www.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Piešťany

Aktuálne spravodajstvo

Na trhu v Bagdade vybuchla bomba, na mieste je veľa mŕtvych

K podobným útokom na šiitských pútnikov a civilistov na bagdadských šiitských predmestiach sa v nedávnej minulosti väčšinou hlásila džihádistická sunnitská skupina Islamský štát. Bagdad 30. apríla (WebNoviny.sk) - Najmenej 21 ľudí dnes zahynulo a ďalších 42 utrpelo zranenia v juhovýchodnej časti irackého hlavného mesta Bagdad pri výbuchu trhaviny uloženej v automobile. Podľa miestnej polície bol atentát namierený proti civilistom - šiitským pútnikom uberajúcim sa do mešity v štvrti Kázimíja na severe metropoly. Iné iracké bezpečnostné zdroje však uviedli, že útok zasiahol trhovisko na voľnom priestranstve. Agentúra AP píše, že oba zdroje bezprostredne nebolo možné porovnať z hľadiska presnosti ich údajov. Policajní predstavitelia hovorili pod podmienkou zachovania anonymity, keďže nemajú povolenie komunikovať s médiami. Očakáva sa, že v priebehu nasledujúcich dní prídu peši z celého Iraku do mešity imáma Músá al-Kázima tisícky šiitských pútnikov, aby si pripomenuli výročie smrti tohto duchovného žijúceho v 8. storočí. K zodpovednosti za dnešný útok sa bezprostredne nikto neprihlásil. K podobným útokom na šiitských pútnikov a civilistov na bagdadských šiitských predmestiach sa však v nedávnej minulosti väčšinou hlásila džihádistická sunnitská skupina Islamský štát. K rozdeleniu mohamedánov na šiitov a sunnitov došlo v 7. storočí. Jeho príčinou bola nástupnícka otázka vo vedení moslimskej obce po smrti proroka Mohameda. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Na trhu v Bagdade vybuchla bomba, na mieste je veľa mŕtvych

Budú dražiť Princovu bundu z filmu Purpurový dážď

Odev s čiernobielym vzorom a koženými rukávmi by mohol na aukcii vyniesť viac ako 100-tisíc dolárov (takmer 87 700 eur).BRATISLAVA 30. apríla (WebNoviny.sk) - Americký aukčný dom Profiles in History bude dražiť motorkársku bundu zosnulého speváka Princa, ktorú mal oblečenú vo filme Purpurový dážď(1984). Aukcia sa bude konať od 29. júna do 1. júla v kalifornskom Calabasas a záujemcovia sa budú môcť zúčastniť aj prostredníctvom internetu. Cenu odevu s čiernobielym vzorom a koženými rukávmi, ktorý aukčný dom získal ešte predtým ako interpret 21. apríla skonal, pôvodne odhadovali na šesť až osemtisíc dolárov (v prepočte približne 5,2-tisíc až 7-tisíc eur), podľa Briana Chanesa zo spomínaného aukčného domu by však na dražbe mohol vyniesť viac ako 100-tisíc dolárov (takmer 87 700 eur). Odporúčame: Spevák Prince nespáchal samovraždu, naznačila pitva Telo zosnulého Princea spopolnili, miesto uloženia je tajné Prince nenapísal poslednú vôľu, dediť by mali jeho súrodenci Bundu do aukcie darovala sestra maskérky, ktorá ju dostala pri nakrúcaní spomínaného filmu. V dražbe tiež ponúknu ďalšie hviezdne memorabílie ako napríklad kostýmy speváčok Britney Spears, Katy Perry či Alicie Keys, ako aj rukavicu Michaela Jacksona posiatu Swarovského kryštálmi z turné Dangerous World z roku 1992. Prince, celým menom Prince Rogers Nelson, sa narodil 7. júna 1958 do muzikantskej rodiny. Ako sedemročný sa začal učiť hrať na klavír, v 13 rokoch nasledovala gitara a o rok neskôr bicie. Interpret je považovaný za jedného z najväčších hudobných novátorov. Vo svojej tvorbe kombinoval množstvo žánrov ako funk, soul, rock, pop, džez alebo r\'n\'b. Debutoval v roku 1978 albumom For You. Odvtedy ponúkal nové nahrávky takmer každý rok, pričom vydal 39 štúdioviek. Svoj posledný album HITnRUN Phase Two vydal vlani v decembri. Medzi jeho úspešné single patria napríklad Purple Rain, 1999, When Doves Cry, Let\'s Go Crazy, Raspberry Beret, Kiss, Sign O\' The Times, Batdance, Gett Off, Cream či The Most Beautiful Girl In The World. Je tiež autorom hitu Nothing Compares 2 U, ktorý preslávila speváčka Sinéad O\'Connor. Na celom svete predal viac ako 100 miliónov kópií nahrávok, na konte má sedem cien Grammy, štyri MTV Video Music Awards, jeden Zlatý glóbus aj Oscara. V roku 2004 ho uviedli do Rock\'n\'rollovej siene slávy a podľa amerického magazínu Rolling Stone je 27. najlepším interpretom všetkých čias. Ako herec sa predstavil vo filmoch Purpurový dážď (1984), Pod višňovým mesiacom (1986) alebo Graffiti Bridge (1990). Dva razy sa oženil aj rozviedol. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Budú dražiť Princovu bundu z filmu Purpurový dážď

Video: Olympijského šampióna pacifikovalo sedem policajtov

Ukrajinca Viačeslava Olejnika po úmornom zápase zatkli pre podozrenie z jazdy pod vplyvom alkoholu.KYJEV 30. apríla (WebNoviny.sk) - Príslušníci kyjevskej polície už vedia, že zatknúť olympijského víťaza v zápasení nie je žiadna maličkosť. Majiteľa zlatej medaily z Atlanty 1996 (grécko-rímsky štýl do 90 kg) Viačeslava Olejnika, oslavujúceho svoje 50. narodeniny, podozrievali z jazdy pod vplyvom alkoholu, a tak sa pokúsili jeho auto zastaviť a šoféra predviesť na policajnú stanicu. Problémom však bol nečakaný Olejnikov vzdor. Nemal v úmysle kapitulovať ani po zásahoch obuškom a použití ďalších donucovacích prostriedkov, napokon až sedem mužov zákona bolo potrebných na to, aby ukrajinskému šampiónovi nasadili putá. Amok Olejnika so zakrvavenou tvárou údajne upokojil až plač jeho malého syna, ktorý sedel vo vozidle. "Pripúšťam čiastočnú vinu, nemôžem vám povedať všetko. Som sčasti vinný, pretože som nezastavil a ignoroval výzvy polície. Nie som však zločinec. Očakávam, že prebehne súdne pojednávanie a nejakým spôsobom ma potrestajú, pretože to tak robia vždy. Skutočnosť, že ma ešte v ten istý deň nechali odísť domov, však dokazuje, že som neurobil nič také hrozné," vyznal sa Olejnik pre lokálne médiá, citoval ho web britského periodika Daily Mail, ktorý priniesol aj video so záznamom incidentu. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Olympijského šampióna pacifikovalo sedem policajtov

Na zozname hakerov Islamského štátu sú tisícky Newyorčanov

Federálni agenti spoločne s newyorskou políciou teraz kontaktujú jednotlivcov, ktorých mená sa na inkriminovanom zozname ocitli. New York 30. apríla (WebNoviny.sk) - Skupina hakerov s väzbami na militantnú organizáciu Islamský štát (IS) zverejnila na internete zoznam niekoľkých tisícov Newyorčanov a vyzvala extrémistov, aby na nich zaútočili. Agentúra Reuters o tom informuje s odvolaním sa na nemenovaného odborníka oboznámeného z vyšetrovaním tohto prípadu. Federálni agenti spoločne s newyorskou políciou teraz kontaktujú jednotlivcov, ktorých mená sa na inkriminovanom zozname ocitli. Americké úrady sa však podľa nemenovaného zdroja neobávajú, že by tieto osoby boli v reálnom ohrození. Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) uviedol, že aj keď sa k priebehu vyšetrovaní nevyjadruje, ak zozbiera dostatok informácií o hrozbe, konkrétnych jednotlivcov či organizácie o tom zvyčajne upovedomí. Na zmienenom zozname figurujú okrem mien aj poštové a e-mailové adresy jednotlivcov. Niektoré z týchto údajov sú však podľa nemenovaného odborníka už neplatné. Skupina napojená na militantov IS zverejnila ešte v minulom roku zoznam obsahujúci údajne mená, adresy a fotografie stovky amerických vojakov a svojich prívržencov vyzvala na ich usmrtenie. Reuters dodáva, že americkým úradom sa od roku 2013 podarilo zadržať vyše 70 jednotlivcov, ktorí sa nejakým spôsobom snažili podporiť IS. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Na zozname hakerov Islamského štátu sú tisícky Newyorčanov

Trnavská polícia v súvislosti s futbalom predviedla 22 osôb

Najčastejším dôvodom bolo zahaľovanie tváre a hádzanie pyrotechniky, v jednom prípade aj rozkopávanie konských výkalov.TRNAVA 30. apríla (WebNoviny.sk) – Polícia v súvislosti s piatkovým finále futbalového Slovnaft Cupu medzi ŠK Slovan Bratislava a AS Trenčín predviedla na oddelenie 22 osôb. Najčastejším dôvodom bolo zahaľovanie tváre, hádzanie pyrotechniky, neuposlúchnutie výzvy policajta a v jednom prípade rozkopávanie konských výkalov. Časť predvedených vyviazla s pokutou, ostatní budú riešení v ďalšom konaní. Agentúru SITA o tom informovala trnavská policajná hovorkyňa Mária Linkešová. S futbalovým zápasom, ktorý sa hral v piatok večer v Trnave, polícia spája aj hromadnú bitku v kaviarni v centre mesta. Zranený v tomto prípade nebol nikto, poškodené je zariadenie terasy a kaviarne, ktorá patrí rodine poslanca Národnej rady SR Jozefa Viskupiča. Aktéri bitky stihli ešte pred príchodom policajných hliadok utiecť. Ďalší incident sa odohral v inom zariadení na Halenárskej ulici, v tomto prípade však zranený policajtov presviedčal, že si zranenie spôsobil sám. Obrazom: Futbalisti AS Trenčín obhájil vlaňajší triumf v Slovnaft Cupe Polícia naopak neriešila hádzanie pyrotechniky na trávnik počas samotného zápasu priamo na štadióne, pre ktoré rozhodca Dušan Sedlák finále prerušil. Za poriadok v tomto priestore zodpovedá usporiadateľská služba, polícia od usporiadateľov podľa Linkešovej nedostala pokyn na zákrok. Množstvo policajtov všetkých zložiek vrátane jazdnej polície zabezpečovalo príchod oboch fanúšikovských táborov zo železničnej stanice na štadión a po skončení zápasu zasa na stanicu. Odporúčame: Slovan smúti, Zreľákov vedúci gól proti Trenčínu nestačil Hráči Trenčína spokojní, ale majú ešte jeden cieľ Trenčín po skvelom obrate v závere opäť vyhral Slovnaft Cup Pred finále Slovnaft Cupu zadržali v Trnave pätnásť ľudí Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Trnavská polícia v súvislosti s futbalom predviedla 22 osôb

Slováci chcú za hypotéku platiť menej

K prenosu do inej banky nás láka najmä nižší úrok a splátka, ale aj rýchle vybavenie a férový prístup.BRATISLAVA 30. apríla (WebNoviny.sk) - Väčšina klientov, ktorí v súčasnosti splácajú staré nevýhodné hypotéky, sníva o lepších podmienkach. Podľa prieskumu Prima banky, ktorý pre ňu uskutočnila agentúra 2muse, by 87 % Slovákov chcelo za svoju hypotéku platiť menej, pričom 60 % ľudí označilo za férový úrok do 2 % ročne. Štvrtina respondentov by sa uspokojila so sadzbou od 2,1 až 2,5 % ročne. Podľa prieskumu by 74 % Slovákov k prenosu hypotéky do inej banky zlákala výhodnejšia úroková sadzba, za ňou s väčším odstupom nasleduje nižšia mesačná splátka a odpustenie poplatku za poskytnutie hypotéky. Klienti však uvažujú aj prakticky a chcú sa svojej nevýhodnej hypotéky zbaviť bez zbytočného čakania a komplikácií. Až 35 % ľudí by totiž k refinancovaniu motivovalo rýchle a jednoduché vybavenie úveru a u tretiny Slovákov by zavážil aj férový prístup a transparentné konanie banky. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Slováci chcú za hypotéku platiť menej

Bruselské letisko opäť sprístupní halu, kde vybuchli bomby

Verejnosť bude môcť čiastočne obnovenú odletovú halu využívať od nedeľňajšieho popoludnia, na letisku však zostanú v platnosti sprísnené bezpečnostné opatrenia a cestujúcim preto naďalej odporúčajú, aby prichádzali najmenej tri hodiny pred odletom. Brusel 30. apríla (WebNoviny.sk) - Odletovú halu medzinárodného letiska v Bruseli, ktorá bola 22. marca dejiskom bombových útokov, opäť sprístupnia cestujúcim už v nedeľu. Agentúra DPA informovala, že čiastočné obnovenie prevádzky sa bude týkať 111 registračných pultov, zatiaľ čo ďalších 36 pultov zostane v dočasných odbavovacích priestoroch, ktoré zriadili vzhľadom na škody spôsobené výbuchmi. VŠETKO O TERORISTICKOM ÚTOKU V BRUSELI "Skutočnosť, že je to možné necelých 40 dní po útokoch, je po technickej a pracovnej stránke nepochybne husárskym kúskom, ktorý si vyžadoval enormné úsilie stoviek ľudí," uviedol v piatkovom vyhlásení Arnaud Feist, generálny riaditeľ bruselského letiska Zaventem. Vyjadril zároveň očakávanie, že kapacita letiska sa vráti na pôvodnú úroveň do polovice júna. Obrazom: Teroristický útok v Bruseli Narastajúci počet cestujúcich odbavených na bruselskom letisku za posledné dva týždne je podľa Feista "nádejným znakom zotavenia" pre celé Belgicko. Verejnosť bude môcť čiastočne obnovenú odletovú halu využívať od nedeľňajšieho popoludnia, na letisku však zostanú v platnosti sprísnené bezpečnostné opatrenia a cestujúcim preto naďalej odporúčajú, aby prichádzali najmenej tri hodiny pred odletom. Samovražedné bombové útoky spáchané 22. marca na bruselskom letisku Zaventem a stanici metra Maelbeek/Maalbeek si vyžiadali celkovo 32 obetí na životoch a vyše 300 zranených. Prihlásila sa k nim teroristická skupina Islamský štát. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Bruselské letisko opäť sprístupní halu, kde vybuchli bomby

Poslanci sa budú opäť spoločne modlievať

V minulom volebnom období bol iniciátorom spoločných modlitieb poslancov Jozef Mikloško z KDH.BRATISLAVA 30. apríla (WebNoviny.sk) – Poslanci Národnej rady SR sa budú aj v tomto volebnom období počas rokovania zákonodarného zboru stretávať od mája pravidelne na modlitbách. Ako povedal pre agentúru SITA predseda poslaneckého klubu OĽaNO Richard Vašečka, krátke modlitby budú na poludnie po hlasovaní v stredu alebo štvrtok. "Plánujeme od májovej schôdze zachovať dobrý zvyk, aby sme sa poslanci s asistentmi stretli raz do týždňa na krátkej modlitbe. Spolu s iniciatívou Adoptuj si politika chceme mať raz do mesiaca hodinovú modlitbu s ľuďmi z kresťanských spoločenstiev," povedal Vašečka s tým, že si nevie predstaviť, ako by ako kresťan a politik bez osobnej i spoločnej modlitby fungoval. V minulom volebnom období bol iniciátorom spoločných modlitieb poslancov Jozef Mikloško z KDH. Modlitba trvala 15 až 20 minút. Niečo si politici prečítali zo Svätého Písma, potom bola k tomu diskusia a záverečné modlitby. Na modlitby chodili poslanci, ich asistenti, ale aj zamestnanci NR SR. Najviac poslancov chodilo z klubu Obyčajných ľudí a nezávislých osobností. Viacerí prichádzali z KDH, chodili tiež dvaja poslanci zo Smeru. Z SDKÚ-DS chodieval Jozef Mikuš, ktorý prestúpil neskôr do KDH. Z SaS raz prišiel na modlitby aj Juraj Droba. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo  Poslanci sa budú opäť spoločne modlievať

Počet osobných bankrotov na Slovensku vzrástol

Je predpoklad, že po zavŕšení ohlasovanej úprave zákona o konkurze a reštrukturalizácii sa osobný bankrot sprístupní väčšiemu počtu dlžníkov.BRATISLAVA 30. apríla (WebNoviny.sk) - Inštitút osobného bankrotu využilo v prvom štvrťroku tohto roku na Slovensku 149 občanov. Ako ďalej vyplýva z analýzy spoločnosti CRIF - Slovak Credit Bureau, v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to predstavuje nárast takmer o 30 %. Od začiatku účinnosti zákona o konkurze a reštrukturalizácii inštitút osobného bankrotu na svoje oddlženie využilo 2 255 Slovákov. Počet vyhlásených osobných bankrotov v prvom kvartáli podľa vyjadrení spoločnosti vo väčšej miere rastie, než klesá, čo znamená, že tento nástroj na oddlženie, napriek prísnym pravidlám, využíva čoraz viac dlžníkov. "Zároveň predpokladáme, že po zavŕšení už dlhší čas ohlasovanej úpravy zákona o konkurze a reštrukturalizácii sa osobný bankrot sprístupní väčšiemu počtu dlžníkov,” uviedla Jana Marková, hlavná analytička spoločnosti CRIF - Slovak Credit Bureau. Žiadosť o vyhlásenie osobného bankrotu a návrh na oddlženie môžu podľa zákona podať iba fyzické osoby, ktoré nie sú schopné splácať svoje finančné záväzky. Tento nástroj na zbavenie sa dlhov má pre občana význam vtedy, ak výška záväzkov presahuje hodnotu jeho majetku. Avšak na to, aby súd ich žiadosti vyhovel, musia mať majetok v hodnote aspoň 1 659,70 eura. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo  Počet osobných bankrotov na Slovensku vzrástol

Video: Portland postúpil, Indiana a Miami sú stále v hre

Dwyane Wade nedal trojku od decembra, v piatok rovno dve.NEW YORK 30. apríla (Webnoviny.sk) - Basketbalisti Portlandu vyzvú obhajcov titulu Golden State Warriors v semifinále Západnej konferencie NBA. Trail Blazers získali túto možnosť po piatkovom šiestom stretnutí ich štvrťfinálovej série play-off proti Los Angeles Clippers, ktorých zdolali 106:103 a triumfovali 4:2 na zápasy. Kalifornčania od stavu 2:2 hrali bez dvoch najväčších hviezd Chrisa Paula a Blaka Griffina, ktorých zranenia vyradili do konca ročníka. Koniec sezóny odmietli v piatok hráči Indiany aj Miami. Pacers zdolali Toronto 101:83 a vynútili si siedmy zápas série v Air Canada Centre v prvomájovú nedeľu, kde budú Raptors ako druhé mužstvo Východnej konferencie po základnej časti pod veľkým tlakom. "Vidíme, že s týmto tímom sa dá hrať. Veľký rešpekt pred nimi, ale v rozhodujúcich chvíľach dokážeme predviesť náš najlepší basketbal. Naďalej treba veriť v to, kto ste," povedal tréner Indiany Frank Vogel. "Považovali by sme za zlyhanie, ak by sa nám nepodarilo postúpiť z prvého kola. Plne si to uvedomujeme," vraví rozohrávač Toronta DeMar DeRozan. Dwyane Wade nedal od decembra jedinú trojku, ale v nateraz rozhodujúcej chvíli spasil Miami rovno dvoma premenenými pokusmi tejto hodnoty. Oba a celkovo desať bodov strelil v poslednej štvrtine piatkového súboja v Charlotte a významne sa pričinil o víťazstvo 97:90 znamenajúce vyrovnanie série na 3:3. "Pre tieto momenty hrám basketbal," poznamenal 34-ročný rozohrávač, ktorého najviditeľnejšou slabinou je práve zakončenie z väčších vzdialeností. "Každý strelec vie, že keď mu tam padne jedna, kôš akoby sa o chlp zväčšil. Po prvej trojke som nadobudol väčšiu sebadôveru." Hornets bolo v konečnom účtovaní málo platných 37 bodov Kembu Walkera, v play-off osobný rekord tohto tvorcu hry. "Wade bežne nebýva hrozbou spoza trojkového oblúka, ale veľkí hráči robia veľké veci. To presne spravil on, uspel v neľahkej situácii." Štvrťfinále play-off NBA - piatok - šieste zápasy (na štyri víťazstvá): VÝCHODNÁ KONFERENCIA Indiana - Toronto 101:83 (20:22, 20:22, 31:20, 30:19) - stav série 3:3 Najviac bodov: George 21 (11 doskokov), M. Turner 15, Ellis 14 - Carroll a Joseph po 15, Valančiunas 14 Charlotte - Miami 90:97 (24:27, 26:32, 20:16, 20:22) - stav série 3:3 Najviac bodov: K. Walker 37, A. Jefferson 18, C. Zeller 12 - Wade 23, Deng 21, Dragič 14 ZÁPADNÁ KONFERENCIA Portland - Los Angeles Clippers 106:103 (24:24, 26:24, 30:34, 26:21) - konečný výsledok série 4:2, Portland postúpil do konferenčného semifinále Najviac bodov: Lillard 28, McCollum 20, Harkless 14 - Jamal Crawford 32, A. Rivers 21, D. Jordan (20 doskokov) a Redick po 15 Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Portland postúpil, Indiana a Miami sú stále v hre

Objavili štvrtý druh titanosaura, zachovala sa len lebka

Sarmientosaurus musacchioi žil pred 95 miliónmi rokov na území dnešnej južnej Argentíny. BRATISLAVA 30. apríla (WebNoviny.sk) - Argentínsko-americký tím paleontológov na čele s Rubénom Martínezom z Universidad Nacional de la Patagonia San Juan Bosco popísal nový druh dinosaura zo skupiny sauropodov, ktoré boli najväčšími suchozemskými živočíchmi v histórii Zeme. Fosília nového druhu, ktorý pomenovali Sarmientosaurus musacchioi, obsahuje lebku a niekoľko krčných stavcov. Ide pritom len o štvrtý z viac než 60 popísaných druhov sauropodov zo skupiny Titanosauria, z ktorého sa zachovala aj lebka. To vedcom umožnilo získať informácie o tom, ako tieto dinosaury vnímali okolie. Sarmientosaurus musacchioi žil pred 95 miliónmi rokov na území dnešnej južnej Argentíny, pričom dorastal do dĺžky dvanásť až pätnásť metrov a vážil osem až dvanásť ton. Tvar jeho lebky a zubov naznačuje, že šlo o evolučne starší druh, než boli iné titanosaury z rovnakého obdobia. Jeho očnice sú v pomere k lebke relatívne veľké, na základe čoho Martínez s kolegami usudzuje, že Sarmientosaurus mal lepší zrak než iné druhy príbuzných dinosaurov. Jeho vnútorné ucho bolo zas podľa vedcov prispôsobené na zachytávanie nízkofrekvenčných zvukov, pomocou ktorých pravdepodobne navzájom komunikovali. Poloha vnútorného ucha, ako aj zachovaná skostnatená krčná šľacha, zároveň naznačujú, že Sarmientosaurus držal hlavu smerom k zemi. Vedci si preto myslia, že tento druh, ktorého popis zverejnili v magazíne Plos One, sa živil prevažne nižšou vegetáciou. Informácie pochádzajú z webstránky www.nationalgeographic.com a agentúry Reuters. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Objavili štvrtý druh titanosaura, zachovala sa len lebka

Slovan smúti, Zreľákov vedúci gól proti Trenčínu nestačil

Pre Slovan, ktorý vedie cyperský tréner Nikodimos Papavasiliou, sa pritom piatkový finálový súboj v Trnave dlho vyvíjal priaznivo a podľa predstáv. TRNAVA 30. apríla (WebNoviny.sk) - Futbalisti ŠK Slovan Bratislava ako najúspešnejší klub v doterajšej histórii nepridal už 14. triumf v slovenskej pohárovej súťaži od premiérového ročníka v roku 1970 a siedmy v novodobej ére samostatnej SR (od sezóny 1993/1994). "Belasým" stál v ceste AS Trenčín, ktorý piatkovým večerným víťazstvom v trnavskej City Arene 3:1 obhájil prvenstvo a nedovolil bratislavskému tímu tešiť sa po troch rokoch z primátu v Slovnaft Cupe. Hráči Slovana sa v ňom naposledy radovali v roku 2013, keď zdolali na trávniku v Ružomberku mužstvo MŠK Žilina 2:0. Obrazom: Futbalisti AS Trenčín obhájil vlaňajší triumf v Slovnaft Cupe Pre Slovan, ktorý vedie cyperský tréner Nikodimos Papavasiliou, sa pritom piatkový finálový súboj v Trnave dlho vyvíjal priaznivo a podľa predstáv. Po bezgólovom prvom polčase sa v 53. min presadil kapitán slovenskej reprezentácie do 21 rokov Adam Zreľák a svojím piatym presným zásahom v tohtosezónnej edícii Slovnaft Cupu naklonil misky váh na stranu bratislavského mužstva. Napokon to Slovanu, v drese ktorého sa na trnavskom trávniku predstavilo z 13 hráčov až osem legionárov (poltucet nastúpil v základnej zostave, pozn.), nestačilo na víťazstvo. V poslednej štvrťhodine brankár Ján Mucha tri razy vyberal loptu zo siete a trofej putovala do Trenčína. "Záver stretnutia si nedokážem vysvetliť. Neviem, či nám odišla koncentrácia. Sedemnásť minút pred koncom vedieme 1:0, všetko hralo do našich kariet, v náš prospech. Potom však tri razy inkasujeme a prehráme," skonštatoval v mix zóne po stretnutí kapitán ŠK Slovan Bratislava Marko Milinkovič a podotkol: "Myslím si, že fyzické sily nám nechýbali. Škoda, mali sme to už ubrániť." Dvadsaťosemročný ľavonohý stredopoliar bol sčasti spokojný s prvým dejstvom pohárového finále. "Vedeli sme, že na nás čaká veľmi ťažký súboj. V prvom polčase sme však hrali to, čo sme chceli. Na ihrisku náš výkon vyzeral dobre. Utvorili sme si tri šance, ktoré sme mali využiť. Do kabín sme mohli odchádzať aspoň s dvojgólovým náskokom. Po zmene strán sme sa ujali vedenia presným zásahom Zreľáka, mali sme všetko vo vlastných rukách. Napokon odchádzame smutní. Musíme dať hlavy hore a pokračovať ďalej," vyjadril sa ďalej rodák zo srbského Belehradu. Odporúčame: Hráči Trenčína spokojní, ale majú ešte jeden cieľ Trenčín po skvelom obrate v závere opäť vyhral Slovnaft Cup Pred finále Slovnaft Cupu zadržali v Trnave pätnásť ľudí Smútok v hlase neskrýval ani ľavý obranca "belasých" Jakub Podaný. "Z môjho pohľadu sme dlho kontrolovali hru, boli sme kompaktní, Trenčín nás ohrozoval iba strelami z väčšej vzdialenosti i z ´vápna´, ale väčšie príležitosti na skórovanie si nevypracoval. Škoda, že sme nerozhodli zápas v prvom polčase, keď sme mali tri samostatné úniky," poznamenal český zadák bratislavského tímu a ešte zhodnotil: "Po príchode vysokého útočníka Maierhofera súper zmenil taktiku a my sme na to nedokázali zareagovať. Druhý gól sme dostali po štandardke, neviem, či nebol z ofsajdu. To je však teraz už jedno. Záver stretnutia sme mali zvládnuť oveľa lepšie. Urobili sme v defenzíve chyby, ale zaváhali sme aj v tom, že sme piatkový zápas nedokázali rýchlo rozhodnúť. Sme sklamaní, chceli sme získať pohár." V dlhodobej ligovej súťaži má druhý v tabuľke Slovan šesťbodové manko na lídra z Trenčína, ktorý má na dosah zopakovanie zisku double z uplynulého ročníka 2014/2015. "Belasí" sa však ešte nevzdávajú. "Zostáva nám ešte pokúsiť sa niečo dosiahnuť v ligovej súťaži. Tam to už síce nemáme vo vlastných rukách, ale musíme bojovať. Máme pred sebou ešte zápasy, ktoré sú pre nás výzvy. My ich chceme zvládnuť, určite nebudeme rezignovaní. Nemyslím si, že by nás piatková pohárová prehra nejako výrazne psychicky poznamenala," skonštatoval 28-ročný rodák z Přerova Jakub Podaný a dodal: "Teraz sme určite sklamaní, jeden cieľ sme nesplnili. Cez víkend si však všetko zanalyzujeme a musíme ísť ďalej. Taký je futbal." Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Slovan smúti, Zreľákov vedúci gól proti Trenčínu nestačil

Sharks sfúkli \'predátorov\' päťgólovým uragánom v 3. tretine

V súboji San Jose - Nashville predviedli Sharks skvostný záver. DALLAS 30. apríla (WebNoviny.sk) - Oba domáce tímy uspeli v úvodných piatkových zápasoch semifinále Západnej konferencie bojov o Stanleyho pohár v hokejovej NHL. Dallas zdolal St. Louis 2:1 a San Jose si poradilo s Nashvillom 5:2. Hrdinom Dallasu, nabitého ofenzívnymi hviezdami, sa stal iba 22-ročný tohtosezónny nováčik Radek Faksa, ktorý gólom 4:44 min pred koncom tretej tretiny rozuzlil črtajúcu sa remízovú koncovku súboja so St. Louis. Bola to príkladná česká spolupráca, keďže Aleš Hemský v nájazde blafákom neuspel a Faksa iba doklepol do bránky puk vyrazený Brianom Elliottom. V podaní Faksu to bol druhý gól v aktuálnom play-off a zároveň v kariére vo vyraďovacej časti. "Výborná práca od Alexa Goligoského a Aleša Hemského. Dostali sme sa do situácie troch na dvoch, Alex skvele prihral Alešovi, ktorý to potiahol k bránke a ja som to už len dorazil," pochválil spoluhráčov Faksa na webe NHL. Prvá hviezda zápasu si zasa vyslúžila poklonu od trénera Dallasu Lindyho Ruffa. "Mám rád jeho entuziazmus, široký úsmev a vôľu urobiť čokoľvek pre víťazstvá. Je to chlapec, ktorý si užíva každú minútu na ľade a momentálne mu to ide celkom dobre.Nepozná situáciu, v ktorej by nechcel byť účastníkom. To platí o bitkách aj hernej stránke. Svojou hrou pozitívne infikuje celé mužstvo," povedal nadšený Lindy Ruff. "Jeho prednosťou je hokejové IQ. Vie si nájsť na ľade miesto a situáciu, z ktorej to zaváňa gólom. Je to, navyše, dobrý chlapec, ktorý nepodvádza," pridal ďalšiu pochvalu skúsený útočník Jason Spezza. Kouč St. Louis Ken Hitchcock po zápase tvrdil, že z pohľadu jeho tímu to ešte nebolo ono. "Chýbali mi emócie a celkovo herný rytmus z predchádzajúcej série proti Chicagu. Budeme ho musieť nájsť," vravel Hitchcock pre nhl.com. Ďalšiu šancu budú mať hráči Blues už v nedeľu, keď sa hrá druhý zápas série a opäť na ľade Dallasu. V súboji San Jose - Nashville predviedli Sharks skvostný záver. Hostia viedli od 25. min po zásahu Mika Fishera a domáci odpovedali až v 43. min presilovkovým gólom Tomáša Hertla. Od 52. do 60. min však prišiel štvorgólový uragán, ktorý odfúkol nádeje "predátorov" na úspech v prvom zápase semifinále Západnej konferencie. Dva góly Logana Coutura a po jednom Joela Warda a Tommyho Wingelsa rozhodli o triumfe San Jose 5:2. Hostia necelé dve minúty pred koncom za stavu 1:3 znížili Ryanom Johansenom, ale nestačilo im to. Domáci potom dvakrát uspeli do prázdnej bránky. Druhý zápas sa bude hrať v nedeľu opäť v SAP Center v San Jose. Semifinále play-off NHL - piatok (hrá sa na štyri víťazstvá): ZÁPADNÁ KONFERENCIA Dallas - St. Louis 2:1 (0:0, 1:0, 1:1) - stav série 1:0 Góly: 30. Roussel (Faksa, Klingberg), 56. Faksa (Hemský, Goligoski) - 52. Shattenkirk (Parayko, Berglund) San Jose - Nashville 5:2 (0:0, 0:1, 5:1) Góly: 43. Hertl (J. Ward, Vlasic), 52. J. Ward (Donskoi, Burns), 56. Couture (Pavelski, Burns), 59. Couture (Spaling), 60. Wingels - 25. Fisher (Johansen, Ekholm), 59. Johansen (Josi, C. Wilson) Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Sharks sfúkli \'predátorov\' päťgólovým uragánom v 3. tretine

Hráči Trenčína spokojní, ale majú ešte jeden cieľ

Hoci zásluhou pohárového triumfu zavládlo v trenčianskej kabíne obrovské nadšenie, hráči unisono pred zástupcami médií tvrdili, že ide len o splnenie jedného cieľa. TRNAVA 30. apríla (WebNoviny.sk) - Nefalšovaná radosť v tábore futbalistov AS Trenčín zavládla na hracej ploche trnavského štadióna a následne aj v kabíne po piatkovom večerom víťazstve 3:1 nad ŠK Slovan Bratislava vo finále slovenskej pohárovej súťaže. Obhajca prvenstva po góle "belasého" Adama Zreľáka v 53. min tromi zásahmi v záverečnej štvrťhodine zvrátil nepriaznivý stav a tešil sa z druhého pohárového triumfu v novodobej ére samostatnej SR. V sezóne 2015/2016 bol v Slovnaft Cupe absolútne dominantný: v ôsmich vystúpeniach hráči AS nezaváhali, majú vynikajúce skóre 34:4. Medzi novinárov do mix zóny prichádzali trenčianski futbalisti pochopiteľne so širokými úsmevmi na tvárach. "Fantastické, neuveriteľné. Všetci v tíme sme radi, že sa nám opäť podarilo vo finále pohára uspieť a ešte takýmto spôsobom," rozplýval sa brankár Igor Šemrinec a pokračoval: "Teší ma, že vyhral futbal a lepšie mužstvo. Výsledok je spravodlivý. Tento náš tím má obrovský charakter, bojuje do poslednej minúty. To sa opäť ukázalo aj v piatok proti Slovanu. A gól v mojej sieti? Neviem, či som mal tak ďaleko vybehnúť z bránky, teraz je to však už jedno." Dvadsaťosemročný brankár pochválil trénera Martina Ševelu. "Mal veľmi dobrý nos na striedania. Tie nám po hodine hry veľmi pomohli. Stefan (Maierhofer, pozn.) dal vyrovnávajúci gól a naštartoval celé mužstvo. Som veľmi rád, že sme stretnutie otočili v náš prospech." Obrazom: Futbalisti AS Trenčín obhájil vlaňajší triumf v Slovnaft Cupe Gólovým hrdinom zaujímavého a dramatického duelu v trnavskej City Arene pred 8547 divákmi sa stal Gino van Kessel. Holandský rýchlonohý krídelník, ktorý v jarnej časti sezóny 2015/2016 v lige neskóroval a nie je takou oporou AS ako vlani na jeseň (dal 10 gólov), zaznamenal dva presné zásahy a definitívne poslal Slovan do kolien. Na kritiku tak odpovedal najlepším možným spôsobom a so siedmimi "trefami" sa stal najlepším kanonierom v tohtosezónnej ukončenej edícii Slovnaft Cupu. "Teším sa, že sme získali pohár. Finálové víťazstvo nad naším najväčším konkurentom a protivníkom si užívam. Podarilo sa nám získať cennú trofej, veľmi si to vážim. Som rád, že aj ja som k tomu prispel, hoci dôležitejšie je víťazstvo tímu," skonštatoval 23-ročný rodák z Alkmaaru a ešte doplnil: "V zime som mal možnosť prestúpiť do iného klubu, zostal som však v Trenčíne a neľutujem." Ofenzívny univerzál Dávid Guba nechcel porovnávať piatkový pohárový triumf s tým z uplynulej sezóny. Na pripomenutie vlani 1. mája uspeli futbalisti Trenčína proti Senici na trávniku NTC SFZ v Poprade až lepším zvládnutím jedenástkového rozstrelu (3:2), v riadnom hracom čase po 90 minútach sa toto stretnutie skončilo nerozhodne 1:1, po následnom predĺžení 2x15 minút bol opäť remízový stav - 2:2. "Ja som rád, že máme obe prvenstvá. Som vďačný, že som v Trenčíne dostal príležitosť. Ani som nesníval, že také čosi zažijem na Slovensku," priznal 24-ročný rodák z Humenného Guba a doplnil: "Hrali sme ako jeden tím a zvládli sme to parádne. Bojoval som zo všetkých síl, teší ma, že som v tomto finále nastúpil. Po vyrovnávajúcom zásahu sme už boli jasne lepší a zvíťazili sme zaslúžene." Odporúčame: Slovan smúti, Zreľákov vedúci gól proti Trenčínu nestačil Trenčín po skvelom obrate v závere opäť vyhral Slovnaft Cup Pred finále Slovnaft Cupu zadržali v Trnave pätnásť ľudí Vedľa skúseného kapitána Petra Kleščíka sa na stopérskom poste trenčianskeho mužstva čoraz viac udomácňuje reprezentant do 21 rokov Lukáš Skovajsa. "Aj keď sme zaostávali, verili sme, že to dokážeme otočiť. Stále sme sa snažili produkovať našu hru a chvalabohu to napokon vyšlo," neskrýval emócie talentovaný zadák, ktorý sa snažil v prvom polčase dvakrát zakončiť z väčšej vzdialenosti, ale bez efektu. Za nepriaznivého stavu 1:2 sa do trenčianskej šestnástky vybral i brankár Slovana Ján Mucha a dostal sa aj k zakončeniu. Jeho strelecký pokus predchádzal tretiemu gólu AS. "Trošku sme mali aj šťastie, že to zle trafil. Lopta sa odrazila tuším k Matúšovi Berovi, ktorý vysunul Gina (van Kessela, pozn.) a ten už bez problémov skóroval," vyjadril sa 22-ročný stopér Skovajsa. Hoci zásluhou pohárového triumfu zavládlo v trenčianskej kabíne obrovské nadšenie, hráči unisono pred zástupcami médií tvrdili, že ide len o splnenie jedného cieľa. Druhý sa týka ligovej súťaže, v ktorej futbalisti AS tiež obhajujú celkový primát. Zverenci trénera Martina Ševelu by radi vyrovnali zápis Interu Bratislava, ktorý sa v lete 2000 i 2001 tešil z dvoch "double" za sebou, teda prvenstva v lige i domácom pohári. Štyri kolá pred koncom Fortuna ligy 2015/2016 má vedúci Trenčín pred druhým Slovanom šesťbodový náskok a je blízko k zopakovaniu historického úspechu AS z uplynulého súťažného ročníka. "Po pohárovom triumfe budú oslavy len mierne, keďže na nás čakajú ešte ťažké vystúpenia v lige - už v pondelok 2. mája doma proti Trnave. Chceme si udržať líderské postavenie. Máme ešte jeden cieľ. Verím, že väčšie oslavy si užijeme spolu s majstrovským titulom," zdôraznil v mix zóne jeden z najväčších oporných pilierov AS Trenčín Matúš Bero, ktorý je s 15 gólmi najlepším kanonierom Fortuna ligy. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Hráči Trenčína spokojní, ale majú ešte jeden cieľ

Na Slovensku je rekordný dopyt po novostavbách bytov

Za posledný rok sa na trhu novostavieb v Bratislave predalo vyše štyri tisíc bytov a podobný počet je aktuálne vo výstavbe alebo v štádiách pred výstavbou. Ako ďalej agentúru SITA informovala poradenská spoločnosť JLL, tento rok sa vyvíja zatiaľ veľmi podobne ako predchádzajúci. BRATISLAVA 30. apríla (WebNoviny.sk) - Na trhu rezidenčných nehnuteľností na Slovensku a v Bratislave je v súčasnosti rekordný dopyt po novostavbách. Za posledný rok sa na trhu novostavieb v Bratislave predalo vyše štyritisíc bytov a podobný počet je aktuálne vo výstavbe alebo v štádiách pred výstavbou. Ako ďalej agentúru SITA informovala poradenská spoločnosť JLL, tento rok sa vyvíja zatiaľ veľmi podobne ako predchádzajúci. Rekordný dopyt je generovaný predovšetkým nízkymi úrokovými sadzbami bánk, čo výrazne pomáha rezidenčným developerom predávať ich súčasné projekty a pozitívne ovplyvňuje stavebné aktivity v tomto sektore. "Predávajú sa predovšetkým byty \'z papiera\'. Toto pomenovanie však už nie je úplne presné, pretože drvivá väčšina developerov čaká s predajom na právoplatné stavebné povolenie a až následne začína byty ponúkať na trhu. V momente ako developer získa stavebné povolenie ide ihneď do výstavby a spúšťa predaj," vysvetlil analytik spoločnosti JLL Ján Bošácky. Preto sa podľa neho začína väčšina bytov predávať v úvodných fázach výstavby. Úspešné projekty sú na najlikvidnejšom slovenskom trhu, a to v Bratislave, ešte pred kolaudáciou v priemere na 85 % až 90 % vypredané. "Pozemky s efektívne navrhnutým projektom vo fáze územného rozhodnutia alebo stavebného povolenia sú dnes najvyhľadávanejším produktom," uviedla senior konzultantka oddelenia akvizície pozemkov spoločnosti JLL Jana Machová. Ako ďalej informoval Bošácky, v súčasnosti je v Bratislave vyše 50 rezidenčných projektov a ďalšie projekty so stovkami bytov sa spustia čoskoro. Košice a ostatné regionálne mestá nedosahujú takéto veľké počty v počte nových bytov v ponuke, no taktiež sa dostávajú na svoje nové maximum od krízy. "Za posledný rok pribudla na trh necelá tisícka nových bytov, čo predstavuje približne 50 % z celkovej ponuky novostavieb v Košiciach,” informoval analytik. "Aktuálne tempo výstavby je takmer neporovnateľné so situáciou spred dvoch či troch rokov," dodal. Dokončené byty v novostavbách v ponuke, sú zväčša byty, ktoré sú na trhu ešte z predkrízového obdobia. Sú to byty, ktoré sú ťažko predateľné buď pre veľkú výmeru alebo vysokú cenu. "Samozrejme, že sa na trhu nájdu aj voľné byty z čerstvo dokončených projektov avšak sú to najmä byty, po ktorých je najmenší dopyt. Majú slabšie dispozície, nevýhodnejšiu orientáciu a podobne," informoval Bošácky. Poradenská spoločnosť JLL pôsobí na Slovensku od roku 2006. Venuje sa službám v oblastiach investičného poradenstva, oceňovania nehnuteľností, prieskumu trhu, poradenstva v oblasti prenájmu kancelárskych, retailových a industriálnych priestorov, rezidenčných nehnuteľností, pozemkov, ako aj službám v oblasti projektového manažmentu a správy nehnuteľností. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Na Slovensku je rekordný dopyt po novostavbách bytov

Švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv oslavuje 70. narodeniny

Švédsky kráľ svojho otca nikdy nepoznal a za manželku si zvolil \'dievča z ľudu\'.Štokholm 30. apríla (WebNoviny.sk) - S kráľovskou pompou oslavuje dnes švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv svoje 70. narodeniny s priateľmi, rodinou a švédskymi občanmi v Štokholme. Na ďakovnej bohoslužbe v kráľovskej kaplnke sa podľa zoznamu hostí zúčastnila celá švédska kráľovská rodina, ale aj dánska kráľovná Margaréta, ktorá je sesternicou švédskeho kráľa, monacký knieža Albert a bývalý španielsky kráľ Juan Carlos s manželkou Sofiou, informovala tlačová agentúra DPA. Následne panovnícky pár zamával zhromaždeným davom z balkóna kráľovského paláca, potom prevzal panovník na nádvorí zámku kvety od detí a spoločne s manželkou Silviou odišiel v koči ťahanom koňmi na slávnostný obed na mestskej radnici. Ich cestu ulicami metropoly sledovali s nadšením Štokholmčania i turisti. Na večernom bankete očakávajú podľa agentúry DPA aj dánskeho korunného princa a belgický kráľovský pár. Chýba iba nórsky kráľovský pár s korunným princom Haakonom a jeho manželkou, ktorí účasť na oslavách zrušili po piatkovej tragickej havárii nórskeho vrtuľníka s 13 obeťami na živote. Švédsky kráľ oslavuje životné jubileum celý tento týždeň. V piatok večer sa odviezol s kráľovnou Silviou v koči na koncert v Kráľovskej švédskej opere a absolvoval recepciu v Štokholme, necelé dva týždne po tom, ako sa mu narodilo piate vnúča. Švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv sa narodil 30. apríla 1946 v kráľovskom paláci Haga v Štokholme. Syn korunného princa Gustafa Adolfa a princeznej Sibylly bol pokrstený 7. júna 1946 ako Carl Gustaf Folke Hubertus. Vojvoda z Jämtlandu - to bol jeho oficiálny titul - sa stal korunným princom po smrti svojho otca v roku 1950, keď mal štyri roky. Na trón nastúpil ako kráľ Karol XVI. Gustáv 15. septembra 1973 vo veku 27 rokov po úmrtí kráľa Gustáva VI. Adolfa. Kráľove právomoci obmedzuje ústava Švédske kráľovstvo je konštitučná monarchia. Hlavou štátu je kráľ, ktorého právomoci od roku 1975 obmedzuje ústava. Kráľ odvtedy nemá právo zúčastňovať sa zasadania vlády, prestal byť hlavným veliteľom brannej moci a bol zbavený možnosti zasahovať do vytvárania novej vlády. Túto právomoc má predseda parlamentu, ktorý aj podpisuje zákony. Korunný princ Carl Gustaf Folke Hubertus začal chodiť do školy na jeseň 1953. Strednú školu ukončil v roku 1966. Počas vojenskej služby, ktorá trvala 2,5 roka, absolvoval výcvik v pozemných, námorných a vzdušných silách Švédskeho kráľovstva so špeciálnym dôrazom na námorný výcvik. Po veliteľskom kurze na švédskej vojenskej škole ukončil dôstojnícke cvičenie na rôznych typoch lodí kráľovských námorných síl. V roku 1968 absolvoval jednoročné akademické štúdium na univerzite v Uppsale a neskôr študoval ekonómiu na univerzite v Štokholme. Po tejto príprave pripravili pre korunného princa špeciálny program, počas ktorého sa zoznámil so švédskym právnym systémom a fungovaním švédskeho parlamentu, vlády a ministerstva zahraničných vzťahov. Medzinárodné skúsenosti princ naberal pri práci vo švédskej misii pri OSN v New Yorku a Afrike počas pôsobenia vo švédskej agentúre pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu. Určitý čas strávil v Londýne v banke Hambro, na švédskej ambasáde a vo švédskej obchodnej komore a tiež vo Francúzsku v priemyselnom podniku. Korunný princ súčasne reprezentoval kráľa Gustáva VI. Adolfa na oficiálnych podujatiach - napríklad viedol švédsku delegáciu na Svetovej výstave v japonskej Osake. Počas olympijských hier v Mníchove v roku 1972 sa korunný princ zoznámil s Nemkou Silviou Renatou Sommerlathovou, dcérou Brazílčanky a nemeckého obchodníka, ktorá tam bola hosteskou. Narodila sa v Heidelbergu a dlhé roky žila v brazílskom Sao Paule, kde jej otec zastupoval švédsky podnik. Medzi jeho záľuby patrí lyžovanie a jazda na koni Ich oficiálne zasnúbenie sa konalo v marci 1976 a 19. júna 1976 bola v štokholmskej katedrále kráľovská svadba. Kráľovský pár má tri deti – korunnú princeznú Victoriu (1977), princa Carla Philipa (1979) a princeznú Madeleine (1982). Švédsko v roku 1980 pozmenilo ústavu tak, aby sa následníkom trónu automaticky stal prvý kráľovský potomok bez ohľadu na pohlavie. Až dovtedy takýto nárok prislúchal výlučne mužským kráľovským potomkom. Kráľ Karol XVI. Gustáv sa zaujíma o prírodu a životné prostredie a má v týchto oblastiach hlboké vedomosti. Je čestným predsedom výboru Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) vo Švédsku. Zaujíma sa aj o priemyselné technológie. Medzi jeho záľuby patrí lyžovanie, jachtárstvo, záhrada a jazda na koni. Na verejnosti sa švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv objavuje najmä raz za rok pri odovzdávaní Nobelových cien a na začiatku parlamentnej sezóny prijíma veľvyslancov cudzích krajín. Monarcha odovzdáva aj cenu Polar Music Prize, ktorá je najvýznamnejším hudobným ocenením vo Švédsku. Kráľ musí podávať daňové priznanie a platiť dane rovnako ako každý iný švédsky občan. O dotáciách kráľovského dvora rozhoduje každý rok švédsky parlament. Kráľ má volebné právo, ale podľa tradície si ho neuplatňuje a ani inak nezasahuje do politického vývoja v krajine. Švédsky kráľovský pár navštívil už aj Slovensko. Na pozvanie vtedajšieho prezidenta Rudolfa Schustera absolvoval 3.-5. apríla 2002 oficiálnu návštevu Slovenskej republiky. Neoficiálnu návštevu SR v januári 2008 Karol XVI. Gustáv ako vášnivý poľovník využil na bažantiu poľovačku v revíri štátnych lesov pri Nitre. zdroj: http://www.kungahuset.se Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv oslavuje 70. narodeniny

Nezamestnanosť v Bratislave je nad polovicou priemeru EÚ

Ani v jednom slovenskom regióne nebola vlani nezamestnanosť vyššia ako dvojnásobok priemeru únie. BRATISLAVA 30. apríla (WebNoviny.sk) - Nezamestnanosť pod úrovňou 4,7 %, čiže nižšou ako predstavovala polovica priemeru Európskej únie, bola vlani v 60 regiónoch únie. Z toho bolo 24 regiónov v Nemecku, 21 vo Veľkej Británii, päť v Rakúsku, tri v Českej republike, dva v Belgicku, Maďarsku a Rumunsku a jeden v Taliansku. Na Slovensku ani jeden región nemal nezamestnanosť nižšiu ako polovica priemeru EÚ. Najviac sa tejto hodnote priblížila Bratislava s mierou nezamestnanosti 5,7 %. Naopak, 29 regiónov malo nezamestnanosť vyššiu ako 18,8 %, čo bol dvojnásobok priemeru EÚ. Išlo o 11 regiónov v Grécku, 10 v Španielsku, štyri v Taliansku a rovnako štyri vo Francúzsku (všetko zámorské územia). Ani v jednom slovenskom regióne nebola nezamestnanosť vyššia ako dvojnásobok priemeru únie. Najviac sa tejto úrovni priblížil východoslovenský región s 15-percentnou mierou nezamestnanosti. Najviac dlhodobo nezamestnaných bolo v štyroch gréckych regiónoch Peloponnisos (77,1 %), Attiki (76,7 %), Sterea Ellada (76,4 %) a Dytiki Ellada (76,3 %). V rámci Slovenska vykázal najvyšší podiel dlhodobo nezamestnaných (69,3 %) región Západné Slovensko (69,3 %). Najnižšia dlhodobá nezamestnanosť bola vlani v rumunskom regióne Bukurešť (13,9 %) a v britskom regióne Hampshire & Isle of Wight (15 %), za ktorými nasledovalo šesť švédskych regiónov. Najnižšia nezamestnanosť v rámci regiónov Európskej únie bola vlani v nemeckých regiónoch Freiburg a Niederbayern (zhodne 2,5 %) a Oberbayern a Oberpfalz (zhodne 2,7 %). Za nimi nasledovala Praha v Českej republike s mierou nezamestnanosti 2,8 %. Naopak najvyššia nezamestnanosť bola v v španielskych regiónoch Melilla (34 %) a Andalúzia (31,5 %) a v gréckom regióne Dytiki Makedonia (30,7 %). Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Nezamestnanosť v Bratislave je nad polovicou priemeru EÚ

Lavrov: Najagresívnejšia a najrusofóbnejšia je Litva

Do NATO vstúpili, ale nijaký pokoj nenastal, skritizoval ruský minister zahraničia pobaltské štáty. Štokholm 30. apríla (WebNoviny.sk) - Baltské štáty neprejavili Moskve nijakú vďačnosť za to, že ich po rozpade Sovietskeho zväzu nechala "odísť v mieri", uviedol ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v rozhovore pre švédsky denník Dagens Nyheter. Za "najagresívnejšiu a najrusofóbnejšiu krajinu" označil Lavrov Litvu, ktorá podľa neho tlačí NATO do "protiruského smerovania". Kolegovia z NATO údajne Lavrova kedysi ubezpečovali, že Estónsko, Litva a Lotyšsko "sa upokoja", keď v roku 2004 vstúpia do aliancie, čo sa však podľa šéfa ruskej diplomacie nestalo. "Do NATO vstúpili, ale nijaký pokoj nenastal, najmä u nášho litovského suseda," uviedol podľa agentúry AP v rozhovore Lavrov. Okrem iného ruský minister zahraničných vecí obhajoval manévre ruských vojenských lietadiel, ktoré v Baltskom mori nalietavali tento mesiac na americký torpédoborec. Podľa Lavrova si posádky lietadiel len chceli loď z "bezpečnej vzdialenosti" obzrieť. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Lavrov: Najagresívnejšia a najrusofóbnejšia je Litva

Viete si predstaviť základné školy bez známok? Minister áno

Minister školstva Peter Plavčan tvrdí, že chce prispieť k radosti detí a učiteľov zo školy.BRATISLAVA 30. apríla (WebNoviny.sk) - Tradičný systém vzdelávania by sa na Slovensku mohol obohatiť prvkami, ktoré prispejú k väčšej radosti detí zo školy. Pre agentúru SITA to povedal minister školstva Peter Plavčan, ktorý zároveň vyzdvihuje alternatívny výchovno-vzdelávací program montessori, ktorý je zameraný na podporu dieťaťa pri rozvíjaní jeho poznatkov a zručností a kde aktivity dieťa vykonáva pre uspokojenie seba samého, nie vyučujúceho. Slovenskí žiaci sú často v školách nespokojní a nešťastní Plavčan zároveň dodáva, že si vie predstaviť úpravu štátneho vzdelávacieho programu tak, aby deti na prvom stupni základných škôl neznámkovali. Všetko však podľa neho treba robiť po malých krokoch. Minister pripúšťa, že slovenskí žiaci sú často v školách nespokojní a nešťastní. Pri montessori vyzdvihuje napríklad prístup učiteľa k žiakovi či menšiu úroveň stresu. Zároveň však hovorí aj o iných organizačných opatreniach, ktoré radosti zo školy môžu napomôcť. Spomína napríklad hodiny biológie v lese či systém zrušených hodín, pričom učiteľ preberá predmet tak dlho, kým udrží záujem detí. Ako dodáva, niekedy treba urobiť iba malé kroky, aby boli učitelia a deti v školách spokojnejší. Niektoré opatrenia budú podľa Plavčana súčasťou diskusie pri okrúhlych stoloch odborníkov, ktoré ministerstvo školstva bude iniciovať. Ministerstvo zvolá okrúhle stoly Plavčan zároveň dodáva, že do mesiaca od schválenia programového vyhlásenia vlády pripraví rezort krátky dokument, ktorý bude hovoriť o úlohách na tento rok. Následne zvolá ministerstvo okrúhle stoly a bude rokovať, čo je správna cesta pre slovenské školstvo. Ku každej z úloh chce minister zriadiť komisie odborníkov, ktorých nominujú účastníci okrúhlych stolov. O postupe komisií chce ministerstvo informovať aj školskú verejnosť, aby vedela ohodnotiť stupeň rozpracovanosti konkrétnych úloh. Minister Plavčan už informoval aj školské odbory o pripravovanom pláne konkrétnych úloh a opatrení, ktoré sa budú realizovať do konca tohto roka. Návrh dokumentu pripravia do 16. mája, keď ho ministerstvo pošle partnerom na pripomienkovanie. Následne do 20. mája na pôde ministerstva zorganizujú okrúhle stoly s odborníkmi z praxe, pedagógmi, predstaviteľmi iniciatív a s odborármi. Výsledky pripomienkovaného a upraveného dokumentu uverejnia do konca mája a pristúpia k plneniu konkrétnych zadefinovaných úloh. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Viete si predstaviť základné školy bez známok? Minister áno

Trenčín po skvelom obrate v závere opäť vyhral Slovnaft Cup

Slovan viedol, ale Trenčania zásahom striedajúceho Stefana Maierhofera a dvoch Gina Van Kessela zvrátili vývoj zápasu na svoju stranu.TRNAVA 29. apríla (WebNoviny.sk) - Futbalisti AS Trenčín zotrvali na tróne slovenskej pohárovej súťaže. V piatkovom finálovom stretnutí Slovnaft Cupu 2015/2016 v trnavskej City Arene pokorili hráčov ŠK Slovan Bratislava 3:1 a dosiahli druhé celkové prvenstvo pod týmto klubovým názvom. Obrazom: Futbalisti AS Trenčín obhájil vlaňajší triumf v Slovnaft Cupe Skóre zápasu pritom po bezgólovom prvom polčase otvorili "belasí”, v 53. min sa strelecky presadil Adam Zreľák. V závere však zaúradovali Trenčania a zásahom striedajúceho Stefana Maierhofera a dvoma v podaní Gina Van Kessela zvrátili vývoj duelu na svoju stranu. Slovan nezískal siedmu pohárovú trofej v ére samostatného Slovenska. Víťaz si okrem zlatých medailí prevzal tiež symbolický šek na 50 000 eur, zdolanému zostalo 20 000 eur. AS naďalej živí šancu na obhajobu domáceho double, v aktuálnej fortunaligovej tabuľke po 29 kolách vedie o šesť bodov práve pred Slovanom. Slovnaft Cup 2015/2016 - finále - piatok: ŠK Slovan Bratislava - AS Trenčín 1:3 (0:0) - hralo sa v Trnave Góly: 53. Zreľák - 86. a 90.+ Van Kessel, 78. Maierhofer, ŽK: 80. Pliatsikas (Slovan), rozhodovali: Sedlák - Vorel, Chládek, 8547 divákov Zostavy: Slovan: Mucha - Pliatsikas, Saláta, Sekulič, Podaný - Scott (90.+ V. Savičevič), De Kamps - Milinkovič (84. Crnkič), F. Kubík, Zreľák - Vittek Trenčín: Šemrinec - M. Šulek, Kleščík, Skovajsa, Madu Kingsley - Koolwijk (90. Lawrence) - Van Kessel, Bero, Rabiu, Kalu (66. Maierhofer) - Guba (66. Schet) I. polčas V 3. min sa Bero pokúšal uvoľniť v pokutovom území Slovana, ale neprebojoval sa k zakončeniu. O päť minút Zreľák prihral Kubíkovi, jeho pokus zblokovali Trenčania na rohový kop. Na konci úvodnej desaťminútovky zaváhal Skovajsa, k lopte sa dostal Zreľák, posunul ju opäť Kubíkovi, ten však minul. V 14. min Milinkovič ľavačkou preveril pozornosť Šemrinca. Na opačnej strane Koolwijk oblúčikom našiel Bera, ktorý volejom z ťažkej pozície netrafil bránku. Mucha podstúpil krátke ošetrenie po mikrosúboji s Gubom. Po rohu z druhej vlny nebezpečne vystrelil Skovajsa. Hlavný rozhodca Sedlák v 26. min prerušil stretnutie, zapríčinili to fanúšikovia "belasých", ktorí zo svojho vyhradeného sektora zahádzali okolie Muchovej bránky zábavnou pyrotechnikou. Štadión Antona Malatinského sa zahalil do dymu, no zakrátko sa už pokračovalo v hre. Naspäť do tempa sa rýchlejšie dostali Trenčania: Van Kessel priťukol Berovi, jeho pokus zastavila až žrď Slovana. Neskôr Zreľák v dobrej príležitosti nepreloboval Šemrinca, nedotiahol ani ďalšiu svoju ofenzívnu akciu. V závere prvého dejstva Saláta hlavičkoval vedľa, bodku dala nepresná strela Vitteka. Odporúčame: Slovan smúti, Zreľákov vedúci gól proti Trenčínu nestačil Hráči Trenčína spokojní, ale majú ešte jeden cieľ Pred finále Slovnaft Cupu zadržali v Trnave pätnásť ľudí II. polčas Po návrate z kabín Milinkovič nespracoval loptu v bezprostrednej blízkosti trenčianskej svätyne. Potom však Kubík vysunul Zreľáka, ktorý v 53. min rutinérsky obišiel aj Šemrinca a skóroval do prázdnej bránky - 1:0 pre Slovan. O desať minút sa o odpoveď snažil Guba, no nedôrazným zakončením neohrozil Muchu. Vzápätí unikol Vittek, ale zo spoločného prieniku s Kubíkom do hĺbky polovice AS vyťažil iba roh. K prvej zmene v zostave sa po vyše hodine hry odhodlal tréner obhajcu Ševela. Ten naraz vymenil dokonca dvojicu zverencov - prišli Schet s Maierhoferom. Práve rakúsky dlháň bol motorom zvýšenej aktivity Trenčanov: najprv hlavou sklopil loptu pre Bera, ten volejom vypálil nad. V 78. min zakončil Maierhofer už sám a zblízka nedal Muchovi šancu - 1:1. Pozoruhodné je, že v takomto vybičovanom dueli sa prvý a napokon jediný raz žltá karta ťahala až desať minút pred koncom riadneho hracieho času, videl ju bratislavský obranca Pliatsikas. Ten istý futbalista takmer hlavičkou dal vlastný gól. Z následného rohového kopu už Slovan inkasoval: v 86. min za Muchov chrbát loptu pretlačil Van Kessel - 2:1 pre Trenčín. Triumf AS v pomere 3:1 spečatil v nadstavenom čase svojím druhým zásahom v zápase Van Kessel, skóroval po tom, ako "belasí" nevyužili hru vabank a Mucha sa nestihol vrátiť na čiaru. Počas slávnostného ceremoniálu sa pripomenuli priaznivci z Bratislavy, ale na tribúne sa to zaobišlo bez vážnejších incidentov. Hlasy (zdroj: TV Dajto): Nikodimos Papavasiliou (tréner Slovana): "Je to pre nás veľmi veľké sklamanie. Myslím si, že sme kontrolovali zápas. Nanešťastie, nedokázali sme po inkasovanom góle zareagovať. Som veľmi hrdý na našich hráčov aj fanúšikov. Musíme teraz každý deň bojovať o titul v lige, tento zápas je už za nami." Martin Ševela (tréner Trenčína): "Futbal sa hrá 90 minút, hovoril som chalanom, aby boli trpezliví, že šance prídu. Som rád, že sa nám podarilo otočiť zápas proti kvalitnému súperovi. Verím, že trofej je v správnych rukách, určite sme boli o kúsok lepší ako súper. Tímovosť sa dnes prejavila, chlapci šli na dno svojich síl a priklonila sa ku nám šťastena. Veľké víťazstvá sa rodia z veľkých príležitostí, dnes sme jednu takú využili. Veľká oslava nebude, potrebujeme ešte prísť na koniec druhej cesty - tej v lige. Musíme byť pokorní." Peter Kleščík (obranca a kapitán AS Trenčín): "Vedeli sme, v čom je Slovan silný - má dobrú defenzívu, organizáciu hry a nebezpečné protiútoky. Napriek tomu sme ho najmä v prvom polčase pustili do brejkových situácií. Po zmene strán využil naše zaváhanie a prehrávali sme. Potom sme už nemali čo stratiť, všetko z nás opadlo, začali sme si veriť, hrať rýchlejšie a strelili sme tri krásne góly. Tešíme sa z fantastického víťazstva. Takéto výhry, keď mužstvo dokáže v závere otočiť nepriaznivý stav, sú krásne. Veľké poďakovanie patrí našim fanúšikom, ktorí nás celý zápas povzbudzovali a hnali za úspechom." Matúš Bero (stredopoliar Trenčína): "Veril som až do konca. Predviedli sme dobré futbalové divadlo. Toto je nefalšovaná radosť, ktorá príde po každom tímovom úspechu. Slovan zahral takisto skvelý zápas, dôležité je, že sme to zvládli. Máme ešte jeden cieľ, ten chceme splniť. Oslavy budú mierne, čakajú na nás ťažké zápasy v lige. Trofej venujem aj fanúšikom, boli skvelí." Igor Šemrinec (brankár AS Trenčín): "Fantastické, neuveriteľné. Všetci v tíme sme radi, že sa nám opäť podarilo vo finále pohára uspieť a ešte takýmto spôsobom. Prvý polčas mi pripadal akýsi nervózny z obidvoch strán, oba tímy si asi uvedomovali význam tohto zápasu. Po zmene strán sme inkasovali, neviem, či som mal tak vybehnúť z bránky, teraz je to už jedno. Potom nám veľmi pomohli striedania, Stefan (Maierhofer, pozn.) dal vyrovnávajúci gól a naštartoval celé mužstvo. Som veľmi rád, že sme stretnutie otočili v náš prospech. Tento trenčiansky tím má obrovský charakter, bojuje do poslednej minúty. Teší ma, že vyhral futbal a lepšie mužstvo. Výsledok je spravodlivý." Lukáš Skovajsa (obranca AS Trenčín): "Aj keď sme zaostávali, verili sme, že to dokážeme otočiť. Stále sme sa snažili produkovať našu hru a chvalabohu to napokon vyšlo. Slovan hral to, čo sme čakali - zo zabezpečenej obrany na rýchle kontry, chcel využiť našu chybu. Je super, že sme si triumf v pohárovej súťaži zopakovali z minulého roka. Som šťastný, mám neopísateľné pocity. Jeden cieľ sme splnili, teraz chceme obhájiť aj majstrovský primát." Dávid Guba (útočník AS Trenčín): "Som rád, že v tomto finále mi dal tréner príležitosť. Bojoval som zo všetkých síl, škoda, že moju šancu som neriešil inak. Hrali sme ako jeden tím a zvládli sme to parádne. Po vyrovnávajúcom zásahu sme už boli jasne lepší a zvíťazili sme zaslúžene. Vlani sme sa radovali po úspešnom jedenástkovom rozstrele so Senicou, teraz sme zdvihli pohár nad hlavy po súboji so Slovanom. Ani som nesníval, že takéto niečo zažijem na Slovensku. Mám z toho obrovskú radosť. Teraz už myslíme na ligový duel s Trnavou, ktorý chceme zvládnuť a rovnako ako v uplynulej sezóne získať double." Gino van Kessel (krídelník AS Trenčín, strelec dvoch gólov): "Užívam si naše finálové víťazstvo. Teším sa, že sme získali pohár. Podarilo sa nám získať cennú trofej, veľmi si to vážim. Som rád, že aj ja som k tomu prispel. V zime som mal možnosť prestúpiť do iného klubu, zostal som však v Trenčíne a neľutujem. Nejaké menšie oslavy budú, ale ja osobne vôbec nepijem alkohol, iba džús a minerálku. Trošku sa zabavíme a ideme ďalej. Musíme sa stále koncentrovať, čaká na nás liga a boj o majstrovský titul. Radi by sme obhájili double z vlaňajška." Marko Milinkovič (stredopoliar a kapitán ŠK Slovan Bratislava): "Vedeli sme, že na nás čaká veľmi ťažký súboj. V prvom polčase sme však hrali to, čo sme chceli. Utvorili sme si tri dobré šance, ktoré sme mali využiť. Do kabín sme mohli odchádzať aspoň s dvojgólovým náskokom. Po zmene strán sme sa ujali vedenia zásahom Zreľáka, mali sme všetko vo vlastných rukách. Záver stretnutia si nedokážem vysvetliť. Neviem, či nám odišla koncentrácia. Sedemnásť minút pred koncom vedieme 1:0, potom tri razy inkasujeme a prehráme. Škoda, mali sme to už ubrániť. Musíme dať hlavy hore a pokračovať ďalej." Jakub Podaný (obranca ŠK Slovan Bratislava): "Z môjho pohľadu sme dlho kontrolovali hru, boli sme kompaktní, Trenčín nás ohrozoval iba strelami z väčšej vzdialenosti, väčšie príležitosti si nevypracoval. Škoda, že sme nerozhodli zápas v prvom polčase, keď sme mali tri samostatné úniky. Po príchode vysokého útočníka Maierhofera však súper zmenil taktiku a my sme na to nedokázali zareagovať. Záver stretnutia sme mali zvládnuť oveľa lepšie. Sme sklamaní, chceli sme získať pohár. Zostáva nám ešte pokúsiť sa niečo dosiahnuť v ligovej súťaži." Cesta futbalistov AS Trenčín za celkovým prvenstvom v slovenskej pohárovej súťaži Slovnaft Cupe 2015/2016 - prehľad výsledkov (8 víťazstiev, 0 remíz, 0 prehier, skóre 34:4): 1. kolo: voľno 2. kolo: PŠC Pezinok (vonku) 5:0, góly: Guba, Skovajsa, Koolwijk, Wesley, Madu Kingsley 3. kolo: ŠK Závod (v) 11:0, góly: Wesley 3, M. Opatovský 3, Aliko Bala 2, Koolwijk, T. Šalata, Schet 4. kolo: ŠK Blava 1928 Jaslovské Bohunice (v) 3:0, góly: Koolwijk (z pok. kopu), Van Kessel, Lawrence 5. kolo - osemfinále: MFK Dolný Kubín (v) 4:1, góly Trenčína: Schet, Van Kessel, Bero, Holúbek Štvrťfinále: FC VSS Košice (v) 2:1, góly Trenčína: Koolwijk (z pok. kopu), Konnsimbal (vlastný) Semifinále (prvé stretnutie): MFK Ružomberok (d) 5:1, góly Trenčína: Van Kessel 3, Kalu, Skovajsa Semifinále (odvetné stretnutie): MFK Ružomberok (v) 1:0, gól: Guba Finále: ŠK Slovan Bratislava (v Trnave) 3:1, góly: Van Kessel 2, Maierhofer Historický prehľad výsledkov 47 finálových stretnutí slovenskej pohárovej futbalovej klubovej súťaže (od r. 1970), vrátane finálových zápasov o Česko-slovenský pohár (od r. 1970 do r. 1993): rok 2016: ŠK Slovan Bratislava - AS TRENČÍN 1:3 (0:0) - hralo sa v Trnave rok 2015: AS TRENČÍN - FK Senica 2:2 po predĺžení (2:2, 1:1), na pok. kopy 3:2 - hralo sa v Poprade rok 2014: ŠK Slovan Bratislava - MFK KOŠICE 1:2 (1:1) - hralo sa v Myjave rok 2013: MŠK Žilina - ŠK SLOVAN BRATISLAVA 0:2 (0:1) - hralo sa v Ružomberku rok 2012: FK Senica - MŠK ŽILINA 2:3 po predĺžení (2:2, 1:1) - hralo sa v Bardejove rok 2011: ŠK SLOVAN BRATISLAVA - MŠK Žilina 3:3 po predĺžení (2:2, 1:2), na pok. kopy: 5:4 - hralo sa v Banskej Bystrici rok 2010: FC Spartak Trnava - ŠK SLOVAN BRATISLAVA 0:6 (0:3) - hralo sa v Michalovciach rok 2009: MFK KOŠICE - FC Artmedia Petržalka 3:1 (1:0) - hralo sa v Senci rok 2008: FC ARTMEDIA PETRŽALKA - FC Spartak Trnava 1:0 (0:0) - hralo sa v Žiline rok 2007: FC Senec - FC ViOn ZLATÉ MORAVCE 0:4 (0:1) - hralo sa v Bratislave rok 2006: Spartak Trnava - MFK RUŽOMBEROK 0:0 po predĺžení, na pok. kopy 3:4 - hralo sa v Bratislave rok 2005: DUKLA BANSKÁ BYSTRICA - FC Artmedia Bratislava 2:1 - hralo sa v Nitre rok 2004: ARTMEDIA PETRŽALKA - Steel Trans Ličartovce 2:0 - hralo sa v Dunajskej Strede rok 2003: MATADOR PÚCHOV - Slovan Bratislava 2:1 po predĺžení - hralo sa v Topoľčanoch rok 2002: VTJ KOBA Senec - Matador Púchov 1:1 po predĺžení (1:1, 0:0), na pok. kopy 4:2 - hralo sa v Považskej Bystrici rok 2001: INTER BRATISLAVA - MŠK SCP Ružomberok 1:0 - hralo sa v Dubnici nad Váhom rok 2000: INTER BRATISLAVA - 1. FC Košice 1:1 po predĺžení, na pok. kopy 4:2 - hralo sa v Prešove rok 1999: SLOVAN BRATISLAVA - Dukla Banská Bystrica 3:0 - hralo sa v Žiari nad Hronom rok 1998: SPARTAK TRNAVA - 1. FC Košice 2:0 - hralo sa v Bratislave rok 1997: SLOVAN BRATISLAVA - Tatran Prešov 1:0 - hralo sa v Trenčíne rok 1996: CHEMLON HUMENNÉ - Spartak Trnava 2:1 - hralo sa vo Vranove rok 1995: INTER BRATISLAVA - DAC Dunajská Streda 1:1 po predĺžení, na pok. kopy 3:1 - hralo sa v Dubnici nad Váhom rok 1994: SLOVAN BRATISLAVA - Tatran Prešov 2:1 po predĺžení - hralo sa v Brezne rok 1993: 1. FC KOŠICE - DAC Dunajská Streda 0:0, na pok. kopy 5:4 - hralo sa v Rimavskej Sobote (finále Česko-slovenského pohára: 1. FC Košice - Sparta Praha 5:1) rok 1992: TATRAN PREŠOV - Lokomotíva Košice 2:0 - hralo sa v Dolnom Kubíne (Česko-slovenský pohár: Sparta Praha - Prešov 2:1) rok 1991: SPARTAK TRNAVA - FC Nitra 1:0 - hralo sa v Ružomberku (Česko-slovenský pohár: Baník Ostrava - Trnava 6:1) rok 1990: INTER BRATISLAVA - ZVL Žilina 6:0 - hralo sa v Žiari nad Hronom (Česko-slovenský pohár: Dukla Praha - Inter Bratislava 1:1 po predĺžení, na pok. kopy 5:4) rok 1989: SLOVAN BRATISLAVA - ZVL Považská Bystrica 2:1 - hralo sa v Hlohovci (Česko-slovenský pohár: Sparta Praha - Slovan Bratislava 3:0) rok 1988: INTER BRATISLAVA - Spartak Trnava 1:0 - hralo sa v Trenčíne (Česko-slovenský pohár: Sparta Praha - Inter Bratislava 2:0) rok 1987: DAC DUNAJSKÁ STREDA - Plastika Nitra 0:0, na pok. kopy 6:5 - hralo sa v Trnave (Česko-slovenský pohár: Dunajská Streda - Sparta Praha 0:0 po predĺžení, na pok. kopy 3:2) rok 1986: SPARTAK TRNAVA - ZVL Žilina 1:0 - hralo sa v Prievidzi (Česko-slovenský pohár: Spartak Trnava - Sparta Praha 1:1 po predĺžení, na pok. kopy 4:3) rok 1985: LOKOMOTÍVA KOŠICE - Tatran Prešov 1:1 a 1:0 (Česko-slovenský pohár: Dukla Praha - Lokomotíva Košice 3:2) rok 1984: INTER BRATISLAVA - Dukla Banská Bystrica 2:0 a 1:0 (Česko-slovenský pohár: Sparta Praha - Inter Bratislava 4:2) rok 1983: SLOVAN BRATISLAVA - Plastika Nitra 0:0 a 1:1 (Česko-slovenský pohár: Dukla Praha - Slovan Bratislava 2:1) rok 1982: SLOVAN BRATISLAVA - ZŤS Petržalka 3:1 a 0:0 (Česko-slovenský pohár: Slovan Bratislava - Bohemians Praha 0:0 po predĺžení, na pok. kopy 4:2) rok 1981: DUKLA BANSKÁ BYSTRICA - ZŤS Košice 1:1 a 1:0 (Česko-slovenský pohár: Dukla Praha - Dukla Banská Bystrica 4:1) rok 1980: ZŤS KOŠICE - ZVL Žilina 2:4 a 5:0 (Česko-slovenský pohár: Sparta Praha - ZŤS Košice 2:0) rok 1979: LOKOMOTÍVA KOŠICE - Inter Bratislava 2:2 a 3:0 (Česko-slovenský pohár: Lokomotíva Košice - Baník Ostrava 2:1) rok 1978: JEDNOTA TRENČÍN - Slovan Bratislava 1:0 a 3:1 (Česko-slovenský pohár: Baník Ostrava - Jednota Trenčín 1:0) rok 1977: LOKOMOTÍVA KOŠICE - ZVL Žilina 0:2 a 4:0 (Česko-slovenský pohár: Lokomotíva Košice - Sklo Union Teplice 2:1) rok 1976: SLOVAN BRATISLAVA - Inter Bratislava 0:0 a 2:1 (Česko-slovenský pohár: Sparta Praha - Slovan Bratislava 3:2 a 1:0) rok 1975: SPARTAK TRNAVA - AC Nitra 2:0 a 1:2 (Česko-slovenský pohár: Spartak Trnava - Sparta Praha 3:1 a 1:0) rok 1974: SLOVAN BRATISLAVA - Spartak Trnava 0:0 a 2:2, na pok. kopy 6:5 (Česko-slovenský pohár: Slovan Bratislava - Slavia Praha 0:1 a 1:0, na pok. kopy 4:3) rok 1973: VSS KOŠICE - Tatran Prešov 3:0 a 3:3 (Česko-slovenský pohár: Baník Ostrava - VSS Košice 1:2 a 3:1) rok 1972: SLOVAN BRATISLAVA - Spartak Trnava 1:2 a 4:1 po predĺžení (Česko-slovenský pohár: Sparta Praha - Slovan Bratislava 0:1 a 4:3, na pok. kopy 4:2) rok 1971: SPARTAK TRNAVA - Slovan Bratislava 2:0 a 0:1 (Česko-slovenský pohár: Spartak Trnava - Škoda Plzeň 2:1 a 5:1) rok 1970: SLOVAN BRATISLAVA - Dukla Banská Bystrica 2:2 a 1:0 (Česko-slovenský pohár: TJ Gottwaldov - Slovan Bratislava 3:3 a 0:0, na pok. kopy 4:3) Prehľad futbalových klubov, ktoré zvíťazili v 47 ročníkoch slovenskej pohárovej klubovej súťaže (1970 až 2016): 13 - Slovan Bratislava 6 - Inter Bratislava 5 - Spartak Trnava 3 - Lokomotíva Košice 2 - Dukla Banská Bystrica, Artmedia Petržalka, MFK Košice, AS Trenčín 1 - VSS Košice, ZŤS Košice, 1. FC Košice, Jednota Trenčín, Chemlon Humenné, Tatran Prešov, DAC Dunajská Streda, VTJ Koba Senec, Matador Púchov, MFK Ružomberok, FC ViOn Zlaté Moravce, MŠK Žilina Prehľad víťazov Slovenského pohára od vzniku samostatného Slovenska (od roku 1993): 6 - Slovan Bratislava (1994, 1997, 1999, 2010, 2011, 2013) 3 - Inter Bratislava (1995, 2000, 2001) 2 - Artmedia Petržalka (2004, 2008), MFK Košice (2009, 2014), AS Trenčín (2015, 2016) 1 - 1. FC Košice (1993), Chemlon Humenné (1996), Spartak Trnava (1998), VTJ Koba Senec (2002), Matador Púchov (2003), Dukla Banská Bystrica (2005), MFK Ružomberok (2006), FC ViOn Zlaté Moravce (2007), MŠK Žilina (2012) Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Trenčín po skvelom obrate v závere opäť vyhral Slovnaft Cup

UCI na Okolo Romandie nenašla žiadne skryté motorčeky

Prehliadkou zameranou na mechanický doping v piatok prešlo všetkých 347 bicyklov, dovedna na tomto podujatí vykonali 507 kontrol.AIGLE 29. apríla (WebNoviny.sk) - Medzinárodná cyklistická únia (UCI) na pretekoch Okolo Romandie neodhalila žiaden prípad používania skrytého motorčeka v ráme bicykla. Prehliadkou zameranou na mechanický doping v piatok prešlo všetkých 347 bicyklov, dovedna na tomto podujatí vykonali 507 kontrol. Podvod prvýkrát zistili u mladej Belgičanky Femke van Driesscheovej na februárových majstrovstvách sveta v cyklokrose a potrestali ju 6-ročným dištancom. UCI plánuje v kontrolách novou skenovacou metódou pokračovať aj na ďalších podujatiach. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo UCI na Okolo Romandie nenašla žiadne skryté motorčeky

Lasica prerušila činnosť Veľkého hadrónového urýchľovača

Incident nie je až taký prekvapivý, keďže je vedecké zariadenie umiestnené uprostred prírody.Ženeva 29. apríla (WebNoviny.sk) - Lasica vyradila v piatok ráno z prevádzky Veľký hadrónový urýchľovač (LHC) prevádzkovaný Európskou organizáciou pre jadrový výskum (CERN) neďaleko švajčiarskej Ženevy, keď poškodila vedenie 66-kilovoltového transformátora a spôsobila elektrický skrat, informovala BBC. Zvieratko incident neprežilo. LHC bol v činnosti, keď skoro ráno došlo k "vážnej elektrickej poruche", uviedol hovorca CERN-u s tým, že lasica sa nedostala do tunelov, iba do elektrických zariadení. Následný výpadok elektriny spôsobil problémy viacerých systémov LHC vrátane všetkých akcelerátorov, detektora LHCb či magnetov a ich chladenia. Hovorca CERN-u Arnaud Marsollier povedal BBC, že oprava škôd si vyžiada niekoľko dní. Takýto incident nie je podľa neho až taká prekvapivý, keďže je vedecké zariadenie umiestnené uprostred prírody. V roku 2009 vyradil LHC z činnosti zrejme vták, hoci jeho pozostatky sa nikdy nenašli. Zariadenie prešlo v rokoch 2013-2015 modernizáciou. LHC prispel k objaveniu tzv. Higgsovho bozónu. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Lasica prerušila činnosť Veľkého hadrónového urýchľovača

Pred finále Slovnaft Cupu zadržali v Trnave pätnásť ľudí

Polícia rieši aj hromadnú bitku, ktorá sa strhla v kaviarni v centre mesta. Aktéri stihli ešte pred príchodom policajných hliadok utiecť.TRNAVA 29. apríla (WebNoviny.sk) - Polícia ešte pred začiatkom piatkového finálového zápasu futbalového Slovnaft Cupu medzi ŠK Slovan Bratislava a AS Trenčín, ktorý sa hrá v Trnave od 20.30 h, predviedla na oddelenie pätnásť fanúšikov. Išlo o osoby vytiahnuté z davu, najčastejším dôvodom bolo hádzanie pyrotechniky, zakrytá tvár alebo neuposlúchnutie výzvy policajta. Podľa trnavskej policajnej hovorkyne Márie Linkešovej riešia aj popoludňajší incident v kaviarni v centre mesta, kde sa pobilo asi päťdesiat ľudí. Niekoľkí z nich boli údajne fanúšikovia Slovana. Zranený nebol nikto, poškodené je zariadenie terasy a kaviarne, ktorá patrí rodine poslanca Národnej rady SR Jozefa Viskupiča. Aktéri bitky stihli ešte pred príchodom policajných hliadok utiecť. Finále Slovnaft Cupu označili ako rizikový zápas, polícia preto na zabezpečenie verejného poriadku nasadila množstvo osôb, nechýbali ani vodné delá. Policajti priviedli zo železničnej stanice na štadión najskôr asi 700 fanúšikov, ktorí prišli mimoriadnym vlakom z Bratislavy. Ešte väčší počet priaznivcov pricestoval z Trenčína. Príchod oboch fanúšikovských táborov polícia zvládla bez väčších ťažkostí. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Pred finále Slovnaft Cupu zadržali v Trnave pätnásť ľudí

Fínske členstvo v NATO by vyvalo krízu s Ruskom, tvrdí vláda

Vstup do NATO podporuje iba 22 percent Fínov, proti je 55 percent, ukázal nedávny prieskum verejnoprávnej rozhlasovej a televíznej spoločnosti YLE.Helsinki 29. apríla (WebNoviny.sk) - Ak by sa Fínsko stalo členom NATO, viedlo by to k vážnej kríze so susedným Ruskom. Uvádza sa to v dnes zverejnenej správe vypracovanej z poverenia fínskej vlády, o ktorej informovala tlačová agentúra DPA. Členstvo vo vojenskej aliancii by posilnilo bezpečnosť Fínska, ale vyvolalo by ostrú reakciu Kremľa a ovplyvnilo obchod medzi oboma krajinami, píše sa v správe. Vojensky neutrálne Fínsko zdieľa s Ruskom 1340 kilometrov hraníc. Správa neobsahuje priame odporúčanie, či by sa Fínsko malo uchádzať o vstup do NATO. Konštatuje však, že spoločná žiadosť Fínska a Švédska by bol strategicky lepší variant, ako keby ktorákoľvek z týchto severských krajín vstúpila do NATO samostatne. "Je to otázka veľkej stratégie," povedal dnes novinárom fínsky premiér Juha Sipilä. "Malé krajiny nemenia často základné princípy svojej zahraničnej politiky," dodal s tým, že je potrebné ponechať si voľnosť pre prípad, že sa zmení bezpečnostná situácia. Vstup do NATO podporuje iba 22 percent Fínov, proti je 55 percent, ukázal nedávny prieskum verejnoprávnej rozhlasovej a televíznej spoločnosti YLE. Členstvo Fínska v NATO by zdvojnásobilo dĺžku hranice medzi alianciou a Ruskom a zvýšilo prítomnosť NATO v Baltskom mori. Avšak bez Švédska by Fínsko bolo izolovanou základňou, ktorú by NATO malo problém ubrániť, citovala správu agentúra DPA. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Fínske členstvo v NATO by vyvalo krízu s Ruskom, tvrdí vláda

Recept dňa

Fazuľový šalát vždy inak

40 dkg uvarenej fazule (rôznofarebnej alebo len jeden druh)
1 téglik bieleho jogurtu
15 dkg majonézy (alebo majolka z 1 vajíčka)
3 kyslé uhorky
1 väčšia cibuľa
mletý čierne korenie
soľ

Fazuľu uvarte. Zlejte a nechajte vychladnúť. Majonézu zmiešajte s jogurtom, nadrobno nakrájanou cibuľou a nasekanými uhorkami. Potom pridajte fazuľu, okoreňte a dosoľte. Riadne premiešajte.

TIP: Namiesto cibule môžete použiť pór, tiež je dobrý nakrájaný balkánsky syr, ale vtedy už šalát nesoľte a suroviny krájajte nadrobno. Kto má rád môže pridať na rezance pokrájanú šunku nebo mäkkú salámu. A tiež môžete použiť malú konzervu tuniaka.

Dobrá rada

Olivový olej

2 diely olivového oleja a 1 diel citrónovej šťavy alebo bieleho octu nastriekať na nábytok – leštidlo Čistenie akné: pasta zo 4 lyžíc soli a 2 lyžice olivového oleja, pôsobiť jednu až dve minúty na tvári, potom umyť vodou a mydlom. Prvý týždeň každý deň potom už len 2-3 x. Soľ vyčistí póry a olej pleť vyživí.

Stavebník

Používanie kamerových systémov v bytových domoch

Skryté kamery v prenajímaných bytoch nikto nechce. Kamerové systémy v domoch či na ich fasádach, to je však niečo iné. Verejnosť je vníma ako ochranu pred zlodejmi a vandalmi. Lenže ich inštalácia je spojená s radom problémov.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Piešťany, Banka, Bašovce, Borovce, Drahovce, Ducové, Horná Streda, Hubiná, Krakovany, Moravany nad Váhom, Radošiná, Rakovice, Ratnovce, Sokolovce, Trebatice, Veľké Orvište, Veselé, Vrbové
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang