www.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Piešťany

Aktuálne spravodajstvo

Kontroly na vonkajších hraniciach Únie sa sprísnia

Okrem sprísnenia kontrol na hraniciach sa vyjednávači členských krajín Únie a Európskeho parlamentu dohodli v Bruseli aj na tom, že informácie o občanoch členských štátov EÚ by sa v budúcnosti mali porovnávať s poznámkami v databázach bezpečnostných zložiek.BRUSEL 5. decembra (WebNoviny.sk) - Cestujúci musia v budúcnosti počítať s komplexnými kontrolami na vonkajších hraniciach Európskej únie (EÚ). Aj informácie o občanoch členských štátov EÚ by sa v budúcnosti mali porovnávať s poznámkami v databázach bezpečnostných zložiek. V Bruseli sa na tom v pondelok dohodli vyjednávači členských krajín Únie a Európskeho parlamentu. Sprísnenie predpisov by malo poslúžiť v boji proti terorizmu. Zabezpečenie vonkajších hraníc EÚ môže zastaviť pohyb teroristov, zbraní a látok určených pre masové ničenie, vyhlásila rumunská konzervatívna europoslankyňa Monica Macoveiová, ktorá viedla rozhovory za kontinentálny zákonodarný zbor. Pondelňajší konsenzus musia ešte formálne potvrdiť obe strany. Ak by porovnávanie údajov viedlo k výraznému predlžovaniu čakacích lehôt pri vstupe alebo výstupe z krajín, môžu členské štáty zmierniť kontroly na pozemných i morských hraničných priechodoch a nahradiť ich náhodnými kontrolami. Možné by to malo byť aj na letiskách, avšak iba za istých okolností na prechodnú dobu maximálne dvoch rokov. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Kontroly na vonkajších hraniciach Únie sa sprísnia

Príbuzní obetí z lietadla duchov žiadajú ďalšie pátranie

Boeing 777 leteckej spoločnosti Malaysia Airlines s 239 osobami na palube sa stratil z radarov 8. marca 2014 na trase z malajzijskej metropoly Kuala Lumpur do čínskeho Pekingu.ANTANANARIVO 5. decembra (WebNoviny.sk) - Príbuzní cestujúcich z paluby lietadla spoločnosti Malaysia Airlines, let MH370, ktoré v marci 2014 zmizlo nad Indickým oceánom, obvinili v pondelok malajzijskú vládu z nedbalého prístupu k pátraniu po nezvestnom stroji. Sedem členov výboru zastupujúceho príbuzných pasažierov zmiznutého lietadla vycestovalo na Madagaskar, aby si vynútilo začatie pátracích prác na pobreží tohto ostrova. Príbuzní obetí koncom novembra vyhlásili, že ak úrady nezačnú konať, začnú v decembri pri pobreží Madagaskaru pátrať sami. K tomuto rozhodnutiu dospeli po tom, ako nezávislý vyšetrovateľ Blaine Gibson ukázal 21. novembra trosky, ktoré našiel na madagaskarskom pobreží - podľa neho pochádzajú zo zmiznutého lietadla. Obrazom: Lietadlo zmizlo bez stopy "Už približne šesť mesiacov ich žiadame, aby zorganizovali pátranie, ale nijakú odpoveď, prečo sa tak nestalo, sme nedostali," uviedla členka združenia, ktorej matka bola na palube zmiznutého lietadla. "Pátranie sa sústredilo na oblasť na dne Indického oceánu; pátranie prebieha veľmi hlboko v oblasti, kde sa lietadlo pravdepodobne nenachádza," uviedol francúzsky člen výboru, ktorý mal na palube boeingu manželku a dve deti. "Čím viac trosiek sa nájde, tým ľahšie bude nájsť oblasť, kde sa lietadlo zrútilo. Keď sa nájde miesto dopadu lietadla, nájde sa aj jeho zvyšok," dodal. Boeing 777 leteckej spoločnosti Malaysia Airlines s 239 osobami na palube sa stratil z radarov 8. marca 2014 na trase z malajzijskej metropoly Kuala Lumpur do čínskeho Pekingu. Osud letu MH370 stále patrí medzi najväčšie záhady v dejinách civilného letectva. Predpokladá sa, že lietadlo sa po vyčerpaní paliva zrútilo do odľahlej oblasti na juhu Indického oceánu, ďaleko od západného pobrežia Austrálie. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Príbuzní obetí z lietadla duchov žiadajú ďalšie pátranie

Smútiaci klub Chapecoense získal Juhoamerický pohár

Brazílsky klub Chapecoense prišiel pri minulotýždňovom tragickom leteckom nešťastí o 19 hráčov, a celkovo o 71 ľudí vrátane členov realizačného tímu a klubových predstaviteľov.ASUNCIÓN 5. decembra (WebNoviny.sk) - Juhoamerická futbalová konfederácia (CONMEBOL) v súlade s predpokladmi už aj oficiálne vyhlásila brazílsky klub Chapecoense za víťaza Juhoamerického pohára (Copa Sudamericana). Ako je známe, pri pondelkovej leteckej tragédii v Kolumbii zahynulo 19 jeho hráčov, celkovo 71 ľudí vrátane členov realizačného tímu a klubových predstaviteľov. PÁD LIETADLA S FUTBALISTAMI TÍMU CHAPECOENSE V kádri zostalo šesť futbalistov. Chapecoense sa na základe prideleného titulu predstaví v budúcej sezóne Pohára osloboditeľov (Copa Libertadores). S nápadom, aby CONMEBOL priznala trofej Chapecoense, prišli niekoľko hodín po tragédii predstavitelia kolumbijského klubu Atlético Nacional Medellín, ktorý mal byť súperom Brazílčanov vo finále Copa Sudamericana. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Smútiaci klub Chapecoense získal Juhoamerický pohár

Union mlčí, nemocnice stále nedostali novú ponuku

Poisťovni Union malo vypovedať do piatka zmluvu až 40 nemocníc. Nemocnice tak reagujú na postup zdravotnej poisťovne, ktorá bude chcieť od poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, aby jej vrátili príplatky.BRATISLAVA 5. decembra (WebNoviny.sk) - Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) doposiaľ nedostala novú ponuku od Union zdravotnej poisťovne (ZP). Na základe avíza niektorých členov ANS, že im v platbe od Union ZP za mesiac október boli stiahnuté príplatky za prvý polrok tohto roku, sa ANS obrátila na svojich členov s požiadavkou o informáciu, či u nich došlo k zníženiu objemov o sumu príplatkov za prvý polrok. "Z doterajších odpovedí sedemnásť členov ANS potvrdilo zníženie objemu, u ôsmich členov ku zníženiu nedošlo. ANS bude požadovať vrátenie stiahnutých príplatkov," informovala v pondelok ANS. Zároveň zvažuje podanie aj na Najvyšší kontrolný úrad, a to aj vzhľadom na vyjadrenia Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a ministra zdravotníctva Tomáša Druckera, že Union ZP je v dostatočne dobrej finančnej kondícii na to, aby k sťahovaniu príplatkov nepristúpila. Union ZP chce nájsť v rokovaniach s ANS kompromis. Uviedla to v pondelok na tlačovej konferencii Elena Májeková, členka predstavenstva a riaditeľka sekcie nákupu zdravotnej starostlivosti, revíznych činností a programov zdravia Union ZP. Zdravotná poisťovňa už začala z nemocníc sťahovať peniaze. "Úhrada príplatkov bola dohodnutá v štyroch splátkach, kde tú prvú sme zrealizovali," povedala členka predstavenstva. Od fakultných a univerzitných nemocníc Union nebude žiadať vrátenie príplatkov. "So všetkými štátnymi nemocnicami, okrem teda dvoch, sme sa dohodli na úsporných opatreniach. A úspory z týchto opatrení sú vyššie ako tie príplatky, ktoré by sme od nich pýtali," vysvetlila Májeková. Podľa zverejnených informácií vypovedalo Unionu do piatka zmluvu 40 nemocníc združených v ANS. Ako ďalej informovala asociácia, štyri nemocnice zmluvu nevypovedajú, 14 nemocníc vypovie zmluvu v blízkom čase a zostávajúce nemocnice zvažujú vypovedanie zmluvy. Nemocnice reagujú na postup zdravotnej poisťovne, ktorá bude chcieť od poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, aby jej vrátili príplatky. Union ZP k tomuto kroku pristúpi pre nedostatočné dofinancovanie zdravotníctva. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Union mlčí, nemocnice stále nedostali novú ponuku

Octavia na diaľnici D6 zmietla posádku havarovaného citroënu

Cesty na celom území Českej republiky sú zjazdné, ale je na nich potrebná zvýšená opatrnosť.KLADNO 5. decembra (WebNoviny.sk) - Vodička octavie zmietla posádku citroënu, ktorý v pondelok ráno okolo 06.00 h SEČ havaroval na zľadovatenej diaľnici D6 pri stredočeskej obci Braškov v okrese Kladno. Zomrel jeden človek a ďalší utrpel vážne zranenia. Vodič citroënu a spolujazdec vystúpili po havárii z vozidla, aby mohli zabezpečiť miesto dopravnej nehody. V tej chvíli však do nich narazila vodička octavie, opísala tragickú situáciu policajná hovorkyňa Michaela Nováková. Privolaný lekár však mohol už iba konštatovať smrť jedného z mužov, informoval server Novinky.cz. Diaľnica v smere na Prahu bola uzavretá, nehodu vyšetrujú kriminalisti. Vodička octavie sa psychicky zrútila a je v starostlivosti psychologičky hasičov. Cesty na celom území Česka sú zjazdné, ale potrebná je zvýšená opatrnosť. Niekde sa tvoria hmly, inde vozovky pokrýva ujazdený sneh. Dopravu pri Prunéřove, časti mesta Kadaň, komplikuje hromadná nehoda nákladných a osobných áut. V Libereckom kraji môžu cesty namŕzať pre veľmi nízke teploty. V osade Jizerka, ktorá je strediskom letnej aj zimnej turistiky, bolo nameraných mínus 19,9 stupňa Celzia. Cesty v Moravskosliezskom kraji sú síce zjazdné, ale namrznuté. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Octavia na diaľnici D6 zmietla posádku havarovaného citroënu

Dohrá Slovan sezónu? K situácii sa vyjadrilo vedenie KHL

Slovan dohrá sezónu, potvrdilo vedenie KHL. Vedenie klubu uhradí časť dlhov v najbližších dňoch, zvyšok v nasledujúcich týždňoch.MOSKVA 5. decembra (WebNoviny.sk) – Vedenie Kontinentálnej hokejovej ligy pozorne sleduje situáciu v Slovane Bratislava. Z klubu dostali do Moskvy ubezpečenie, že slovenský účastník v tejto sezóne nadnárodnú súťaž riadne dohrá a dlhy voči hráčom budú v najbližšom čase vyrovnané. Odporúčame: Slovan má problémy nielen s financiami, ale aj so zraneniami Ďalšia rana pre Slovan, kapitán Meszároš ide na operáciu "HC Slovan ubezpečil KHL o tom, že účasť klubu vo zvyšných zápasoch sezóny 2016/2017 nie je ohrozená. Na stretnutí akcionárov klubu so zástupcami hráčov dosiahli dohovor o uregulovaní súčasnej situácie. Časť dlhov uhradia v najbližších dňoch, zvyšok v nasledujúcich týždňoch," píše sa v stanovisku KHL, ktoré zverejnil web championat.com. V Slovane sa minulý týždeň schyľovalo k hráčskemu štrajku, spomínal sa aj bojkot zápasu s Novokuzneckom. Minulý štvrtok sa však hráči stretli s akcionármi a dohodli na upokojení situácie. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Dohrá Slovan sezónu? K situácii sa vyjadrilo vedenie KHL

Euro sa po poklese zotavilo, dolár si prilepšil voči jenu

Spoločná európska mena oslabila aj pre Taliansko, ktoré sa dostalo do ekonomickej neistoty po tom, ako voliči v referende odmietli navrhované reformy.NEW YORK 5. decembra (WebNoviny.sk) - Spoločná európska mena v úvode pondelkového obchodovania oproti doláru oslabila. Taliansko sa totiž dostalo do ekonomickej neistoty po tom, ako voliči v referende odmietli navrhované reformy. Euro kleslo na 1,0547 USD/EUR z úrovne 1,0665 USD/EUR. Neskôr sa však zotavilo a oproti predošlému obchodovaciemu dňu stúplo, a to na 1,0731 USD/EUR. Odmietnutie navrhovaných ústavných zmien totiž podľa medzinárodnej ratingovej agentúry Standard & Poor\'s neovplyvní hodnotenie úverovej spoľahlivosti Talianska. Dolár si prilepšil oproti japonskému jenu, a to na 114,33 JPY/USD z hodnoty 113,67 JPY/USD. Pozitívnou správou z americkej ekonomiky bolo v pondelok to, že aktivita sektora služieb v USA v novembri rástla najrýchlejším tempom za viac ako rok. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Euro sa po poklese zotavilo, dolár si prilepšil voči jenu

Briti riešia historickú kauzu. Kto má právo spustiť Brexit?

Dva roky trvajúci proces odchodu Británie z Európskej únie sa oficiálne spustí iniciovaním článku 50. Lisabonskej zmluvy. O odchode Veľkej Británie z EÚ rozhodli voliči 23. júna v referende.LONDÝN 5. decembra (WebNoviny.sk) - Britský najvyšší súd začal v pondelok prerokúvať historickú kauzu, ktorá rozhodne, kto má právomoc oficiálne spustiť proces odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie - vláda či parlament. O odchode Británie z EÚ rozhodli 23. júna v referende voliči. Táto právna bitka bude mať veľký vplyv na rovnováhu moci medzi zákonodarným zhromaždením a exekutívou - tento problém rozjatril už aj tak existujúcu ranu, ako a či vôbec opustiť EÚ. Predseda najvyššieho súdu David Neuberger začal v pondelok štvordňové pojednávanie odsúdením "vyhrážok a urážok" namierených voči Gine Millerovej, ktorá je jednou z navrhovateliek pokúšajúcich sa presadiť, aby o iniciovaní článku 50. Lisabonskej zmluvy, ktorým sa oficiálne spustí dva roky trvajúci proces odchodu Británie z EÚ, rozhodoval parlament. "Vyhrážanie sa a nadávanie ľuďom za to, že využili svoje základné právo obrátiť sa na súd, podkopáva základy právneho štátu," uviedol Neuberger, pričom zakázal, aby ktokoľvek zverejňoval adresy a iné osobné údaje Millerovej a ostatných navrhovateľov. Neuberger a ďalší desiati sudcovia najvyššieho súdu musia rozhodnúť o tom, či má britská premiérka Theresa Mayová právo článok 50 iniciovať. Tá má v pláne urobiť tak do konca mája. Finančníčka Gina Millerová a skupina navrhovateľov sa po júnovom referende obrátili na vrchný súd v Londýne s námietkou, že odchod Británie z EÚ bude znamenať odňatie niektorých z ich práv vrátane práva na slobodu pohybu v rámci Únie, k čomu by nemalo dôjsť bez súhlasu parlamentu. Súd ich námietke vyhovel a v novembri rozhodol, že o oficiálnom začatí procesu odlučovania Británie od EÚ musí rozhodnúť parlament. Proti tomuto rozhodnutiu sa na najvyšší súd odvolala práve britská premiérka Theresa Mayová. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Briti riešia historickú kauzu. Kto má právo spustiť Brexit?

Pred turnajom vo Švajčiarsku urobil Cíger niekoľko zmien

Hoci sa oproti Nemecku slovenský káder trochu obmení, tréner staval na tom, aby zostala vo Švajčiarsku zachovaná kontinuita z predchádzajúceho turnaja.BRATISLAVA 5. decembra (WebNoviny.sk) - Tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Zdeno Cíger urobil v porovnaní s novembrovým Nemeckým pohárom, na ktorom jeho zverenci celkovo zvíťazili, päť zmien v nominácii na Turnaj štyroch krajín vo švajčiarskom Bieli. Namiesto brankára Jaroslava Janusa dostane šancu Denis Godla. V obrane sa objavia aj slovanisti Marek Ďaloga s Ivanom Švarným, v útoku Dalibora Bortňáka s Marcelom Haščákom nahradia Marek Bartánus z Košíc a Juraj Mikúš z Olomouca, ktorý sa v reprezentácii predstaví prvý raz od majstrovstiev sveta 2014 v Minsku. Do Švajčiarska nepocestujú ani obrancovia Michal Čajkovský a Dominik Graňák, ktorí nechýbali na začiatku novembra pri triumfe Slovákov v Augsburgu. "Všetko sú to chlapci, ktorých chceme vidieť. Stavali sme na tom, aby sme zachovali kontinuitu z predchádzajúceho turnaja v Nemecku," povedal pre web Slovenského zväzu ľadového hokeja tréner Zdeno Cíger. Slovenská reprezentácia najskôr odohrá v stredu 14. decembra o 17.00 h v Martine exhibičný duel proti výberu najvyššej domácej súťaže, následne sa presunie do Bielu na turnaj Suisse Ice Hockey Challenge. Tam v piatok 16. decembra Slováci nastúpia proti Bielorusom a podľa výsledku tohto zápasu sa v sobotu 17. decembra stretnú v zápase o konečné umiestnenie s Francúzmi alebo domácimi Švajčiarmi. "Súboj v Martine bude pre nás dobrá skúsenosť a v žiadnom prípade neberieme tento zápas ako exhibíciu. Budú nám v ňom chýbať chlapci zo Sparty Praha, ktorí majú na programe zápasy v Lige majstrov. V Martine nastúpime s troma päťkami. Turnaj vo Švajčiarsku by sme chceli vyhrať. Chlapci majú po Nemeckom pohári pozitívnu náladu a tú by sme chceli pretaviť aj na ľade vo Švajčiarsku. Naším cieľom je ukázať opäť dobrú hru a najmä kolektívnu bojovnosť, ktorá nás zdobila v Nemecku," pridal Zdeno Cíger. Nominácia tímu Slovenska na Turnaj štyroch krajín, resp. Suisse Ice Hockey Challenge v Bieli (16.- 17. decembra 2016) : Brankári: Denis Godla (KalPa Kuopio/Fín., 2 zápasy/0 gólov), Ján Laco (Piráti Chomutov, ČR, 46/0). Obrancovia: Peter Čerešňák (HC Plzeň, ČR, 37/2), Marek Ďaloga (HC Slovan Bratislava, SR/KHL, 52/3), Martin Gernát (HC Sparta Praha, ČR, 4/1), Adam Jánošík (HC Bílí Tygři Liberec, ČR, 30/2), Juraj Mikuš (HC Sparta Praha, ČR, 41/3), Eduard Šedivý (HC Košice, 10/1), Ivan Švarný (HC Slovan Bratislava, SR/KHL, 104/3), Peter Trška (HC Kometa Brno, ČR, 6/1) Útočníci: Marek Bartánus (HC Košice, 28/2), Lukáš Cingel (HC Sparta Praha, ČR, 9/1), Matej Češík (HC´05 Banská Bystrica, 6/0), Vladimír Dravecký (HC Oceláři Třinec, ČR, 52/13), Tomáš Hrnka (HC Plzeň, ČR, 19/3), Andrej Kudrna (HC Sparta Praha, ČR, 12/4), Radoslav Macík (HK Nitra, 7/1), Tomáš Matoušek (HC´05 Banská Bystrica, 3/0), Juraj Mikúš (HC Olomouc, ČR, 85/17), Bruno Mráz (HKM Zvolen, 3/0), Dávid Skokan (Piráti Chomutov, ČR, 23/2), Jakub Suja (HC Košice, 3/0) Realizačný tím: Róbert Švehla (generálny manažér), Július Šupler (konzultant), Zdeno Cíger (tréner), Miroslav Miklošovič (asistent trénera), Peter Kosa (tréner brankárov), Igor Andrejkovič (videoanalytik), MUDr. František Okál (lekár), Samuel Petráš (výstrojový manažér), Michal Malina (masér), Andrej Foltýn, Viktor Fábik (fyzioterapeuti), Tomáš Štulajter (médiá) Program Turnaja štyroch krajín v Bieli (16.- 17. decembra): Piatok 16. decembra - semifinále: Slovensko - Bielorusko (16.15 h), Švajčiarsko - Francúzsko (20.15 h). Sobota 17. decembra: Francúzsko - Slovensko/Bielorusko (16.15), Švajčiarsko - Slovensko/Bielorusko (20.15) Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Pred turnajom vo Švajčiarsku urobil Cíger niekoľko zmien

Policajti vozili na Slovensko migrantov, hrozí im 10 rokov

Za prechod jedného migranta skupina inkasovala od dvesto do štyristo eur.BRATISLAVA 5. decembra (WebNoviny.sk) - Polícia obvinila Ukrajinca, dvoch bývalých policajtov a štyroch policajtov zaradených na oddelení hraničnej kontroly vo Vyšnom Nemeckom zo zločinu prevádzačstva a zo zneužívania právomoci verejného činiteľa. Ako ďalej agentúru SITA informovala bratislavská policajná hovorkyňa Denisa Baloghová, organizovaná skupina umožňovala nelegálny prechod na Slovensko cez hraničný priechod Vyšné Nemecké. Takýmto spôsobom prešlo na naše územie najmenej 275 nelegálnych migrantov pochádzajúcich hlavne z Ruska. Za prechod jedného migranta skupina inkasovala od dvesto do štyristo eur. Celkový zisk skupiny polícia odhaduje na 110-tisíc eur. Ukrajinca vzali do väzby, ostatní obvinení sú stíhaní na slobode. Za trestný čin prevádzačstva hrozí väzenie na sedem až desať rokov, za zneužívanie právomoci verejného činiteľa štyri až desať rokov. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Policajti vozili na Slovensko migrantov, hrozí im 10 rokov

Šéf maďarského parlamentu nazval poslancov Mostu zradcami

Podľa predsedu strany Most-Híd a podpredsedu NR SR Bélu Bugára to vyzerá tak, že u niektorých súčasných politikov prevládajú stále názory 19. storočia. BRATISLAVA 5. decembra (WebNoviny.sk) – Predseda maďarského parlamentu László Kövér označil politikov strany Most-Híd za "slovenských politikov, ktorí hovoria dobre po maďarsky" a nazval ich "zradcami maďarského národa". Tieto slová údajne použil počas návštevy Rumunska. Upozornila naň na sociálnej sieti poslankyňa NR SR za Most-Híd Edita Pfundtner. Tá na sociálnu sieť napísala: "Predseda maďarského parlamentu počas svojej návštevy Rumunska napriek tomuto výroku sa opätovne pustil do kritiky zastúpenia Maďarov v slovenskom parlamente a nepriamo nás označil za "slovenských politikov, ktorí hovoria dobre po maďarsky" a nazval nás "zradcami maďarského národa". Podľa predsedu Mostu-Híd a podpredsedu NR SR Bélu Bugára to vyzerá tak, že u niektorých súčasných politikov prevládajú stále názory 19. storočia. "Takúto rétoriku mali mimochodom už politici z Maďarska počas existencie ČSR. Takýmito vyjadreniami neuráža mňa, ale všetkých občanov Slovenska maďarskej národnosti," vyhlásil Bugár v rozhovore pre agentúru SITA. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Šéf maďarského parlamentu nazval poslancov Mostu zradcami

Obrazom: Prerazili diaľničný tunel Žilina

Úsek D1 Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka by spolu s križovatkou v Lietavskej Lúčke a diaľničným privádzačom mali dokončiť v októbri 2018. ŽILINA 5. decembra (WebNoviny.sk) - Na rozostavanom diaľničnom úseku D1 Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka v pondelok prerazili tunel Žilina, celý tento úsek by mali odovzdať do užívania motoristom v októbri 2018. Ako na mieste informoval generálny riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti Juraj Valent, aj križovatku a jediný privádzač zo Žiliny na diaľnicu postavia v rovnakom termíne, teda skôr ako bolo pôvodne zazmluvnené. Podľa Valenta už pred dvoma rokmi bolo jasné, že dokončenie viac ako 11 kilometrov diaľnice a križovatky v Lietavskej Lúčke spolu s diaľničným privádzačom termínovo nesedí, čo by znamenalo, že najmenej rok by bola hotová diaľnica nevyužívaná. Obrazom: Prerazenie diaľničného tunelu Žilina Privádzač zaradia do stavby úseku Hričovské Podhradie- Lietavská Lúčka "Dnes môžeme povedať, že sme to vyriešili spôsobom, že privádzač zaradíme do stavby úseku Hričovské Podhradie- Lietavská Lúčka ako stavebný objekt. Je to v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní. A križovatka zostane v stavbe Lietavská Lúčka - Dubná skala, kde bude uzavretý termín jej dokončenia a ten bude identický ako dokončenie stavby Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka, to znamená do októbra 2018. Takže už nehrozí, že by táto stavba bola bez funkcie," povedal generálny riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti Juraj Valent. Na vyše 11-kilometrovom úsek diaľnice D1 Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka bude jedenásť mostov a dva tunely Ovčiarsko (2 367 metrov) a Žilina (687 metrov). Úsek sa začína v Hričovskom Podhradí križovatkou diaľnic D1 a D3. Trasa je navrhnutá po estakáde, ktorá križuje železničnú trať Bratislava - Žilina a cestu I/18. Následne vchádza do tunela Ovčiarsko. Po vyústení z východného portálu tunela sa diaľnica dostáva do Žilinskej kotliny, ktorou prechádza južne od obce Bitarová, križuje cestu III/5183 a vstupuje do širokého údolia Bitarovského potoka. Trasa diaľnice nadväzuje na rozostavaný úsek D1 Výbežok kopca Dúbravy prekonáva diaľnica tunelom Žilina, za ktorým sa dostáva do doliny Rajčianky. V tomto úseku je diaľnica vedená po estakáde medzi Lietavskou Lúčkou a žilinskou mestskou časťou Bytčica. Úsek sa končí v mieste napojenia na križovatku Lietavská Lúčka a v nej na privádzač Lietavská Lúčka - Žilina. Trasa diaľnice nadväzuje na rozostavaný úsek D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala (13,5 km) s tunelom Višňové (7,5 km). Ten je vo výstavbe od leta 2014 a postavený má byť do konca roka 2019. Stavebné združenie Ovčiarsko v zložení Doprastav, a. s. (vedúci člen), Strabag, s. r. o., Váhostav - SK, a. s. a Metrostav, a. s. Praha sa zaviazalo vybudovať úsek D1 Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka za zmluvnú cenu 427,2 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (512,64 mil. eur vrátane dane). Národná diaľničná spoločnosť a združenie uzavreli zmluvu o dielo v decembri 2013, so zmluvným začiatkom výstavby v januári 2014. Projekt je financovaný zo zdrojov Európskej únie - prvá fáza v rámci Operačného programu Doprava 2007 - 2013 a druhá z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014 - 2020. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Obrazom: Prerazili diaľničný tunel Žilina

SPOLOČNOSŤ EMERSON NETWORK POWER SA MENÍ NA VERTIV

Novú samostatnú spoločnosť, ktorá vznikla predajom spoločnosti Emerson Network Power v prospech spoločnosti Platninum Equity, bude viesť dlhoročný odborník na riadenie technológií Rob Johnson. Začína sa nová éra zameraná na rýchlosť, technologické inovácie, rast a flexibilitu na poskytovanie služieb rozširujúcim sa trhom v oblasti cloud computingu a mobilného networkingu. Bratislava – (5. december 2016) – Samostatná spoločnosť Vertiv, doteraz známa pod názvom Emerson Network Power, informovala o vymenovaní Roba Johnsona za výkonného riaditeľa a oficiálne odštartovala re-brandingové aktivity. Vertiv je celosvetový poskytovateľ kľúčových infraštruktúrnych technológií pre životne dôležité aplikácie v dátových centrách, komunikačných sieťach a komerčných a priemyselných prostrediach. Spoločnosť, ktorá sídli v meste Columbus v štáte Ohio (USA), má viac než 20 000 zamestnancov vo viac než 25 výrobných a montážnych závodoch na celom svete. Spoločnosť Platinum Equity získala firmu od spoločnosti Emerson v transakcii, ktorej hodnota presiahla 4 mld. USD. Spoločnosť Emerson si v spoločnosti ponechala minoritný podiel. Rob Johnson, ktorý naposledy pôsobil ako prevádzkový partner v spoločnosti Kleiner Perkins Caufield & Byers, strávil 10 rokov v spoločnosti American Power Conversion (APC), poprednej spoločnosti v oblasti infraštruktúry dátových centier. Bol prezidentom a výkonným riaditeľom spoločnosti APC v čase jej predaja spoločnosti Schneider Electric za 6,1 mld. USD v roku 2007. Počas svojho pôsobenia v spoločnosti APC bol aj generálnym manažérom firemnej skupiny Availability Enhancement Group. Bryan Kelln, partner a prezident prevádzok v portfóliu v spoločnosti Platinum Equity, povedal, že Rob Johnson sa vďaka svojim riadiacim schopnostiam a technickým poznatkom ideálne hodí na pozíciu lídra spoločnosti Vertiv. "Rob Johnson disponuje jedinečnou kombináciou poznatkov z odvetvia, manažérskych zručností a podnikateľského ducha," povedal Bryan Kelln. "Ide o príležitosť na transformáciu spoločnosti a myslíme si, že Rob Johnson je ten správny líder, ktorý zabezpečí rast podniku v čase vytvárania kultúry zameranej na rýchlosť, inováciu a služby zákazníkom." Rob Johnson okrem svojej kariéry v spoločnosti APC pôsobil aj v riadiacich funkciách v spoločnosti Consolidated Container Corporation, ktorá je dodávateľom riešení v oblasti pevných plastových obalov. V roku 1989 založil spoločnosť Systems Enhancement Corporation (SEC), ktorá prinášala inovačné softvérové a hardvérové riešenia pre oblasť záložných zdrojov napájania (UPS). V roku 1997 spoločnosť predal spoločnosti APC. "Rob Johnson má dôkladné poznatky o technológii, najmä v prostrediach dátových centier, a vie, čo zákazníci potrebujú," dodal Bryan Kelln. "Vie, čo znamená inšpirovať zamestnancov z pozície výkonného riaditeľa a viesť ziskovú globálnu spoločnosť. Je tiež inovátor, ktorý verí vízií samostatnej spoločnosti Vertiv." Rob Johnson povedal, že prechod k novému vlastníkovi je pre spoločnosť jedinečnou príležitosťou. "Ide o nový začiatok pre spoločnosť, na strane ktorej stojí mnoho výhod. Teším sa na spoluprácu s mojimi novými kolegami v spoločnosti Vertiv v čase, keď otvoríme túto kapitolu transformácie," povedal Rob Johnson. "Ako samostatná spoločnosť bude Vertiv slobodne tvoriť firemnú stratégiu a prijímať investičné rozhodnutia, bude sa pohybovať rýchlejšie ako start-up a zameriavať na inovačné riešenia pre našich zákazníkov vrátane tých v rozrastajúcich sa oblastiach cloud computingu a mobilných a IoT sieťach." Spoločnosť Vertiv bude stavať na širokom portfóliu produktov a služieb v ponuke pre energetické, termálne a IT riadenie, ktoré predtým ponúkala ako spoločnosť Emerson Network Power, vrátane svojich vlajkových lodí v odvetí, ktorými sú značky ASCO®, Chloride®, Liebert®, NetSure™ a Trellis™. Partner spoločnosti Platinum Equity Jacob Kotzubei povedal, že spoločnosť Vertiv bude profitovať z fúzie a akvizície spoločnosti Platinum Equity, jej prevádzkových zdrojov a silného vzťahu so spoločnosťou Emerson v krátkodobom i dlhodobom horizonte. "Budeme na každom kroku podporovať rast spoločnosti Vertiv a inováciu produktov, a to organicky, ako aj prostredníctvom potenciálnych doplnkových akvizícií," povedal Jacob Kotzubei. "Toto je naše druhé partnerstvo so spoločnosťou Emerson a už sme spolu zažili veľký úspech. Tešíme sa na bezproblémový prechod a na budúcnosť spoločnosti Vertiv i zákazníkov, ktorým poskytuje svoje služby." V novembri 2013 získala spoločnosť Platinum Equity väčšinový podiel v divízii spoločnosti Emerson venovanej oblasti zabudovaných počítačových a energických systémov, ktorá sa neskôr zmenila na spoločnosť Artesyn Embedded Technologies.  Re-branding spoločnosti podporí aj nová webstránka www.VertivCo.com a od januára 2017 reklamná kampaň s názvom "Your Mission is Critical". Kampaň bude prebiehať v hlavných printových a online médiách zameraných na biznis a technológie, ako sú The New York Times, The Wall Street Journal, Forbes, Fast Company, Wired, TechCrunch a IDG Tech Network. Spoločnosť Vertiv odpovedá na vznikajúce potreby svojich firemných zákazníkov v oblasti digitálnej infraštruktúry vrátane riešení pre mobilný, cloudový a edge computing, ako aj v umiestňovaní dátových centier, skladovaní energie a udržateľnosti. Spoločnosť má predajných a servisných pracovníkov prakticky v každom veľkom štáte, ktorým pomáha 255 servisných centier po celom svete, s viac než 3 000 servisnými technikmi v teréne a viac ako 400 pracovníkmi v oblasti technickej podpory. O spoločnosti Vertiv Spoločnosť Vertiv navrhuje, vytvára a poskytuje servis pre kritickú infraštruktúru, ktorá umožňuje prevádzku životne dôležitých aplikácií pre dátové centrá, komunikačné siete a komerčné a priemyselné zariadenia. Spoločnosť Vertiv, predtým spoločnosť Emerson Network Power, podporuje súčasné narastajúce mobilné trhy a trhy v oblasti cloud computingu prostredníctvom portfólia riešení pre energetické, tepelné a infraštruktúrne riadenie, ako sú značky ASCO®, Chloride®, Liebert®, NetSure™ a Trellis™. Vo fiškálnom roku 2016 dosiahli tržby výšku 4,4 mld. USD. Viac informácií nájdete na VertivCo.com. O spoločnosti Platinum Equity Spoločnosť Platinum Equity, ktorú založil Tom Gores v roku 1995, je globálna investičná spoločnosť s portfóliom približne 30 prevádzkových spoločností, ktoré poskytujú služby zákazníkom na celom svete. Spoločnosť Platinum Equity sa špecializuje na fúzie a prevádzky – ide o stratégiu chránenú ochrannou známkou, ktorú spoločnosť nazýva M&A&O® – získava a prevádzkuje spoločnosti v širokom spektre obchodných trhov vrátane výroby, distribúcie, dopravy a logistiky, prenájmu vybavenia, spracovania kovov, technológií, telekomunikácií a iných odvetví. Za posledných 20 rokov zrealizovala viac než 185 akvizícií. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo SPOLOČNOSŤ EMERSON NETWORK POWER SA MENÍ NA VERTIV

Hasiči zasahujú pri požiari v objekte Palma v Bratislave

Na mieste zasahuje 26 hasičov s deviatimi kusmi techniky.BRATISLAVA 5. decembra (SITA) - Bratislavskí hasiči zasahujú pri požiari v objekte Palma a.s. na Račianskej ulici. Ako agentúru SITA informovalo Operačné stredisko Hasičského a záchranného zboru Bratislava, na mieste zasahuje 26 hasičov s deviatimi kusmi techniky. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Hasiči zasahujú pri požiari v objekte Palma v Bratislave

Slovenskí florbalisti na MS deklasovali Austrálčanov

V tabuľke C-skupiny patrí zverencom českého trénera Petra Koutného so štyrmi bodmi prvá priečka o skóre pred rovnako stopercentnými Dánmi, tí v pondelok zdolali Poliakov 4:2. RIGA 5. decembra (Webnoviny.sk) - Slovenskí florbaloví reprezentanti uspeli aj vo svojom druhom vystúpení v základnej C-skupine a v predstihu si zabezpečili postup do play-off o štvrťfinále MS 2016 v lotyšskej Rige (3. - 11. decembra). Tentoraz triumfovali jednoznačne Slováci po nedeľňajšom víťazstve 6:4 nad Poliakmi v pondelok zdolali aj Austrálčanov, tentoraz triumfovali jednoznačne 12:2. V tabuľke C-skupiny patrí zverencom českého trénera Petra Koutného so štyrmi bodmi prvá priečka o skóre pred rovnako stopercentnými Dánmi, tí v pondelok zdolali Poliakov 4:2. Kormidelník Koutný doprial odpočinok brankárovi Dominikovi Turekovi, len sporadicky sa na palubovku dostali kapitán Lukáš Řezanina, Ladislav Gál a Václav Komačka. Slováci si v úvodnej tretine vypracovali štvorgólový náskok: dvakrát skóroval Martin Joščák, po jednom presnom zásahu pridali Michal Dudovič a Lukáš Ujhelyi. Gólman Rastislav Mazák v závere prvej časti zneškodnil trestné strieľanie, Daniel Gartner sa gólu dočkal až v presilovke o dvoch hráčov na začiatku druhej tretiny. Odporúčame: Slovenskí florbalisti na MS po dráme zdolali Poliakov V polovici duelu Slováci viedli o štyri góly V polovici duelu Slováci opäť viedli o štyri góly, skóroval Martin Grlický. Austrálčania sa dostali do tempa viacerými presilovkami, ale veľa nevyťažili. V tretej tretine ešte prikrášlili výsledok z pohľadu SR Ľuboš Šefčík, Martin Kubovič, Michal Kročko a 17-ročný Dudovič, ktorý celkovo strelil štyri góly a pripísal si aj dve asistencie. Predposledné slovo patrilo Shaunovi Frazerovi, posledné Marekovi Bulkovi - 12:2. Slovenskí florbalisti si v C-skupine ešte zmerajú sily s Dánmi (v utorok o 10.15 h SEČ), remíza im postačí na postup z prvej pozície. Po dva najlepšie tímy z výkonnostne vyššej A aj B-skupiny preniknú priamo do štvrťfinále, na zostávajúce mužstvá "áčka" a "béčka" čakajú súboje stredajšieho play-off práve s najlepšími dvoma z C aj D-skupiny. MS florbalistov 2016 - Riga (Lot.) - C-skupina - pondelkový výsledok: Austrália - Slovensko 2:12 (0:4, 1:1, 1:7) Góly: 21. D. Gartner (T. Gartner), 59. Frazer (Monckton) - 9. Dudovič (Szabo), 14. Joščák (Dudovič), 16. Ujhelyi (Ľ. Šefčík), 17. Joščák (Dudovič), 27. Grlický (Matejka), 42. Ľ. Šefčík (Ujhelyi), 48. Kubovič, 49. Dudovič (Joščák), 52. Dudovič (Nehila), 56. Kročko (Sikorjak), 58. Dudovič (Řezanina), 60. Bulko (Szabo) Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Vilkki a Alakare (obaja Fín.), 266 divákov Zostava SR: Mazák (Turek) - Szabo, Bulko, Koščo, Ľ. Šefčík, Kročko, Sikorjak, Komačka - Heleš, Matejka, Kubovič - Čonka-Skyba, Grlický, Ujhelyi - Nehila, Joščák, Dudovič - Gál, Řezanina Hlasy: Ján Purc (asistent trénera SR, zdroj: RTVS): "Víťazstvo aj skóre je pekné. Chceli sme však diktovať tempo počas celého stretnutia, v druhej tretine nás pribrzdili časté vylúčenia. Druhá tretina bola z našej strany zlá. Nechali sme dnes pár hráčov oddýchnuť, predovšetkým z päťky Michala Dudoviča - Gála, Řezaninu. Dudovičova formácia bola dnes najnebezpečnejšia. Do zajtrajšieho zápasu musíme ísť naplno a šliapať od začiatku do konca, pôjde o víťazstvo v skupine." Michal Dudovič (útočník SR, strelec štyroch gólov, zdroj: SZFB): "Zo začiatku to bolo vyrovnané, nevedeli sme streliť prvý gól. Potom sme sa rozbehli a bolo to lepšie, záver sme zvládli. Dnes som si to užíval, bol to pre mňa aj pre chalanov skvelý zápas, hrali sme so srdcom. Chceli sme ukázať, že florbal vieme hrať. V utorok proti Dánom chceme ukázať, že to vieme aj na silnejších súperov." Martin Joščák (útočník SR, strelec dvoch gólov, zdroj: SZFB): "Vedeli sme, že Austrália nebude asi veľmi tvoriť hru. V druhej tretine to bolo rozhárané, lebo sme mali veľa vylúčení a neboli sme v tempe. V tretej tretine sme sa k tomu vrátili a hrali sme florbal. Vyhrali sme, splnili sme cieľ. Zodpovedne sa chceme pripraviť na zajtrajší najdôležitejší súboj v skupine. S Mišom Dudovičom sa hrá, to je fantázia... Malý Miško, ale veľké prihrávky, potom nie je problém skórovať. Klobúk dole pre ním, čo tam vyvádza na ihrisku. Dúfam, že chémia bude fungovať aj naďalej." Ladislav Gál (útočník SR, zdroj: SZFB): "Zo začiatku to bolo ťažké, Austrália veľmi bránila. Vedeli sme, že keď dáme tri či štyri góly, tak to pôjde. Zápas proti Dánsku bude najťažší v skupine, bude to boj o všetko. Sme odhodlaní zvíťaziť." Tabuľka C-skupiny: 1. Slovensko 2 2 0 0 18:6 4 - istý postup do play-off o štvrťfinále 2. Dánsko 2 2 0 0 12:3 4 - istý postup do play-off o štvrťfinále 3. Poľsko 2 0 0 2 6:10 0 4. Austrália 2 0 0 2 3:20 0 Ďalší program SR v základnej C-skupine: utorok 6. 12.: Slovensko - Dánsko (10.15 h SEČ) Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Slovenskí florbalisti na MS deklasovali Austrálčanov

Peter Sagan získal prvýkrát prestížne ocenenie Vélo d´Or

Ocenenie Vélo d´Or udeľuje od roku 1992 francúzsky špecializovaný magazín Vélo. BRUSEL 5. decembra (WebNoviny.sk) - Cyklistický dvojnásobný majster sveta Peter Sagan má už dávno po úspešnej sezóne, ale ocenenia zbiera naďalej. Najnovšie sa stal laureátom prestížnej novinárskej ceny Vélo d´Or (Zlatý bicykel), keď triumfoval pred víťazom Tour de France Chrisom Froomom a šampiónom Vuelty Nairom Quintanom. Sagan získal od predstaviteľov médií píšucich o cyklistike v medzinárodnom meradle 86 bodov, o 16 viac ako jeho britský rival Froome. Kolumbijský vrchár Quintana nazbieral 43 bodov. Informuje o tom športový portál sporza.be. Sagan v sezóne 2016 exceloval. Na jar vyhral monumentálnu klasiku Okolo Flámska, neskôr opätovne obhájil a celkovo po piaty raz získal zelený dres na Tour de France, kde pridal aj tri víťazné etapové koncovky. Na sklonku sezóny sa stal premiérovým majstrom Európy v mužskej kategórii elite, obhájil titul majstra sveta a stal sa celkovým víťazom WorldTour, čiže cyklistického rebríčka, do ktorého sa rátajú všetky najprestížnejšie merania síl v sezóne na ceste. Ocenenie Vélo d´Or udeľuje od roku 1992 francúzsky špecializovaný magazín Vélo. Peter Sagan ho za výsledky v sezóne 2016 získal vôbec po prvý raz. Vlani skončil druhý za Chrisom Froomom, v roku 2013 bol tretí za Froomom a Vincenzom Nibalim. Rekordérom v oceňovaní je Španiel Alberto Contador, ktorý dostal "Zlatý bicykel" štyrikrát. Američan Lance Armstrong bol v minulosti hlavným laureátom dokonca päťkrát, ale po jeho verejnom priznaní k systematickému dopingu mu všetky prvenstvá v prestížnej ankete odobrali. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Peter Sagan získal prvýkrát prestížne ocenenie Vélo d´Or

VIANOČNÁ PÁRTY

Jediný spôsob ako uloviť významného klienta a zachrániť firemnú pobočku, je usporiadať veľkolepý vianočný večierok, na ktorý nikdy nezabudnete. Na ktorý NIKDY NIKTO nezabudne! Generálna riaditeľka firmy Zenotek Carol Vanstonová (Jennifer Aniston) tesne pred Vianocami oznámi zamestnancom, že ich stratová pobočka sa bude zatvárať. Lenže excentrický šéf filiálky (a zhodou okolností mladší brat Carol) Clay Vanstone (T.J. Miller) sa nevzdá len tak bez boja. Spolu s dvoma najbližšími spolupracovníkmi Joshom (Jason Bateman) a Tracey (Olivia Munn) vymyslia geniálny plán, aby získali sympatie solventného zákazníka a uzavreli s ním obchod, ktorý im všetkým zachráni miesta. Pozvú ho na firemnú vianočnú párty, akú ešte nikdy nezažil! Kedysi dávno boli firemné vianočné večierky tradíciou, na ktorú všetci zamestnanci netrpezlivo čakali celý rok. Bola to magická noc, plná zábavy a alkoholu, kedy bolo dovolené všetko. V tú jednu noc neexistovali hranice medzi kolegami a priateľmi, zamestnávateľmi a zamestnancami, všetci si boli rovní. Každý mohol úprimne povedať, čo si myslí o šéfovi a nemusel sa báť o miesto. Tam sa rodili nádeje aj nápady, i keď si ich na druhý deň málokto pamätal. V snahe vyhnúť sa trápnym výhovorkám, či dokonca súdnym sporom, ktoré nezriedka nasledovali po bujarých nočných oslavách, horliví pracovníci oddelení ľudských zdrojov postupne organizátorom priťahovali uzdu, až sa z legendárnej "párty" stala slušná a rodinná záležitosť, ktorú dnes nazývame "vianočný večierok”. "Naša filmová párty je návratom do tých menej civilizovaných čias, niečo ako kostra dávno vyhynutého divokého vlka," hovorí producent Scott Stuber. "Dnešné večierky pripomínajú skôr krotkého domáceho mopslíka...nikomu neublížia, môžu sa ich zúčastniť aj deti, ale niekde v hĺbke majú stále zakorenenú tú pôvodnú vlčiu DNA." Jednu z hlavných postáv, obávanú veľkú šéfku, stvárňuje Jennifer Aniston, ktorá sa nebojí ničoho, pokiaľ ide o stvárnenie nesympatických postáv v komédiách. "Vítam všetky odvážne výzvy,” hovorí herečka a pokračuje. "Carol svojho brata neznáša a za každú cenu chce dokázať, že ona je tá najmúdrejšia a najzodpovednejšia osoba vo firme. Žiaľ, nedokáže byť nikdy milá a príjemná.” Okrem nej si vo filme zahrali viacerí vynikajúci herci a komici, známi zo Saturday Night Live - T.J.Miller, Vaness Bayer a Kate McKinnon. Všetci s radosťou spomínajú na takmer rodinnú atmosféru na pľaci či nakrúcanie so živými sobmi, ktorým museli vyrobiť umelú srsť aj parohy. S menšou radosťou hovoria o tom, ako v prestávkach vyjedali cukríky z misky na recepcii, aby následne zistili, že ich produkcia niečím postriekala kvôli lesklému efektu. Kate McKinnon nikdy nezabudne na svoj kostým - epický vianočný sveter, ktorý nechali ručne uštrikovať podľa špeciálneho návrhu a jeho výroba trvala dva mesiace. Ale výsledok rozhodne za to stojí! "Diváci si užijú skvelú zábavu rovnako, ako keby boli priamo na párty. Navyše sa nemusia obávať nijakých následkov, ani ráno upratovať!" uzatvára režisér Will Speck. Skvelá komédia VIANOČNÁ PÁRTY vstupuje do slovenských kín už 8. decembra. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo VIANOČNÁ PÁRTY

Ponuky uchádzačov o nemocnicu v ZM by mali byť zverejnené

BRATISLAVA 5. decembra 2016 (WBN/PR) - Spoločnosť Agel je pripravená zverejniť kompletnú ponuku, ktorú predložila mestu Zlaté Moravce v súťaži o miestnu nemocnicu a vyzýva vedenie mesta, aby zverejnilo ponuky oboch uchádzačov. Utajovanie oboch ponúk pred verejnosťou a médiami podľa Agelu vyvoláva zbytočné otázky o tom, ktorá ponuka je, alebo bola pre mesto a budúcnosť nemocnice lepšia, alebo horšia. Spoločnosť Agel taktiež zastáva stanovisko, že neexistuje relevantná prekážka, ktorá by kompletnému zverejneniu ponúk bránila. Agel ponúkol podľa svojho stanoviska za 24 kusov akcií nemocnice sumu 451 000,-€. Vo vyžadovanom kritériu nájomné, ponúkla spoločnosť ročné nájomné vo výške 61 000,-€ pri dobe trvania nájmu 25 rokov, čo predstavuje sumu 1 525 000,-€. V treťom vyžadovanom kritériu investície, ponúkol Agel investície vo výške 2 000 000,-€. "Hovoriť o výhodnosti, alebo nevýhodnosti ponuky nie je možné bez toho, aby bol porovnané tieto tri kľúčové kritériá. Nemocnica je predsa zložitá inštitúcia a nie výrobná hala", uviedol Ing. Michal Pišoja, predseda predstavenstva spoločnosti Agel a dodal, že Agel má z podobných súťaží a ich priebehu bohaté skúsenosti zo Slovenska aj Českej republiky, kde spravuje 18 všeobecných nemocníc. Podľa jeho slov všetky nemocnice v správe, alebo majetku Agelu majú kladný hospodársky výsledok, sú tradične vysoko hodnotené v rebríčkoch kvality a firma je stabilným partnerom miestnych samospráv. "Súťaž sme vnímali ako poctivý a transparentný proces, kde bolo zjavné, že mesto chce naozaj vybrať najlepšieho možného partnera a najvýhodnejšiu ponuku a pristupovali sme ku tomu veľmi zodpovedne Pokiaľ by sa to ale malo skončiť konštatovaním, že nemocnica sa v očiach niektorých predstaviteľov mesta predávala ako akási obyčajná výrobná hala, kde ide iba a jedine o jednu z cenových položiek, bolo by to na škodu veci", dodal na záver Ing. Michal Pišoja, predseda predstavenstva spoločnosti Agel a zopakoval, že jedine poctivé porovnanie oboch ponúk môže vniesť svetlo do otázky, ktorá z nich je výhodnejšia pre mesto, nemocnicu aj pacientov. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ponuky uchádzačov o nemocnicu v ZM by mali byť zverejnené

Guns N\' Roses vystúpia vo Viedni, Prahe i Gdansku

Vo formácii v súčasnosti pôsobia Axl Rose, Slash, Duff McKagan či Dizzy Reed. BRATISLAVA 5. decembra (WebNoviny.sk) - Americká rocková kapela Guns N\' Roses ohlásila ďalšie dátumy v rámci turné Not in This Lifetime.... Formácia sa predstaví napríklad aj 20. júna v poľskom meste Gdansk na Stadione Energa, 4. júla na pražskom letisku Letňany alebo 10. júla na viedenskom štadióne Ernsta Happela. Na spomínanom turné, ktoré skupina odštartovala tento rok v apríli, sa predstavia Axl Rose (spev), Slash (gitara), Duff McKagan (basgitara), Dizzy Reed (klávesy), Richard Fortus (gitara) či Frank Ferrer (bicie). Guns N\' Roses vznikli v roku 1985 a svoju najväčšiu slávu zažili po vydaní debutovej nahrávky Appetite For Destruction (1987) s hitmi ako Welcome To The Jungle, Sweet Child O\' Mine a Paradise City. Kapela na úspech prvého albumu nadviazala nahrávkou G N\' R Lies (1988) a potom v roku 1991 štúdiovkami Use Your Illusion I a Use Your Illusion II, ktoré vyšli v ten istý deň. Žánrovo pestré nahrávky obsahovali single You Could Be Mine, Don\'t Cry, Live And Let Die, November Rain, Knockin\' On Heaven\'s Door, Civil War a Estranged. Skupina neskôr čelila viacerým zmenám v zostave a ponúkla albumy "The Spaghetti Incident?" (1993) a zatiaľ posledný Chinese Democracy (2008). Informácie pochádzajú z webstránky www.gunsnroses.com a archívu agentúry SITA. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Guns N\' Roses vystúpia vo Viedni, Prahe i Gdansku

V niektorých okresoch môže byť až -17 °C, vydali výstrahu

SHMÚ konštatuje, že noc z nedele na pondelok bola zatiaľ najchladnejšou nocou práve prebiehajúcej meteorologickej zimy 2016/2017.BRATISLAVA 5. decembra (WebNoviny.sk) - Na severe Slovenska bude až do utorka pokračovať mimoriadne mrazivé počasie. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu prvého stupňa pred nízkymi teplotami pre severné okresy, ktorá bude platiť do utorka 8:00. Meteorológovia očakávajú, že minimálna teplota vzduchu tu dosiahne -15 až -17 stupňov Celzia. "Nízka teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie a fyzické aktivity v exteriéroch," varuje SHMÚ. Na svojej facebookovej stránke SHMÚ konštatuje, že noc z nedele na pondelok bola zatiaľ najchladnejšou nocou práve prebiehajúcej meteorologickej zimy 2016/2017 pre polohy do 1000 m nad morom. V dolinách klesla teplota na viacerých miestach pod -15 °C. V Oravskej Lesnej (okr. Námestovo) namerali -18,1 °C, Červený Kláštor (okr. Kežmarok) mal -16,6 °C, Rabča (okr. Námestovo) -17,8 °C a Výrava (okr. Medzilaborce) mala -16,5 °C. V nížinách klesla počas poslednej noci teplota väčšinou na -6 až -10 °C. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V niektorých okresoch môže byť až -17 °C, vydali výstrahu

Meszároš má po sezóne, ide na operáciu kolena

V čase chýbajúcich víťazstiev a bodov v boji o play-off a meškajúcich výplat je dlhodobá absencia Andreja Meszároša ďalším tvrdým direktom, ktorý postihol kabínu belasých.BRATISLAVA 5. decembra (WebNoviny.sk) - Hokejový Slovan Bratislava sa bude musieť do konca sezóny zaobísť bez služieb kapitána Andreja Meszároša. Skúsený obranca si v sobotňajšom zápase KHL s Avangardom Omsk (prehra 3:5) natiahol väzy v kolene a podľa vlastných slov ho čaká operácia. "Prvá bude už zajtra a druhá potom v januári. Znamená to, že mám po sezóne, lebo stáť budem asi 6 mesiacov," cituje 31-ročného Meszároša Radio Slovensko. V čase chýbajúcich víťazstiev a bodov v boji o play-off a tiež meškajúcich výplat je dlhodobá absencia Meszároša ďalším tvrdým direktom, ktorý postihol kabínu belasých v tomto ročníku Kontinentálnej hokejovej ligy. Slovanisti v pondelok odcestovali na trojzápasový trip do Bieloruska, Fínska a Lotyšska len s 19 hráčmi. Tréner Miloš Říha má k dispozícii dvoch brankárov, siedmich obrancov a desiatich útočníkov. Okrem Meszároša Slovanu aktuálne chýbajú aj Radek Smoleňák (kľúčna kosť), viróza trápi Tomáša Starostu s Filipom Novákom, dlhodobo sú na listine zranených aj Marek Viedenský (koleno), Václav Nedorost (rameno), Pavol Skalický (záprstná kostička), Jakub Valský (zlomený prst), Tomáš Kubalík (koleno), Andrej Šťastný (väzy v kolene) a Patrik Luža (väzy v členku). Slovan nastúpi v utorok o 17.30 h na ľade Dinama Minsk, vo štvrtok ho v rovnakom čase čaká Jokerit Helsinki a výjazd zakončí v sobotu od 16.00 h v Rige. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Meszároš má po sezóne, ide na operáciu kolena

Kinex otvoril diskusiu o kvalite vzdelávania v strojárstve

Odborný seminár Tvoja budúcnosť v strojárstve sa konal na pôde Žilinskej univerzity vôbec po prvýkrát. Jeho cieľom bolo predstaviť študentom univerzity potenciál, ktorý dnes prináša kariéra v strojárstve. Na pôde Žilinskej univerzity diskutovali odborníci o príprave pre strojárske profesie. Iniciátorom podujatia bola spoločnosť Kinex, ktorá si v tomto roku pripomína 110. výročie založenia. Pedagógovia aj zástupcovia strojárskeho odvetvia spoločne diskutovali o aké opatrenia sú nevyhnutné pre zlepšenie dnešného stavu nedostatku kvalitných absolventov v strojárskych profesiách. Ako vidia jednotliví panelisti odborného seminára budúcnosť strojárstva a aké opatrenia by privítali? Igor Kováč, generálny riaditeľ Kinex Bearings Strojárstvo historicky bolo a aj v súčasnosti je jedným z hlavných pilierov priemyslu na Slovensku. Je smutné pozorovať, ako sa stredné odborné školstvo sa až na ojedinelé výnimky rozpadlo. Duálne vzdelávanie je iba na začiatku a systémovo je nedoriešenie z pohľadu financovania. V systéme vysokoškolského vzdelávania je bakalársky stupeň nesystémový – bez pokračovania v inžinierskom stupni nie je takýto absolvent pripravený pre prax. V priebehu štúdia je systémovo veľmi malá interakcia medzi praxou a univerzitným prostredím resp. je vyložene založená na individuálnej aktivite študenta resp. podnikateľského subjektu. Jaroslav Holeček, výkonný viceprezident ZAP SR Strojárstvo je nosným odvetvím hospodárstva SR a pre zabezpečenie jeho konkurencieschopnosti je potrebné zabezpečiť dostatok kvalifikovanej pracovnej sily a aplikovaný výskum a vývoj. Úroveň vzdelávania vo svojej štruktúre vôbec nekopíruje potreby trhu práce. Je potrebné zabezpečiť jeho štrukturálnu a obsahovú zmenu. ZAP je dlhodobo aktívnym hráčom vo verejnej diskusii o krokoch, ktoré majú viesť k pozitívnym zmenám na trhu práce.  Problematika uplatnenia  študentov je pomerne komplexná. Je potrebné sa detailnejšie pozrieť na potreby zamestnávateľov, proces výberového konania študentov, obsahu štúdia aj na meranie kvality absolventov škôl.   František Kajánek, riaditeľ SOŠ technickej v Čadci: Úroveň strojárstva vo firmách je teraz vysoká . My školy neučíme dostatočný počet žiakov, ako si to priemysel vyžaduje. Hlavný dôvodom je nezáujem žiakov základných škôl a ich rodičov. Ďalším faktom je, že v školách technologicky za firmami zaostávame. Pokiaľ štát neurobí reguláciu v počte otváraných odborov a počtu žiakov v nich, ako je tomu posledné dva roky v stredných školách, dovtedy budú štátne prostriedky použité na odbory, o ktoré nemajú firmy a štát záujem. Ondrej Holienčík, riaditeľ SOŠ strojníckej v Kysuckom Novom Meste Strojárstvo má na Slovensku budúcnosť, kým je tu kvalifikovaná pracovná sila. Alarmujúca je vysoká veková štruktúra týchto kvalifikovaných ľudí. Tu je jediná cesta omladiť rady v strojárstve. Úroveň vzdelávania v princípe nie je zlá. Školy vzdelávali a vzdelávajú ako najlepšie vedia. Problém, ale začal vznikať ešte pred 15-20 rokmi a postupne sa prehlboval až do dnešnej podoby. Každý si žil svoj život. Školy si učili to, čo vedeli a firmy sa uzatvorili a zamerali len na výrobu. Do firiem prichádzali a prichádzajú nové technológie, ale na školy sa nedostávali nové informácie, nové technológie, poprípade sporadicky a nie systémovo. Alena Strýčková, riaditeľka Gymnázia, Hlinská v Žiline Nesúlad medzi požiadavkami trhu práce a štruktúrou absolventov je evidentný. Nechcem hovoriť o zatváraní škôl, ale skôr o skvalitnení informovanosti rodičov a detí. Je verejne známe, že v niektorých oblastiach ešte stále chýba prepojenie aktuálnych požiadaviek, ale aj poznatkov z praktického výkonu povolania do vzdelávacieho systému. No i napriek tomu sa manažmenty škôl venujú inováciám, skvalitňovaniu vybavenie či odbornému rastu svojich pedagogických zamestnancov, aby minimalizovali túto priepasť. Vo všeobecnosti je potrebné venovať sa spôsobu financovania školstva, zníženiu administratívnej záťaže škôl, skvalitneniu prípravy na učiteľské povolanie, ako aj profesionalizácií kariérneho poradenstva na ZŠ a SŠ. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Kinex otvoril diskusiu o kvalite vzdelávania v strojárstve

Výpravca pôjde za fatálnu zrážku vlakov v Bavorsku za mreže

Obhajcovia v záverečnej reči žiadali podmienečný trest, zatiaľ čo obžaloba trvala na štvorročnom treste odňatia slobody.TRAUNSTEIN 5. decembra (WebNoviny.sk) - Bavorský súd vymeral v pondelok 3,5-ročný väzenský trest výpravcovi, ktorého usvedčili zo zavinenia čelnej zrážky dvoch regionálnych vlakov z februára tohto roku. Pri nešťastí zahynulo 12 ľudí a ďalších vyše 80 utrpelo zranenia, informovali miestne médiá. Michael P. (40) sa pred na krajinským súdom v Traunsteine priznal k osudným pochybeniam, ktoré zapríčinili kolíziu pri meste Bad Aibling z 9. februára. Obvinili ho z viacnásobného zabitia a ublíženia na zdraví, ako aj z "nebezpečného zásahu do železničnej dopravy", za čo mu hrozilo až päť rokov väzenia. Obrazom: Zrážka vlakov v Bavorsku Obhajcovia v záverečnej reči žiadali podmienečný trest, zatiaľ čo obžaloba trvala na štvorročnom treste odňatia slobody. Obžalovaný výpravca podľa zistení vyšetrovateľov bezprostredne pred kolíziou hral hru Dungeon Hunter5 na svojom mobilnom telefóne, čo zrejme rozptýlilo jeho pozornosť. Následne pustil obe vlakové súpravy súčasne na jednokoľajovú trať a nedokázal ani včas vyslať varovné signály, ktoré by mohli na poslednú chvíľu nešťastiu zabrániť. Spomínaná zrážka vlakov, ku ktorej došlo zhruba 60 kilometrov juhovýchodne od Mníchova, patrí medzi najhoršie železničné nešťastia v Nemecku. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Výpravca pôjde za fatálnu zrážku vlakov v Bavorsku za mreže

Sýrske sily ovládajú už dve tretiny východného Aleppa

Podľa miestnych aktivistov zostávajúci obyvatelia štvrte ušli do iných častí Aleppa ovládaných ešte stále protivládnymi povstalcami. BEJRÚT 5. decembra (WebNoviny.sk) - Sýrske vládne jednotky a ich spojenci pokračujú v prenikaní do povstalcami ovládaných štvrtí vo východnej časti severosýrskeho mesta Aleppo. V noci na pondelok dostali pod kontrolu ďalšiu štvrť, informovalo dnes Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR). Riaditeľ SOHR Rámí Abdal Rahmán uviedol, že vládne sily teraz ovládajú dve tretiny východnej časti Aleppa. Podľa SOHR sa sýrska armáda teraz pokúša zmocniť štvrte aš-Šaár, pričom do bojov nasadila ťažké delostrelectvo a vojenské letectvo. Táto - kedysi prominentná - štvrť je od začiatku vládnej ofenzívy prakticky denne terčom náletov a momentálne je obkľúčená vládnymi silami. Podľa miestnych aktivistov zostávajúci obyvatelia štvrte ušli do iných častí Aleppa ovládaných ešte stále protivládnymi povstalcami. Vládne sily dosiahli významné úspechy Za posledných desať dní sa vládnym silám na východe Aleppa podarilo dosiahnuť významné úspechy pri útokoch na oblasti ovládané povstalcami, ktorí sú oslabení piatimi mesiacmi blokády a rokmi ostreľovania a náletov zo strany vládnych síl. Sýrska vládna armáda za podpory spojencov, vrátane irackých vojakov a príslušníkov libanonského hnutia Hizballáh, má po posledných územných ziskoch v Aleppe veľmi blízko k tomu, aby úplne ovládla toto druhé najväčšie mesto Sýrie. Podľa vládnej agentúry SANA nad povstaleckými štvrťami prelietavajú vládne vrtuľníky a zhadzujú letáky s výzvou, aby povstalci zložili zbrane. Podľa bilancie SOHR si boje o východ Aleppa za posledných 20 dní vyžiadali životy najmenej 311 civilistov, z toho 42 detí. Zo svojich domovov ušlo od 50.000 do 250.000 ľudí, tvrdí SOHR. Zo štvrtí ovládaných vládnymi jednotkami má SOHR informácie o 70 obetiach, ktoré prišli o život pri ostreľovaní povstaleckými oddielmi. BR OSN bude hlasovať o humanitárnom prímerí Ako informovala televízia France24, v situácii, keď je východ Aleppa vystavený sústredenému ostreľovaniu a náletom a niet tam prakticky žiadnych zásob potravín, bude v pondelok Bezpečnostná rada OSN hlasovať o návrhu rezolúcie na vyhlásenie najmenej sedemdňového humanitárneho prímeria. Predkladateľmi návrhu rezolúcie sú Egypt, Nový Zéland a Španielsko, ktoré o ňom vyjednávali s Ruskom. Napriek ústupkom, ktoré predkladatelia urobili, nie je isté, či Rusko rezolúciu podporí. Dobytie povstalcami ovládaných oblastí v Aleppe vládnymi silami by bolo pre režim prezidenta Bašára Asada najvýznamnejším víťazstvom od začiatku ozbrojeného konfliktu. Ten si vyžiadal už vyše 300.000 obetí na životoch a prinútil polovicu sýrskeho obyvateľstva, aby pred bojmi ušla zo svojich domovov a presídlila sa buď v rámci Sýrie, alebo do zahraničia. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Sýrske sily ovládajú už dve tretiny východného Aleppa

Recept dňa

Plnené papriky na smotane

4 veľké papriky
4 dkg masla
2 dkg slaniny
kúsok mrkvy, zeleru, petržlenu a cibule
2 PL hladkej múky
2 dl sladkej smotany (12%)
ocot
štipka cukru
celé korenie
soľ

Plnka:
40 dkg mletého mäsa
1 cibuľa
1 vajce
1 PL strúhanky
mleté korenie
soľ

Z paprík zrežte vršky, odstráňte semenníky a rebrá a dobre umyte a naplňte mäsovou plnkou . Nadrobno pokrájanú cibuľu a zeleninu speňte na masle, pridajte naplnené papriky a korenie a krátko poduste. Keď cibuľa a zelenina zružovie, papriky podlejte vodou a pečte pod pokrievkou v rúre. Pri dopekaní podlejte smotanou rozšľahanou s múkou a dopečte. Papriky vyberte a omáčku rozmixujte, pridajte na papriky a ešte chvíľu prehrievajte. Podávajte s ryžou

Mäsová plnka: Cibuľu nakrájate a premiešajte so všetkými ostatnými surovinami.

Dobrá rada

Stavebník

Ideálne usporiadanie kuchyne

Podobne ako pri zariaďovaní iných miestností aj v kuchyni sa riadime osvedčenými pravidlami. Podľa odborných štúdií môžeme kuchyňu rozdeliť na tri zóny - zónu skladovania potravín (chladnička, mraznička, špajza), zónu varenia (pracovná plocha, sporák, rúra) a umývacie centrum (drez a jeho najbližšie okolie).

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Webyshopping

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Piešťany, Banka, Bašovce, Borovce, Drahovce, Ducové, Horná Streda, Hubiná, Krakovany, Moravany nad Váhom, Radošiná, Rakovice, Ratnovce, Sokolovce, Trebatice, Veľké Orvište, Veselé, Vrbové
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang