - Futbalisti Čile zvíťazili nad hráčmi Portugalska 3:0 na strely zo značky pokutového kopu v stredajšom dramatickom semifinále Pohára konfederácii FIFA 2017 v Rusku. Diváci na štadióne v Kazani nevideli gól 120 minút. Odporúčame:Video: Nemecko a Čile si zabezpečili postup do semifinále Pohára konfederácií Obe mužstvá si vypracovali počas riadneho hracieho času niekoľko príležitostí, no nedokázali ich pretaviť do úspešného konca. Rozhodnúť mohli v závere predĺženia Čiľania - Arturo Vidal však trafil iba do ľavej žrde a Martin Rodríguez z dorážky opečiatkoval brvno. Hrdinom penált bol brankár Bravo Napokon ich to mrzieť nemuselo, v jedenástkovom rozstrele sa pri svojom 114. štarte za Čile blysol 34-ročný brankár Claudio Bravo, ktorý zlikvidoval pokusy všetkých troch portugalských exekútorov. Naopak, Čiľania boli úspešní v konfrontácii s úradujúcimi európskymi šampiónmi. Čile zabojuje o svoj premiérový triumf na Pohári konfederácii s lepším zo štvrtkového druhého semifinále Nemecko - Mexiko (začiatok o 20.00 h SELČ). Pohár konfederácií FIFA 2017 v Rusku semifinále Portugalsko - Čile 0:0 po predĺžení, 0:3 na strely zo značky pok. kopu - do finále postúpilo Čile ŽK: 31. William Carvalho, 43. André Silva, 96. Fonte, 111. Bruno Alves, 114. Cédric Alves - 23. Jara, 51. P. Hernández, rozhodoval: Faghani (Irán) Rozstrel z 11 m: Arturo Vidal (Čile) - 0:1, Quaresma (Portug.) - nepremenil, Aránguiz - 0:2, Joao Moutinho - nepremenil, Alexis Sánchez - 0:3, Nani - nepremenil Viac k témam: Čile, futbal, Pohár konfederácií FIFA, PortugalskoZdroj: Webnoviny.sk - Video: Portugalčania zbabrali rozstrel, Čiľania sú vo finále Pohára konfederácií FIFA © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Portugalčania zbabrali rozstrel, Čiľania sú vo finále Pohára konfederácií FIFA

Zastavili vlak do Berlína, hľadajú v ňom bombu

VARŠAVA 28. júna (WebNoviny.sk) - V poľskom meste Mogilno v stredu večer zastavili a evakuovali medzinárodný rýchlik z Varšavy do Berlína po tom, čo polícia dostala e-mailom vyhrážku, že v jednom z vozňov sa nachádza bomba. Odporúčame:Obvinili Zdena, ktorý nahlásil bombu na železničných staniciach v Bratislave Podľa poľských médií evakuovali z vlaku asi 600 cestujúcich a plánujú ich zatiaľ umiestniť do budovy školy. Evakuovali tiež obyvateľov domov, ktoré sa nachádzajú v blízkosti železničného nádražia. Vlak prehľadávajú policajné jednotky s pátracími psami a tiež požiarnici. Informácie pochádzajú z agentúry AP a z webstránky poľského denníka Gazeta Wyborcza. Viac k témam: bomba, vlakyZdroj: Webnoviny.sk - Zastavili vlak do Berlína, hľadajú v ňom bombu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Zastavili vlak do Berlína, hľadajú v ňom bombu

Aktualizované: Slovenky v prvom semifinále Európskej ligy tesne podľahli Fínkam

aktualizované 28. júna, 22:31 POPRAD 28. júna (WebNoviny.sk) - Slovenské volejbalové reprezentantky prehrali v prvom zápase semifinále Európskej ligy žien v Poprade s Fínskom tesne 2:3 (-23, 15, 20, -17, -12). Zverenky trénera Mareka Rojka viedli 2:1 na sety, ale v ďalšom priebehu dominoval tím zo severu Európy a natiahol víťaznú sériu v tejto súťaži na desať zápasov. Odveta je na programe v nedeľu 2. júla o 16.00 h SELČ v Helsinkách. Európska liga volejbalistiek 2017 semifinále (prvý zápas), Poprad,  stredajší výsledok: Slovensko - Fínsko 2:3 (-23, 15, 20, -17, -12) 125 minút, rozhodovali: Brlas (Chor.) a Bátkaiová-Katonová (Maď.), 500 divákov Zostavy: Slovensko: Koseková, Pištěláková, Salanciová, Herelová, Drobňáková, Abrhámová, libero Valachová (Šunderlíková, Kuciaková, Ovečková). Tréner: M. Rojko. Fínsko: Karhuová, Bjärregardová-Madsenová, Alanková, Kosonenová, Öhmanová, Korhonenová, libero Koljonenová (Heikkiniemiová, Paananeová, Kokkonenová, Pihlajamäkiová). Tréner: T. Kangasniemi. I. set Fínky začali lepšie (2:0), ale domáce volejbalistky otočili skóre pri podaní Abrhámovej a po jej ese bolo 5:2. Podaním však pritlačili aj severanky a na prvom technickom timeoute viedli 8:7. Slovenky sa ťažko presadzovali proti dobre brániacemu súperovi a prehrávali 7:10. Skóre sa menilo ako na hojdačke, volejbalistky SR otočili na 11:10, ale následne po chybe v útoku prehrávali 12:14. Potom dve dlhé výmeny ukončili úspešne Slovenky a po bodoch Pištělákovej a Kosekovej viedli 15:14. Ďalšiu akciu Fínska zablokovala Drobňáková a domáce mali dvojbodový náskok - 16:14. Húževnaté Fínky hrali obetavo v poli, prialo im aj šťastie a po najkrajšej výmene zápasu viedli hosťujúce hráčky 19:17 a potom aj 20:18. Slovenky však zapli, servisom zatlačila Drobňáková a po dvoch blokoch Herelovej za sebou vyhrávali domáce 22:20. Fínky vyrovnali a po ese Öhmanovej mali prvý setbal. Ten aj premenili a úvodný set vyhrali 25:23. II. set V druhom sete začala na smeči Kuciaková namiesto Salanciovej. Po vyrovnanom začiatku si slovenské volejbalistky vypracovali trojbodový náskok 10:7, keď sa na "kolíku" presadila Drobňáková. Po dobrom podaní striedajúcej Šunderlíkovej sa Slovenky dostali ku kontre a Koseková ulievkou zvýšila na 14:9. Domáce hráčky sa dostali do tempa a na druhom technickom timeoute viedli už 16:9, keď bodovala Herelová. Slovenky mali tento set jednoznačne v rukách a do koncovky išli s obrovským náskokom 21:11. Druhý set vyhrali Slovenky hladko 25:15 a vyrovnali na 1:1. Fínky prehrali vôbec prvý set v tohtoročnej Európskej lige. III. set Začiatok tretieho dejstva bol vyrovnaný, potom predviedla dva bloky za sebou Abrhámová, Fínky dali dva auty a Slovenky viedli 14:9. Domáce mali jasne navrch, dobre podávali, bránili aj útočili a vypracovali si šesťbodový náskok - 17:11. Po tvrdom útoku Šunderlíkovej a "jednonožke" Abrhámovej bolo už 21:14. Fínky po dobrej obrane na sieti znížili na 17:21 a set ešte nevzdali. Slovenky však záver zvládli a tretí set vyhrali 25:20. IV. set Lepší vstup do štvrtého dejstva mali fínske volejbalistky - 10:3. Šancu dostala na nahrávke Ovečková a vrátila sa Salanciová. Na druhom technickom timeoute viedli Fínky 16:8 a mali set veľmi dobre rozbehnutý. Slovenky však postupne znižovali manko a po bloku Herelovej bolo 14:19. Medzitým sa na ihrisko vrátila Koseková. V závere ešte znížili volejbalistky SR zo 14:23 na 17:23, ale štvrtý set vyhrali hostky 25:17 a o víťazovi stretnutia musel rozhodnúť až tajbrejk. V. set Po vyrovnanom úvode piateho setu sa ako prvé dostali do trháku Fínky - 7:5. Slovenky odpovedali okamžite a po Salanciovej ese bolo 7:7. Po zmene strán však mali Fínky navrch a po ese kapitánky Pihlajamäkiovej viedli 12:8. Slovenky síce znížili na 10:12, ale na zvrat to nestačilo. Fínky vyhrali piaty set 15:12 a do odvety pôjde v lepšej východiskovej pozícii. Hlasy po zápase: Marek Rojko (tréner volejbalistiek SR): "Mrzí ma, že sme nezvládli prvý set, v ktorom sme viedli a mali sme ho získať. Obidva tímy sa spočiatku oťukávali, hral sa zvláštny volejbal. Ak by sme prvý set vyhrali, tak by sa asi zápas vyvíjal inak. Potom bolo vidieť, že keď sme pridali, tak sme mali prevahu. Fínky sú však tímom, ktorý keď dostane šancu, tak ju využije. To sa stalo vo štvrtom sete, kde v našej najviac fungujúcej rotácii s Herelovou a s Kosekovou vpredu zatlačila ich nahrávačka servisom a ušli nám na sedem bodov. Napriek prehre si myslím, že naše šance nie sú stratené. Tímy sú výkonnosťou pri sebe blízko a v odvete sa môže stať čokoľvek." Tapio Kangasniemi (tréner volejbalistiek Fínska): "Víťazstvo je dôležité, ale spravili sme len prvý krok. Viem, že dokážeme hrať lepšie ako dnes. Bol to náročný zápas, pretože Slovensko má kvalitný tím, veľmi dobre bránilo a podávalo. Ukázali sme, že sme mentálne silní, keď sme otočili z 1:2. Od tretieho setu sa výrazne zlepšil náš útok, a to bol kľúč k víťazstvu." Ďalší výsledok semifinále EL žien: Ukrajina - Španielsko 3:1 (19, 21, -24, 21) Viac k témam: Európska liga volejbalistiek, Fínsko, Slovensko, volejbalZdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Slovenky v prvom semifinále Európskej ligy tesne podľahli Fínkam © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Aktualizované: Slovenky v prvom semifinále Európskej ligy tesne podľahli Fínkam

Ženu zasiahol blesk, podľa záchranárov je to v meste veľmi neobvyklé

BRATISLAVA 28. júna (WebNoviny.sk) - V pražskej mestskej časti Střížkov v stredu zasiahol blesk mladú ženu, informuje server iDnes.cz. Záchranári tvrdia, že takáto udalosť je v meste veľmi neobvyklá. "Prišlo k zástave krvného obehu, po dlhom úsilí záchranárov sa podarilo obnoviť životné funkcie a pacientka bola prevezená do vinohradskej nemocnice," cituje server hovorcu záchranárov Ondřeja Franěka. Odporúčame:Farmár zabil priateľa svojej dcéry a pochoval ho pri hnojisku On sám si na podobnú situáciu za 25 rokov práce záchranára nepamätá. Ako hovorí, blesky síce v Českej republike zasiahnu každý rok niekoľko ľudí, ale nestáva sa to v meste medzi domami. "Obvyklé miesta sú hory, skaly v prírode, kde nie sú okolo vysoké stavby, hromozvody, stožiare, antény, trolejové vedenie a podobne," povedal hovorca záchranárov. Viac k témam: blesk, záchranári, zranená ženaZdroj: Webnoviny.sk - Ženu zasiahol blesk, podľa záchranárov je to v meste veľmi neobvyklé © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ženu zasiahol blesk, podľa záchranárov je to v meste veľmi neobvyklé

Van Niekerk zabehol svetový výkon histórie a prekonal aj rekord Usaina Bolta

aktualizované 28. júna, 21:45 OSTRAVA 28. júna (WebNoviny.sk) - Ostrava bola v stredu večer svedkom najlepšieho svetového výkonu histórie v behu na 300 m. Postaral sa oň na mítingu Zlatá tretra Juhoafričan Wayde van Niekerk, ktorý túto netradičnú vzdialenosť zabehol za 30,81 s. Vylepšil svetové maximum od Johnsona Van Niekerk vylepšil 17 rokov staré svetové maximum v podaní Michaela Johnsona (30,85) a zároveň vymazal Usaina Bolta a jeho rekordný čas mítingu na 300 m (30,97) z roku 2010. V tejto špeciálnej disciplíne IAAF neeviduje oficiálne svetové rekordy, iba najlepšie výkony histórie. "Som veľmi rád, že som zabehol tento rekordný čas a česť, že som sa mohol týmto malým dielom zapísať do histórie. Ďakujem všetkým v Ostrave za skvelý míting a že som tu mohol byť. Verím, že sa ďalšími krôčikmi môžem zlepšovať," uviedol Wayde van Niekerk vo flashinterview. V Londýne sa pokúsi o double Dvadsaťštyriročný Van Niekerk je úradujúci majster sveta aj olympijský víťaz na 400 m. Vlani v Riu de Janeiro na ceste za olympijským zlatom skvelým spôsobom prekonal svetový rekord na 400 m (43,03), ktorý mal v podaní legendárneho Američana Michaela Johnsona 17-ročné trvanie (43,18). Rodák z Kapského Mesta Van Niekerk je jediný atlét na svete s osobnými rekordmi pod 10 sekúnd na 100 m (9,94), pod 20 sekúnd na 200 m (19,84) a pod 44 sekúnd na 400 m (43,03). Na augustovom svetovom šampionáte v Londýne sa pokúsi o zlaté double na 200 a 400 m. Zlatá tretra - výsledky MUŽI 100 m (-0,3 m/s): 1. Bolt (Jam.) 10,06, 2. Pérez (Kuba) 10,09, 3. Harvey (Tur.) 10,26, 4. Volko (SR) 10,26 300 m: 1. Van Niekerk (JAR) 30,81 - svetový výkon histórie, 2. Makwala (Bot.) 31,44, 3. Munyai (JAR) 31,61 1 000 m: 1. N. Kipkoech (Keňa) 2:18,51, 2. Holuša 2:18,60, 3. Sasínek (obaja ČR) 2:19,03, 4. Rudisha (Keňa) 2:19,43 10 000 m: 1. Farah (V. Brit.) 27:12,09, 2. Kimeli (Keňa) 27:14,43, 3. Toroitich (Ug.) 28:02,23 110 m prek. (0,6 m/s): 1. Darien (Fr.) 13,09, 2. Baji (Maď.) 13,23, 3. Trajkovic (Cypr.) 13,34 3000 m prek.: 1. Kigen (Keňa) 8:11,54, 2. Wale 8:13,16, 3. Amare (obaja Et.) 8:13,39 výška: 1. Bednarek (Poľ.) 232, 2. Ivanov (Bulh.) 230, 3. Ghazal (Sýr.) a Wilson (Bahamy) obaja 230,....7. Bubeník (SR) 220 trojskok: 1. Taylor (USA) 17,57 - rekord mítingu, 2. Doris (Guaj.) 16,80, 3. Misans (Lot.) 16,74 guľa: 1. Staněk (ČR) 21,63, 2. Haratyk (Poľ.) 21,34, 3. Źunič (Chor.) 20,76 oštep: 1. Röhler 91,53, 2. Vetter (obaja Nem.) 87,88, 3. Vadlejch (ČR) 86,43 ŽENY 100 m prek. (1,0 m/s): 1. Dutkiewiczová (Nem.) 12,72, 2. Steenkampová (JAR) 12,99, 3. Piloticynová (Ukr.) 13,02 200 m (1,2 m/s): 1. TaLouová (Pobr. Slon.) 22,44, 2. A. Conleyová (JAR) 23,03, 3. Garcíová (Šp.) 23,17 1500 m: 1. Tsegayová (Et.) 4:00:96 - rekord mítingu, 2. Arrafiová (Mar.) 4:03,34, 3. Buckmanová (Aus.) 4:06:30 žrď: 1. Sidorovová (Rus.) 470, 2. Newmanová (Kan.) 465, 3. Peinadová (Ven.) 455   Viac k témam: atletika, Wayde van Niekerk, Zlatá tretraZdroj: Webnoviny.sk - Van Niekerk zabehol svetový výkon histórie a prekonal aj rekord Usaina Bolta © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Van Niekerk zabehol svetový výkon histórie a prekonal aj rekord Usaina Bolta

Aktualizované: Bolt vyhral stovku na Zlatej tretre, slovenský rekordér Volko bol štvrtý

aktualizované 28. júna, 21:36 OSTRAVA 28. júna (WebNoviny.sk) - V stredu krátko pred deviatou večer vyše 15-tisíc divákov na Mestskom štadióne v Ostrave stíchlo a v stoji čakalo, čo sa udeje v najbližších sekundách. Boltovo posledné víťazstvo Do blokov ešte raz a na Zlatej tretre naposledy zakľakol najlepší svetový šprintér Usain Bolt a vzdialenosť 100 m zabehol tradične najrýchlejšie zo všetkých za 10,06. Skvelý výkon podal aj slovenský reprezentant Ján Volko, ktorý dobehol štvrtý za 10,26. Volko dosiahol navlas rovnaký čas ako tretí Turek Jak Ali Harvey, ale cieľová fotografia rozhodla v jeho neprospech. "Som spokojný, asi zlepšenie pri tom sústavnom cestovaní momentálne nebolo možné. Boltova aura predsa len na mňa trochu zafungovala, pred štartom som cítil nervozitu, Bežať s tým človekom na tabuli, s tou legendou, viac som si asi želať nemohol. Je to životné prekvapenie, že som sa dostal do takého behu. Vyzeral som pri Boltovi ako tieň, lebo je o dve-tri hlavy vyšší ako ja. Bola to pre mňa česť, vážim si to, že som to dnes v Ostrave mohol odbehnúť" uviedol Ján Volko v prvej reakcii pre slovenské médiá v Ostrave. "V Ostrave boli vždy skvelí fanúšikovia, oni robia z tohto mítingu niečo výnimočné. Aj preto som sem po celé tie roky rád jazdil. Užil som si to s nimi aj dnes. Mal som trochu problém so zranením, aj preto výsledný čas nie je ideálny. To však nie je dôležité, ale dobrý pocit," povedal Usain Bolt vo flashinterview. Zverenec Nade Bendovej a Róberta Kresťanka len o desatinu sekundy zaostal za vlastným slovenským rekordom (10,16). "Vážim si to, že si môžem zabehnúť v spoločných pretekoch s Boltom, ale ako senzáciu to nevnímam," povedal 20-ročný Volko predpoludním v deň pretekov. Van Niekerk prekonal jeho rekord Deväť rokov trvalo extrémne blízke spojenie Usaina Bolta so Zlatou tretrou. Od roku 2006 sa Bolt predstavil vďačnému ostravskému publiku deväťkrát. Vo všetkých prípadoch zvíťazil. Päťkrát to bolo na stovke, trikrát na 200 m a raz na 300 m, kde v roku 2010 stanovil rekord mítingu 30,97 s. Prekonal ho, akoby symbolicky, až v práve aktuálnej edícii, Juhoafričan Wayde van Niekerk (30,81). Osemnásobný olympijský víťaz Bolt prišiel do Ostravy aj vtedy, keď sa rozhodol vynechať iné, renomovanejšie mítingy. "Vždy som sa tu cítil výborne, aj keď spočiatku som si Ostravu zapamätal najmä pre veľkú zimu. Tento rok, zdá sa, že som sem priniesol trochu jamajského slniečka,“ žartoval Bolt dva dni pred pretekmi na tlačovej besede. Zlatá tretra - výsledky 100 m (-0,3 m/s): 1. Bolt (Jam.) 10,06, 2. Pérez (Kuba) 10,09, 3. Harvey (Tur.) 10,26, 4. Volko (SR) 10,26 Viac k témam: atletika, Ján Volko, Usain Bolt, Wayde van Niekerk, Zlatá tretraZdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Bolt vyhral stovku na Zlatej tretre, slovenský rekordér Volko bol štvrtý © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Aktualizované: Bolt vyhral stovku na Zlatej tretre, slovenský rekordér Volko bol štvrtý

Na Záhorí vypukol požiar, zasahuje stovka hasičov z okolia

BRATISLAVA 28. júna (WebNoviny.sk) - Desiatky profesionálnych a dobrovoľných hasičov od pol piatej zasahujú pri požiari lesa medzi obcami Jakubov a Láb v okrese Malacky. Agentúru SITA o tom informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru. Odporúčame:Hasiči zasahovali pri výbuchu bioplynovej stanice, v areáli sa nachádzalo päť zamestnancov Požiar zasiahol plochu približne tri kilometre štvorcové. Pri udalosti zasahuje takmer 110 profesionálnych a dobrovoľných hasičov so 70 kusmi hasičskej techniky z Malaciek, Bratislavy, Pezinka, z DHZ Pole, Lozorna, Veľkých Levár, Malých Levár, Gajarov, Plaveckého Štvrtka, Zohora a mnohých ďalších. Pri hasení pomáha aj vrtuľník Letky Ministerstva vnútra SR. Na mieste udalosti je zriadený riadiaci štáb, príde aj hasičská technika z Trnavského a Nitrianskeho kraja. Viac k témam: hasiči, požiarZdroj: Webnoviny.sk - Na Záhorí vypukol požiar, zasahuje stovka hasičov z okolia © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Na Záhorí vypukol požiar, zasahuje stovka hasičov z okolia

Veterán Výbošťok vyhral na 100 m, zo Sloveniek najlepšie bežala Holleyová

OSTRAVA 28. júna (WebNoviny.sk) - V národnom programe 56. ročníka medzinárodného atletického mítingu Zlatá tretra v Ostrave sa predstavilo viacero slovenských atlétov. Najlepšie z nich si počínala Andrea Holleyová (AK Spartak Dubnica), ktorá si v behu na 400 m vybojovala druhú priečku časom 56,74 sekundy. Odporúčame:Slovenský rekordér Volko si váži, že pobeží s hviezdnym Boltom, ale senzáciu z toho nerobí V behu veteránov na 100 m síce 70-ročný Banskobystričan Vladimír Výbošťok dobehol piaty za 13,63 sekundy, ale podľa prepočtu podľa vekového koeficientu súťaž vyhral: jeho čas mal hodnotu 10,61 sekundy. Zlatá tretra - národný program Muži 100 m, I. beh (-0,2): 1. Fuchs (Rak.) 10,52,... 8. Opavský (SR) 11,16, 800 m: 1. Kubista 1:46,84, 2. Hodboď (obaja ČR) 1:46,98, 1500 m - I. beh: 1. Kwiatkowski (Poľ.) 3:44,75,... 9. P. Kováč (SR) 3:57,49, II. beh: 1. Vondra (ČR) 3:55,53,... 6. Šiko (SR) 4:06,06, 4 x 100 m: 1. Česko 39,59. Ženy 100 m, I. beh (-0,4): 1. Vávrová (ČR) 11,95,... 5. Garčárová (SR) 12,37, II. beh (-0.1): 1. Šimlovičová (SR) 12,33, 400 m: 1. Novosadová (ČR) 56,60, 2. Holleyová (SR) 56,74, 800 m: 1. Kutrová (ČR) 2:12,59, 1500 m: 1. Hrachovcová (ČR) 4:38,11. Veteráni 100 m (-0,7): 1. Kolečko 12,08,... 5. Výbošťok (SR) 13,63 (má 70 rokov!) celkovo Výbošťok zvíťazil, podľa vekového koeficientu dosiahol výkon 10,61. Viac k témam: Andrea Holleyová, atletika, Vladimír Výbošťok, Zlatá tretraZdroj: Webnoviny.sk - Veterán Výbošťok vyhral na 100 m, zo Sloveniek najlepšie bežala Holleyová © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Veterán Výbošťok vyhral na 100 m, zo Sloveniek najlepšie bežala Holleyová

Výškar Bubeník prekonal 220 cm a skončil siedmy, víťazom Bednarek

OSTRAVA 28. júna (WebNoviny.sk) - Matúš Bubeník slovenským výkonom roka 220 cm skončil siedmy v súťaži výškarov na atletickom mítingu Zlatá tretra v Ostrave. Bubeník na prvý raz prekonal latku vo výške 210, 215 aj 220 cm, ale 224 už tnie, hoci najmä prvý a tretí pokus vyzerali nádejne. "Začínam sa v tom cítiť čoraz lepšie. Moja forma je na vzostupe. Verím, že ďalšie centimetre pridám na majstrovstvách Slovenska počas najbližšieho víkendu v Banskej Bystrici. Škoda tých 224 cm, ak by som ich dal, možno by som sa vyhecoval k ešte lepšiemu výkonu.“ uviedol Matúš Bubeník. Tretí štart a malé zlepšenie Dvadsaťsedemročný zverenec trénerskej dvojice Zuzana Hlavoňová-Kováčiková - Jan Cacek absolvoval na Mestskom štadióne v Ostrave iba tretí štart v letnej sezóne a opäť potvrdil malé zlepšenie. Pred piatimi dňami v II. lige ME družstiev v Tel Avive skončil druhý výkonom 219 cm. Bubeník je účastník OH 2016 v Riu de Janeiro a piaty najlepší výškar marcových halových majstrovstiev Európy v Belehrade, kde sa dostal cez 227 cm. Bednarek sa priblížil k rekordu mítingu Víťazom mužskej výšky v Ostrave sa stal Poliak Sylwester Bednarek. Výkonom 232 cm si vyrovnal osobný rekord pod holým nebom a na 1 cm sa priblížil rekordu mítingu v podaní Ukrajinca Bogdana Bondarenka (233). Bednarek je halový majster Európy 2017 a víťaz tohtoročnej Banskobystrickej latky, kde sa preniesol ponad 233 cm. Zlatá tretra - výsledky Muži - výška: 1. Bednarek (Poľ.) 232 cm, 2. Ivanov (Bulh.) 230, 3. Ghazal (Sýr.) a Wilson (Bah.) obaja 230,....7. Bubeník (SR) 220. Viac k témam: atletika, Matúš Bubeník, Zlatá tretraZdroj: Webnoviny.sk - Výškar Bubeník prekonal 220 cm a skončil siedmy, víťazom Bednarek © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Výškar Bubeník prekonal 220 cm a skončil siedmy, víťazom Bednarek

Farmár zabil priateľa svojej dcéry a pochoval ho pri hnojisku

RUTLAND 28. júna (WebNoviny.sk) - Súd v americkom štáte Vermont poslal na desať rokov za mreže farmára, ktorý v máji 2014 zastrelil priateľa svojej dcéry a pochoval ho pri hnojisku. Podľa prokurátora muž strelil 25-ročného Michaela Wisella do chrbta a hlavy na svojej farme. Šesťdesiatdvaročný Stephen Pelletier priznal vinu a počas vyšetrovania uviedol, že Wisell fyzicky napadol jeho dcéru. Odporúčame:Seniorka hodila do motora lietadla mince pre šťastie, všetkých 150 pasažierov museli evakuovať Sudca Cortland Corsones chcel spočiatku odmietnuť dohodu s obžalovaným, aby tak ukázal, že ľudia by nemali brať spravodlivosť do vlastných rúk. Vyjadril sa, že Pelletier predtým, ako mladíka zastrelil, nepožiadal o pomoc políciu. Viac k témam: súd, väzenie, vraždaZdroj: Webnoviny.sk - Farmár zabil priateľa svojej dcéry a pochoval ho pri hnojisku © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Farmár zabil priateľa svojej dcéry a pochoval ho pri hnojisku

Rebríček európskych klubov vedie SKA Petrohrad, Slovan obsadil 53. miesto

aktualizácia 28. júna, 21:47 BERN 28. júna (WebNoviny.sk) - Hokejový SKA Petrohrad sa prepracoval na čelo rebríčka európskych klubov, ktorý zostavujú štatistici na základe účinkovania v jednotlivých súťažiach. Odporúčame:Vedenie KHL zverejní rozpis novej sezóny do 12. júla, Slovan by mal začať u súperov Víťaz Gagarinovho pohára v Kontinentálnej hokejovej lige (KHL) sa na prvú priečku v renkingu prepracoval zo štrnástej v predchádzajúcom hodnotení. Na druhú pozíciu sa dostal iný ruský tím Metallurg Magnitogorsk, tretí je líder hodnotenia v predchádzajúcich dvoch rokoch CSKA Moskva. Švédsky tím Frölunda Indians z Göteborgu ako obhjaca prvenstva v Lige majstrov klesol z druhého na siedme miesto. Poriadny posun až do elitnej desiatky zaznamenal švédsky Brynäs, ktorý sa vyšvihol z 50. na 8. miesto. Slovan klesol o 11 miest Najlepším slovenským klubom je podľa štatistikov Slovan Bratislava, ktorému patrí v európskom meradle na základe výsledkov v ostatnej sezóne v KHL 53. priečka. Slovan oproti vlaňajšku klesol o 11 miest. Na 88. pozicii je majstrovská Banská Bystrica a o sedem priečok nižšie Nitra. Do elitnej stovky sa nedostali Košice, figurujú na 103. stupienku. Nasledujú Žilina (115.), Zvolen (118.), Martin (122.), Nové Zámky (133.), Poprad (138.), Trenčín (146.), Liptovský Mikuláš (170.) a prvoligová Detva (240.) Na umiestnenie vplývajú turnaje Poradie v 250-člennom rebríčku zohľadňuje vystúpenia v domácich ligových súťažiach, ako aj na medzinárodných a domácich turnajoch počas celej sezóny. Renking zostavujú renomovaní hokejoví štatistici a zverejňuje portál passionhockey.com. Rebríček hokejových klubov po sezóne 2016/2017: 1. (14.) SKA Petrohrad (Rus.) 65,38, 2. (5.) Metallurg Magnitogorsk (Rus.) 56,47, 3. (1.) CSKA Moskva (Rus.) 55,18, 4. (39.) HV 71 Jönköping (Švéd.) 54,19, 5. (31.) SC Bern (Švaj.) 53,69, 6. (9.) Tappara Tampere (Fín.) 51,35, 7. (2.) Frölunda (Švéd.) 49,87, 8. (50.) Brynäs Gävle (Švéd.) 48,35. 9. (10.) Lokomotiv Jaroslavľ (Rus.) 47,90, 10. (45.) EV Zug (Švaj.) 47,65, ... 53. (42.) HC Slovan Bratislava 32,96, 88. (99.) HC \'05 iClinic Banská Bystrica 23,84, 95. (96.) HK Nitra, 103. (97.) HC Košice 19,47, 115. (136.) MsHK Žilina 16,33, 118. (105.) HKM Zvolen 14,88, 122. (154.) MHC Martin 13,78, 133. (212.) HC Nové Zámky 13,41, 138. (127.) HK Poprad 13,06, 146. (130.) HK Dukla Trenčín 12,12, 170. (270.) MHk 32 Liptovský Mikuláš 10,43, 240. (281.) HC 07 Detva 7,22. Viac k témam: HC Slovan Bratislava, hokej, KHL Kontinentálna hokejová ligaZdroj: Webnoviny.sk - Rebríček európskych klubov vedie SKA Petrohrad, Slovan obsadil 53. miesto © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Rebríček európskych klubov vedie SKA Petrohrad, Slovan obsadil 53. miesto

Rusko chce kontrolovať zahraničné média, vraj reaguje na americký zákon

MOSKVA 28. júna (WebNoviny.sk) - Poslanci ruského parlamentu začali zvažovať možnosti, ako posilniť dohľad nad zahraničnými médiami vysielajúcimi v ruštine, a tiež otázku, v akých prípadoch zakazovať ich vysielanie. Ako v stredu v Moskve vyhlásil šéf novovytvoreného výboru Rady federácie Federálneho zhromaždenia Ruskej republiky Andrej Klimov, poslanci už začínajú rozmýšľať nad vhodnými prostriedkami, ktorými by sa dalo docieliť, aby sa zahraničné médiá vysielajúce v ruštine správali v súlade s ruskými zákonmi, predovšetkým so zákonom o zahraničných agentoch. Odporúčame:Putin: Najdôležitejšou úlohou novinára je nerozčuľovať toho, o kom píše Zahraničné médiá, ktoré vysielajú aj v ruštine, budú musieť podľa Klimova v každom prípade poskytovať úradom podrobné údaje o ich financovaní a aktivitách. Ak nejakým spôsobom porušia zákon, príslušný kontrolný úrad, ktorý v Rusku ešte len plánuje zriadiť, bude môcť zakázať alebo pozastaviť ich vysielanie. Ruská odveta za americký zákon Podľa agentúry AP sú tieto ruské aktivity odvetou za zákon, ktorý v marci prijal americký Kongres v súvislosti s vyšetrovaním ruského zasahovania do amerických prezidentských volieb, a na základe ktorého vyšetrujú aj rolu anglického vysielania ruskej televízie RT. Tomu, že z ruskej strany ide o odvetné opatrenie, nasvedčuje aj fakt, že Klimovom riadený novovytvorený výbor hornej komory ruského parlamentu má v popise práce najmä dohľad nad zasahovaním zahraničia do vnútorných záležitostí Ruska. Presná podoba zákona nie je známa Napätie vo vzťahoch medzi Moskvou a Washingtonom sa v stredu snažil čiastočne schladiť hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, ktorý povedal, že presná podoba novej ruskej legislatívy upravujúcej vysielanie zahraničných médií v ruštine zatiaľ nebola stanovená. "Je priskoro hovoriť o tom, že by v tejto otázke existoval konsenzus," povedal hovorca Kremľa. Viac k témam: médiá, Rusko, USAZdroj: Webnoviny.sk - Rusko chce kontrolovať zahraničné média, vraj reaguje na americký zákon © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Rusko chce kontrolovať zahraničné média, vraj reaguje na americký zákon

Lukáš Lacko vo finále kvalifikácie zabojuje o účasť v hlavnej súťaži Wimbledonu

LONDÝN 28. júna (WebNoviny.sk) - Slovenský tenista Lukáš Lacko nasadený ako štvrtý zvíťazil v stredu v Roehamptone v Londýne nad Talianom Andreom Arnaboldim za 82 minút 7:6 (4), 6:4. Stretnutie 2. kola trojkolovej kvalifikácie o postup do hlavnej súťaže dvojhry mužov na treťom grandslamovom turnaji sezóny Wimbledone, ktorý sa tiež hrá na tráve v britskej metropole (3. - 16. júla). Odrazil dva brejkbaly za sebou V úvodnom sete odvrátil Lacko dva brejkbaly v rade vo štvrtom geme, napokon boli jediné v celom tomto dejstve. V tajbrejku sa dostal z manka 1:3 a získal všetky body od skóre 4:4. V druhej časti si Lacko poradil so skóre 15:40 na podaní v siedmom geme, sám sa presadil na returne v desiatej hre. Dvadsaťdeväťročný piešťanský rodák Lacko, 103. v singlovom renkingu ATP, po prekonaní 29-ročného Arnaboldiho (258.), ktorého zdolal aj pred troma rokmi na challengeri na tvrdom povrchu v mexickej Guadalajare (6:1, 6:3), bude vo finále kvalifikácie čeliť úspešnému z duelu Nikola Milojevič (Srb.) - Peter Gojowczyk (Nem.-23). Kližan s Gombosom v hlavnej súťaži Niekdajší 44. muž hodnotenia Lacko bol v rokoch 2012 a 2016 v 3. kole hlavnej súťaže Wimbledonu. Tato ďaleko sa na Majors dostal aj na melbournských Australian Open 2012 a 2017. Zo Slovákov v stredu v 2. kole kvalifikácie hrá aj Jozef Kovalík, a to proti Belgičanovi Jorisovi de Looremu. Už v pondelok sa v 1. kole kvalifikácie rozlúčil Andrej Martin. Priamo v hlavnej súťaži Wimbledonu 2017 nastúpia Martin Kližan a Norbert Gombos. Dvojhra mužov - kvalifikácia - 2. kolo Lukáš Lacko (SR-4) - Andrea Arnaboldi (Tal.) 7:6 (4), 6:4 za 82 minút Viac k témam: Lukáš Lacko, tenis, WimbledonZdroj: Webnoviny.sk - Lukáš Lacko vo finále kvalifikácie zabojuje o účasť v hlavnej súťaži Wimbledonu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Lukáš Lacko vo finále kvalifikácie zabojuje o účasť v hlavnej súťaži Wimbledonu

Mladý bieloruský obranca Vorobej na skúške v Slovane, tréneri otestujú jeho kvality

BRATISLAVA 28. júna (WebNoviny.sk) - Mladý bieloruský obranca Pavel Vorobej absolvuje skúšku v hokejovom Slovane Bratislava. Stále iba devätnásťročný bek narodený v Minsku sa pokúsi presvedčiť trénerov o svojich kvalitách. V sezóne 2016/2017 hral v najvyššej bieloruskej hokejovej súťaži za národný tím do 20 rokov aj za klub Dinamo Molodečno. Odporúčame:Extrenčan Rabiu prestupuje za rekordnú sumu z Gentu do Slovana Bratislava Prebojoval sa až do seniorskej reprezentácie svojej krajiny a štartoval na májových MS v Paríži a Kolíne nad Rýnom, predstavil sa aj na šampionáte dvadsiatok, Bielorusi však hrali v A-skupine I. divízie a nie medzi elitou. Informácie priniesol oficiálny web Slovana Bratislava. Viac k témam: HC Slovan Bratislava, hokejZdroj: Webnoviny.sk - Mladý bieloruský obranca Vorobej na skúške v Slovane, tréneri otestujú jeho kvality © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Mladý bieloruský obranca Vorobej na skúške v Slovane, tréneri otestujú jeho kvality

Klusa v župných voľbách podporuje päť strán, podľa SaS je slušnou alternatívou

BRATISLAVA 28. júna (WebNoviny.sk) - Kandidát na predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Martin Klus dostal v stredu oficiálnu podporu OľaNO, NOVA, KDH aj OKS. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa liberálov Katarína Svrčeková. Podľa SaS je Klus kandidátom, ktorý je slušnou a čestnou alternatívou, človekom, ktorý má veľký potenciál kraj pozdvihnúť. Odporúčame:Most-Híd sa snaží o vytvorenie koalície v Bratislavskom kraji, za župana podporuje Krajcera "Verím, že táto koaličná dohoda, ku ktorej došlo na celoslovenskej úrovni, neponúka len spoločných kandidátov na županov a poslancov, ale položila základ spolupráce slušných strán bez oligarchov a predovšetkým bez strany Smer-SD. Aj toto je dôkaz, že chceme spolupracovať a vieme ponúknuť spoločnú slušnú alternatívu,“ uviedla podpredsedníčka strany SaS Jana Kiššová. OĽaNO chce zlepšiť infraštruktúru Podľa Anny Verešovej z hnutia OĽaNO je Banskobystrický kraj krásny, ale bol a stále je spravovaný zle. "Chýba cestná infraštruktúra, ľudia nemajú prácu, sú frustrovaní a v beznádeji, že sa môže niečo zmeniť. Som presvedčená, že spoločnému kandidátovi tejto koalície bude záležať na všetkých obyčajných ľuďoch," povedala Verešová. "Kým súčasný predseda Banskobystrického samosprávneho kraja sa pred verejnosťou v posledných dňoch schováva, Martin Klus sa pred verejnosť neskrýva," zdôraznil líder hnutia NOVA Gábor Grendel, že to nie je zďaleka jediná vec, ktorá Klusa odlišuje od Mariana Kotlebu. Hlina dúfa v iný výsledok volieb "Koalícia je dôkazom toho, že opozícia sa dokáže spájať. Som presvedčený o tom, že Banskobystrický kraj čaká zmena po tohtoročných župných voľbách a bude to zásluhou aj týchto politických strán," skonštatoval Grendel. Predseda KDH Alojz Hlina považuje za smutné, ako dopadli minulé voľby v banskobystrickej župe, ale považoval by za tragické, keby sa situácia nezmenila po novembri 2017. Odporúčame:KDH podporuje kandidatúru Jozefa Viskupiča za trnavského župana "Preto sme tu my, kresťanskí demokrati. Uvedomujeme si, že medzi našimi mentálnymi svetmi sú aj v rámci koalície rozdiely, ale relatívne malé na to, aby sme ich dokázali preklenúť v snahe, aby sa súčasná situácia zmenila. Verím, že na konci bude dobrý výsledok," uviedol Hlina. Kotleba kandidatúru ešte nepotvrdil Podporu kandidátovi Klusovi vyjadril aj predseda OKS Ondrej Dostál. "OKS sa dlhodobo usiluje o spoluprácu v rámci demokratickej pravice na národnej, regionálnej i miestnej úrovni. Považujeme to za veľmi dôležité, ak chceme dosiahnuť dobrú správu veci verejných a presadiť hodnoty, ktoré vyznávame. Banskobystrický kraj je kraj, kde to môžeme ukázať a potvrdiť," skonštatoval Dostál. Okrem Klusa na post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja kandidujú Stanislav Mičev (riaditeľ Múzea SNP), Ivan Saktor (bývalý primátor Banskej Bystrice), Ján Lunter (podnikateľ), Igor Kašper (poslanec mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici), Milan Urbáni (predseda Strany moderného Slovenska) a Martin Juhaniak (prednosta Mestského úradu v Brezne). Súčasný župan Marian Kotleba svoju kandidatúru ešte oficiálne nepotvrdil. Viac k témam: KDH Kresťanskodemokratické hnutie, Martin Klus, OKS Občianska konzervatívna strana, OĽaNO-NOVA, SaS Sloboda a Solidarita, voľby do VÚC samosprávnych krajov 2017Zdroj: Webnoviny.sk - Klusa v župných voľbách podporuje päť strán, podľa SaS je slušnou alternatívou © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Klusa v župných voľbách podporuje päť strán, podľa SaS je slušnou alternatívou

Slobodné ženy a homosexuálne páry môžu mať deti, Francúzsko podporí asistovanú reprodukciu

PARÍŽ 28. júna (Webnoviny.sk) - Francúzska vláda oznámila, že sa bude riadiť odporúčaním etického panelu, ktorý sa vyslovil za to, aby sa slobodným ženám a lesbickým párom umožnilo mať deti pomocou asistovanej reprodukcie. Odporúčame:Nemci podporujú manželstvá homosexuálov, diskriminácia trvá Hovorca francúzskej vlády Christophe Castaner v stredu uviedol, že na prijatie tejto zmeny nie je stanovený časový rámec. Francúzsky Národný poradný etický výbor, ktorý túto problematiku začal posudzovať v roku 2013, svoj súhlas oznámil v utorok. Asistovaná reprodukcia je v súčasnosti vo Francúzsku dovolená iba v prípade neplodných heterosexuálnych párov. Castaner konštatoval, že vláda neuvažuje o povolení vynosenia dieťaťa náhradnou matkou, čo je v krajine aj v súčasnosti zakázané. Viac k témam: asistovaná reprodukcia, Francúzsko, homosexuáliZdroj: Webnoviny.sk - Slobodné ženy a homosexuálne páry môžu mať deti, Francúzsko podporí asistovanú reprodukciu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Slobodné ženy a homosexuálne páry môžu mať deti, Francúzsko podporí asistovanú reprodukciu

Ján Mucha sa upíše Termalici Nieciecza, so Slovanom nepredĺžil zmluvu

NIECIECZA 28. júna (WebNoviny.sk) - Slovenský futbalový brankár Ján Mucha bude s najväčšou pravdepodobnosťou pokračovať v kariére v poľskom klube Bruk-Bet Termalica Nieciecza. Na tridsaťštyriročného gólmana v stredu čakajú lekárske testy a podpis zmluvy. Informoval o tom Przeglad Sportowy. Odporúčame:Brankár Ján Mucha sa dohodol so Slovanom na ukončení spolupráce Mucha po sezóne 2016/2017 nepredĺžil kontrakt so Slovanom Bratislava, v ktorom strávil ostatné dva ročníky. Počas nich odchytal dovedna 65 zápasov, z toho 26-krát si udržal čisté konto. Najcennejší dres si obliekol 46-krát, zúčastnil sa aj MS 2010 v JAR a ME 2016 v Francúzsku. V sezóne 2016/2017 v Termalici pôsobili až ôsmi Slováci - Dalibor Pleva, Pavol Staňo, Roman Gergel, Patrik Mišák, Samuel Štefánik, Dávid Guba, Martin Juhar a Martin Mikovič. Viac k témam: Ján Mucha, prestup, ŠK Slovan BratislavaZdroj: Webnoviny.sk - Ján Mucha sa upíše Termalici Nieciecza, so Slovanom nepredĺžil zmluvu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ján Mucha sa upíše Termalici Nieciecza, so Slovanom nepredĺžil zmluvu

Spoločná európska mena voči doláru stúpla

NEW YORK 28. júna (WebNoviny.sk) - Euro v stredu oproti doláru posilnilo, keďže nálada nemeckých exportérov sa v júni zlepšila na najvyššiu úroveň od apríla 2011. Index očakávaní exportérov krajiny, ktorý zostavuje mníchovský inštitút Ifo, posilnil na 17,5 bodu z májovej hodnoty 14,8 bodu. Odporúčame:Libra v utorok oslabila oproti doláru Spoločná európska mena voči doláru stúpla na 1,1349 USD/EUR z úrovne 1,1347 USD/EUR. Dolár však posilnil oproti japonskému jenu, a to na 112,20 JPY/USD z hodnoty 112,15 JPY/USD. Viac k témam: dolár, euro, jen, svetové devízové trhyZdroj: Webnoviny.sk - Spoločná európska mena voči doláru stúpla © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Spoločná európska mena voči doláru stúpla

AKTUÁLNE SPRAVODAJSTVO

Samosprávy podľa Kisku nedostávajú dostatok financií, problém je však aj v skutočnom počte obyvateľov
Ceny ropy posilnili, zlato zdraželo
Facebook bojuje proti nenávistným prejavom, maže takmer 70-tisíc príspevkov týždenne
Video: Lesný požiar v Arizone vyhnal z domovov tisícky ľudí
Fešák Scott Eastwood vtrhne do kín Na plný plyn!
Majstri zo Žiliny u prezidenta, Belaník zdôraznil najmä výchovu mladých talentov
Zásady, ktoré by ste mali dodržiavať počas extrémne vysokých až tropických letných teplôt
Moskva protestuje proti cvičeniu NATO, posilní svoju západnú hranicu

Recept dňa

Plnený biftek so smotanovými zemiakmi

80 dkg pravej hovädzej sviečkovej
15 dkg anglickej slaniny
10 dkg nivy
5 dkg lieskových orieškov
olej
1 kg zemiakov
400 ml kyslej smotany
20 dkg eidamu
2 veľké cibule
½ hlávky cesnaku
vegeta
mleté biele korenie
mleté čierne korenie
soľ

Sviečkovú nakrájajte na vysoké hranoly, ktoré päsťou naklepte. Osoľte a vložte do vysokej vrstvy oleja a nechajte odležať 24 - 48 hod.
Zemiaky olúpte a nakrájajte alebo nastrúhajte na 2 mm plátky. Klaďte ich na vymastený plech a prekladajte plátkami cibule, drveným cesnakom a strúhaným eidamom. Celé zalejte kyslou smotanou a ochuťte vegetou a bielym korením. Pečte ich v rúre asi 90 min. pri 170 °C. Pred dokončení zemiakov vyberte mäso z oleja, osušte ich a v polovici rozkrojte do 4/5. Lieskové oriešky opražte na panvici bez tuku. Potom ich olúpte a nasekajte na stredne veľké kúsky, premiešané s roztlačenou nivou a touto zmesou naplňte bifteky. Starostlivo uzavrite a omotajte nakrájanými plátkami anglickej slaniny. Okoreňte bielym korením. Smažte na oleji a dávajte pozor aby niva nevytiekla. Podávajte preliate brusnicami a s zemiakmi so smotanou nakrájanými na štvorce.

Dobrá rada

Paradajková šťava

Odstráni nepríjemný zápach z plastových nádob aj z chladničky

Stavebník

Suchý potok vo svahu

Suchý potok vo svahu sa v podstate veľmi nelíši od klasického kamenného potoka na rovine. Pripomína však viac kombináciu potoka a záhradnej skalky. Aj tu je dôležité mať správne upravené podložie. Pri tomto spôsobe treba zvažovať aj to, aké rastliny sa použijú. Vhodné sú napríklad rôznofarebné okrasné trávy.

Rýchla voľba

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Piešťany, Banka, Bašovce, Borovce, Drahovce, Ducové, Horná Streda, Hubiná, Krakovany, Moravany nad Váhom, Radošiná, Rakovice, Ratnovce, Sokolovce, Trebatice, Veľké Orvište, Veselé, Vrbové
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang