Aktuálne spravodajstvo - Mesto Piešťany

Aktuálne spravodajstvo

Hnacím motorom rastu VÚB boli úvery

BRATISLAVA 31. októbra (WBN/PR) - Skupina VÚB, člen medzinárodnej bankovej skupiny Intesa Sanpaolo, zvýšila počas prvých deviatich mesiacov roka svoj čistý zisk medziročne o 4,8 % na 114,6 mil. eur. K výsledku výrazne prispel nárast úverového portfólia o takmer 9 %. Intenzívna práca v komerčnej oblasti priniesla skupine VÚB v prvých troch kvartáloch roka 2014 medziročný nárast objemu úverov o 8,6 % na úroveň 8 mld. eur. Úverové portfólio rástlo vyvážene v retailovej i korporátnej oblasti. "Aj keď nízke úrokové sadzby priniesli na trh mimoriadne silnú konkurenciu, vnímame to ako príležitosť výhodne financovať potreby našich klientov. Rast retailových úverov, ktorý sme dosiahli, je jasným dôkazom, že VÚB dokáže pružne reagovať na potreby slovenských domácností rovnako v oblasti nových úverov, ako aj pri refinancovaní,” povedal Alexander Resch, generálny riaditeľ VÚB banky. Skupina VÚB zvýšila aj objem vkladov klientov o 2,4 % na 8 mld. eur. Udržiava si tak kvalitnú mieru likvidity vyjadrenú pomerom úverov ku vkladom na úrovni 85,9 % (vrátane emitovaných dlhových cenných papierov), čo jej umožňuje ďalej podporovať rast slovenskej ekonomiky prostredníctvom nových úverov domácnostiam, firmám či samosprávam. Prevádzkové výnosy skupiny VÚB stúpli medziročne o 3,3 % na 408,6 mil. eur. Tento priaznivý výsledok podporili hlavne čisté úrokové výnosy, ktoré vďaka rastu objemu úverov a optimalizácii úrokových nákladov narástli o 3,8 %. Pozitívny vplyv na výnosy mal aj čistý výsledok z finančných operácií s 16,8 %-ným medziročným rastom. Aj navzdory negatívnemu vplyvu novej legislatívy súvisiacej s poplatkami pri hypotekárnych a spotrebných úveroch dosiahli výnosy z poplatkov a provízií mierny nárast o 0,1 %. Prevádzkové náklady očistené od bankového odvodu a odvodu do Fondu ochrany vkladov (znovu zavedeného v roku 2014) rástli v súlade s nárastom aktivít a dosiahli úroveň 170,8 mil. eur. Skupina VÚB si naďalej udržiava vynikajúcu prevádzkovú efektívnosť s pomerom nákladov a výnosov na úrovni 41,79 %. Zisk pred zdanením dokázala skupina medziročne zvýšiť o 4,4 % na 146,4 mil. eur aj napriek dopadom bankového odvodu a odvodu do Fondu ochrany vkladov. Jej čistý zisk stúpol o 4,8 % na 114,6 mil. eur. Kapitálová primeranosť skupiny VÚB dosiahla ku koncu tretieho štvrťroka 16,74 %, čo je vysoko nad štandardom stanoveným regulátorom (8 %). Do skupiny VÚB patrí VÚB banka a jej 100 %-né dcérske spoločnosti Consumer Finance Holding, VÚB Factoring a VÚB Leasing. Skupina z konsolidovaného hľadiska taktiež zahŕňa i VÚB Generali DSS (podiel 50 %) a VÚB Asset Management (podiel 40,55 %).

logo Hnacím motorom rastu VÚB boli úvery

Slováci budú naďalej v nedeľu pracovať, návrh KDH neprešiel

BRATISLAVA 31. októbra (WEBNOVINY) - Pracovať sa bude aj v nedeľu. Parlament v piatok neschválil novelu Zákonníka práce, ktorou chceli poslanci za KDH zakázať nedeľnú prácu v maloobchode. Práca v nedeľu, pokiaľ nie je nevyhnutná, je podľa KDH znakom chudoby, nie bohatstva. "Na Slovensku pracujú ľudia v nedeľu najviac z krajín EÚ. Viac ako 19 percent ľudí pracuje v nedeľu. To je najvyššie číslo v európskej dvadsaťosmičke. To sú osoby, ktoré v nedeľu chýbajú pri rodinnom stole. To je každý piaty občan," argumentovali kresťanskí demokrati. Podľa Poliačika by obchody zavreli Poslanec za SaS Martin Poliačik upozornil, že ak by KDH vedelo presvedčiť všetkých veriacich, aby v nedeľu nenakupovali, obchody by zostali prázdne a zavreli by ich. Ak to však KDH nedokáže, nemalo by svoje videnie sveta vnucovať všetkým. Liberál Jozef Mihál zdôraznil, že ak to KDH myslí s návrhom vážne, mala by sa zakázať akákoľvek práca v nedeľu, nielen v maloobchode. Podľa poslanca za Smer-SD Andreja Kolesíka by nedeľný zákaz predaja pripravil o prácu asi 3500 ľudí, prevažne žien, ktoré v maloobchode pracujú. Kresťanskí demokrati Kolesíkovi oponovali, že jeho pozmeňujúci návrh, ktorým poslanec Smeru-SD obmedzil ambulantný predaj, by pripravil o prácu 10-tisíc ľudí. Přidal sa odvolával na iné štáty Poslanec kresťanských demokratov Alojz Přidal pripomenul, že v mnohých štátoch je voľná nedeľa chránená zákonom. "Vo východoeurópskych štátoch je obrovský atak na nedeľu," uviedol. Podľa podpredsedu KDH Júliusa Brocku súčasťou kultúrneho spôsobu života v Európe je voľná nedeľa bez práce. Voľná nedeľa má podľa neho veľký význam nielen pre zdravie pracujúcich, ale aj pre život rodín s deťmi. Hlasovaním poslanci ukončili 39. schôdzu. Prerokovať nestihli šesťdesiatku opozičných poslaneckých zákonov, ktoré sa presunuli na novembrovú schôdzu národnej rady.

logo Slováci budú naďalej v nedeľu pracovať, návrh KDH neprešiel

Stilago.sk oslavuje štyri roky na slovenskom trhu

BRATISLAVA 31. októbra (WBN/PR) - Koncom novembra 2010 bol v Slovenskej republike po prvý raz spustený módny on-line klub Stilago. Hlavnou víziou bolo umožniť slovenským zákazníkom prístup k značkovým a módnym radám známych svetových značiek za dostupné ceny a to vďaka zdieľanému nakupovaniu. Dnes si už viac ako 300 000 členov vyberá z ponuky 1 300 značiek. Stilago sa tak na slovenskom trhu úspešne etablovalo a patrí medzi najúspešnejšie módne kluby a e-shopy. V priebehu štyroch rokov vznikali ďalšie obchodné koncepty, ktoré rozširujú samotný módny on-line klub. Predovšetkým je to Stilago Fashion Moda, ktorý prezentuje nové módne značky z zo západnej Európy, ktoré na Slovensku doteraz chýbali alebo mali len obmedzenú ponuku. Katalóg Stilago vystúpilo aj z on-line prostredia a vydáva niekoľkokrát ročne aj vlastný módny katalóg Style by Stilago. Aktuálny katalóg jeseň-zima 2014/2015 sa práve rozposiela nielen členom klubu, ale aj ďalším registrovaným zákazníkom. Stilago v číslach V septembri 2014 privítalo Stilago svojho päťmiliónového člena z Rumunska; denne si on-line ponuku pozrie viac ako 200 000 zákazníkov v strednej a východnej Európe; mesačne je to okolo 3 milióny unikátnych návštev; mesačne je uvádzaných 150 módnych kolekcií

logo Stilago.sk oslavuje štyri roky na slovenskom trhu

Zomrel držiteľ Pulitzerovej ceny za poéziu Galway Kinnel

BRATISLAVA 31. októbra (WEBNOVINY) - Vo veku 87 rokov zomrel americký básnik Galway Kinnell. Rodák z mesta Providence v štáte Rhode Island posledný raz vydýchol 28. októbra vo svojom dome vo Vermonte. Jeho druhá manželka Barbara, s ktorou sa zosobášil v roku 1997, potvrdila, že zomrel v dôsledku leukémie. Galway Kinnell sa narodil 1. februára 1927. Vyštudoval Princeton University, pričom jeho spolužiakom bol aj uznávaný básnik W.S. Merwin. Kinnell získal vďaka zbierke Selected Poems (1982) Pulitzerovu cenu aj National Book Award. Na konte má tiež diela ako What a Kingdom It Was (1960), Mortal Acts, Mortal Words (1980), The Past (1985), When One Has Lived a Long Time Alone (1990) či Imperfect Thirst (1996). V češtine mu vyšla zbierka Proč litovat? (2011). V roku 1970 vydal The Book of Nightmares, v ktorej sa inšpiroval vojnou vo Vietname. Napísal tiež jednu novelu s názvom Black Light (1960). Venoval sa aj prekladateľstvu. Akadémia amerických básnikov (Academy of American Poets) mu v roku 2010 udelila Wallace Stevens Award za celoživotné dielo. Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com.

logo Zomrel držiteľ Pulitzerovej ceny za poéziu Galway Kinnel

Rafaela Nadala trápia okrem apendixu a chrbta aj kolená

BRATISLAVA 31. októbra (WEBNOVINY) - Španielsky tenista Rafael Nadal absolvuje v pondelok odstránenie apendixu a sužuje ho aj chrbát. Okrem toho si dáva dokopy chronicky problémové kolená. Denník Marca informoval, že 28-ročný Malorčan bol na klinike Esperanza de Vitoria u Mikela Sáncheza, odborníka práve na kolená. Spolupracujú od apríla 2010 a niekdajší líder svetového rebríčka ATP vo dvojhre priebežne dostáva špeciálne posilňujúce injekcie. Tretí hráč aktuálneho renkingu Nadal dlhodobo pauzoval v sezóne 2009 pre ľavé koleno, v roku 2013 ho odstavilo pravé, pripomenul magazín Tennis. Držiteľ 14 grandslamových titulov prehral minulý týždeň vo štvrťfinále v Bazileji so 17-ročným Chorvátom Bornom Čoričom. Následne zrušil svoj štart v tohtotýždňovom Paríži aj na šampiónate ATP World Tour Finals 9. - 16. novembra v Londýne. Nadal sa vráti do akcie začiatkom budúceho roka na exhibičnom turnaji v Abú Zabí v SAE.

logo Rafaela Nadala trápia okrem apendixu a chrbta aj kolená

KHL ruší súťaž útechy, Pohár nádeje sa už hrať nebude

MOSKVA 31. októbra (WEBNOVINY) - Vedenie Kontinentálnej hokejovej ligy zrušilo Pohár nádeje, v ktorom v posledných dvoch rokoch hrali kluby z dolných priečok tabuľky po základnej časti. Dôvodom je súčasná ekonomická situácia. Pohár nádeje bol akousi súťažou útechy, tímy ho hrali len z povinnosti a hráči mu neprikladali veľký význam. Vedenie súťaže hradilo klubom náklady na cestovné a rozhodcov. Odporúčame aj: Video: Slovan prehral s Novosibirskom, prišiel aj o Nagya Predstavitelia klubov potvrdili návrh Rady riaditeľov KHL o zrušení Pohára nádeje na svojom poslednom zasadnutí. Súťaž pre kluby, ktoré nepostúpili do play-off, vyhralo roku 2013 Dinamo Riga, v sezóne 2013/2014 sa radoval Avangard Omsk. Informácie zverejnil web KHL.

logo KHL ruší súťaž útechy, Pohár nádeje sa už hrať nebude

Výstava v Galérii Gagarinka - Objavil som kód

BRATISLAVA 31. októbra (WBN/PR) - Koncom októbra otvorili v Galéria Gagarinka za účasti niekoľkých desiatok hostí slávnostnou vernisážou výstavu s názvom Objavil som kód. Verejnosti je prístupná až do 30. novembra. Diela umelca, dizajnéra a technologického inovátora Pavla Bradovku a jeho hostí: karikaturistu Jozefa Danglára Gertliho, vizuálneho umelca a dizajnéra profesora Stanislava Stankociho a všestranného umelca a maliara Laca Terena uviedla kurátorka výstavy Silvia Čuzyová. "V rámci série výstav Rožňavské radiály 2 sme tentokrát vyviezli z pomyselnej periférie do centra, aktuálnu tvorbu neprehliadnuteľnej osobnosti rožňavskej umeleckej scény Paľa Bradovku. Bratislavská odborná i laická verejnosť má príležitosť vidieť nielen unikátnu výstavu, ale na vernisáži mohla byť svedkom opätovného stretnutia jeho spolužiakov, priateľov a sympatizantov spomedzi umelcov, hercov, teoretikov a ďalších," povedala Čuzyová. Pavol Bradovka je súputník a nezabudnuteľný spoločník celej generácie dnes už zrelých výtvarníkov. Dlhé roky tvorí v oblasti voľného umenia (maľba, plastika), interiérových a exteriérových realizácií a najmä originálneho autorského dizajnu. Žil a tvoril v zahraničí a následne sa vrátil do rodnej Rožňavy – Nadabuly, kde trochu v závetrí a mimo tepny hlavných kultúrno-spoločenských prevádzok, rozvíja svoju autentickú "Artificial nature". Technicky zdatný tvorca húževnato experimentuje a realizuje svoje dobrodružné vízie v rôznom materiáli. Aktuálne dominuje drevo. Technologickú funkčnosť kombinuje s precíznosťou spracovania a mimoriadnou estetickou pôsobivosťou. V poradí už štvrtú výstavu v priestoroch novootvorenej Galérie Gagarinka spoluorganizuje OZ Babie leto. Je súčasťou projektu Rožnavské radiály 2, finančne podporená MK SR. Projekt ďalej podporujú: Banícke múzeum v Rožňave, Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave, OZ Mnémosyné, OZ Prvého mája, OZ Otvor dvor a mediálni partneri. Názov výstavy: OBJAVIL SOM KÓD Výstava prístupná pre verejnosť: 25. október - 30. november 2014 Miesto: Galéria Gagarinka, Gagrinova ul., Bratislava - Ružinov Otváracie hodiny: Streda – piatok: 16.00 – 18.00 Sobota – nedeľa: 13.00 – 18.00 www.galeria.gagarinka.sk

logo Výstava v Galérii Gagarinka - Objavil som kód

Hossa sa teší, tisícku zavŕšil v tíme, kde začal kariéru NHL

OTTAWA 31. októbra (WEBNOVINY) - Slovenskému hokejistovi Mariánovi Hossovi sa splnilo želanie a tisíci bod v zámorskej NHL dosiahol na ľade Ottawy, kde v minulosti začínal svoju tunajšiu kariéru. Trenčan sa stal 80. hráčom histórie profesionálnej súťaže, ktorému sa podarilo pokoriť túto métu. Spomedzi Slovákov prekonali tisícku dosiaľ iba Stan Mikita (1467) a Peter Šťastný (1239). Peter Bondra sa zastavil na čísle 892, nebohý Pavol Demitra nazbieral v NHL 768 bodov, Miroslav Šatan 735 a Žigmund Pálffy 713 bodov. Hossa je s 1000 bodmi v tabuľke najproduktívnejších aktívnych hráčov štvrtý za Jaromírom Jágrom, Joeom Thorntonom a Jaromom Iginlom. Tisícku dosiahol v 1100. súboji v základnej časti NHL. Odporúčame aj: Video: Marián Hossa strelil gól a dosiahol 1000. bod v NHL Standing ovation od fanúšikov Ottawy Hossa proti Senators najskôr v prvej tretine asistoval na gól Jonathana Toewsa a jubilejnú tisícku dosiahol vďaka presnému zásahu z 54. min, keď vykorčuľoval spoza bránky, zasunul puk za chrbát Craiga Andersona a poslal Chicago do vedenia 4:3. Po zápase vyhlásili rodáka zo Starej Ľubovne za druhú hviezdu duelu. "Fantastický večer. Je to veľká pocta, že som mohol prekonať túto métu. Nie je nič krajšie, ako dokázať to v meste, kde som v NHL začínal. Hral som tu sedem rokov a fanúšikovia boli ku mne skvelí. Ďakujem im, budem si to navždy pamätať. Veľa to pre mňa znamená," povedal v prvej reakcii po zápase Marián Hossa, ktorému po tisícom bode pripravili domáci fanúšikovia "standing ovation". Chicago vyhralo v Ottawe 5:4 po samostatných nájazdoch. Ottawa si vybrala Hossu v roku 1997 ako celkovo dvanásteho v poradí draftu. Prvých sedem sezón profesionálnej kariéry pôsobil Slovák v Ottawe, potom si obliekal aj dresy Atlanty, Pittsburghu a Detroitu. V roku 2009 prišiel do Chicaga, kde začína už šiesty ročník. S Blackhawks dvakrát vyhral Stanleyho pohár. Napriek 36 rokom naháňa strach súperovým brankárom, stále patrí medzi najkomplexnejších útočníkov sveta. V 1100 stretnutiach NHL strelil 466 gólov a pridal 534 asistencií. "Vždy, keď je na ľade, vystraší súpera. Má neskutočne dobrú strelu, je rýchly a silný a na pravom krídle sa mu málokto vyrovná. Je to skvelý hráč, všetko, čo dosiahol, si plne zaslúži," povedal na Hossovu adresu pre oficiálnu stránku NHL.com tréner Anaheimu Bruce Boudreau. Video: Marián Hossa strelil gól a dosiahol 1000. bod v NHL Rád pomáha aj v obrane Hossu si cenia nielen pre jeho ofenzívne schopnosti, vypracoval sa na kompletného hráča, pomáha aj v obrane. Nie vždy tomu ale tak bolo, učil sa to postupne. "Zo začiatku som bol čisto ofenzívny hráč, ale postupne som sa zlepšoval aj vzadu a bavilo ma to," povedal Hossa, ktorý sa obrannej hre začal učiť po prestupe do Atlanty. "Zistil som, že tento tím nie je až taký ofenzívny ako Ottawa, a tak som trochu pozmenil svoj štýl." Pred tým, ako posilnil Chicago v roku 2009 ako voľný hráč, sa defenzíve priučil aj v Pittsburghu a Detroite. "Možno už nestrieľam toľko gólov, ako som zvykol, ale stále cítim, že rýchlosť mám aj napriek môjmu veku. Využívam to v našom obrannom pásme, oveľa viac sa vraciam dozadu. Ale vôbec mi to nevadí, rád takto hrám." Ako dlho môže slovenský útočník na takejto úrovni ešte vydržať? To zaujíma mnohých. So Chicagom má zmluvu ešte na šesť rokov. "Veľa nad tým nepremýšľam, idem od sezóny k sezóne. Stále mám zápal pre hru a keď budem zdravý, chcem hrať. Teším sa na každý zápas tak, ako keď som začínal," dodal Hossa. Vyzerá to ako knižný príbeh Na Ottawu má stále živé spomienky. V meste spoznával život hokejistu NHL. "Prišiel som a bol som tu skoro sám. Len som sa túlal mestom. Pred sedemnástimi rokmi to bol zaujímavý začiatok. Som rád, že môžem byť opäť v Ottawe," uviedol Hossa. Za svoje úspechy ďakoval v rozhovoroch so zámorskými médiami najmä spoluhráčom. Dosiahnutie tisíc bodov v NHL nie je každodenná záležitosť, je za tým množstvo tvrdej práce. "Potrebujete dobré zdravie. Musíte mať šťastie na dobré tímy a hrať veľa zápasov. Ja som mal šťastie, že som dostal možnosť hrať so skvelými spoluhráčmi. Do NHL som prišiel pred sedemnástimi rokmi a stále sa snažím ísť tou cestou, ktorou som sa po príchode vydal. Stále sa bavím hokejom. Do ligy prichádza v poslednom období veľa mladých hráčov vo veku 19 a 20 rokov, ktorí chcú miesto v tíme. Je skvelé byť stále v tomto prostredí. Som len rád, že môžem stále hrať," tvrdí Hossa. Hossa sa tisícky nemohol dočkať v lepšom prostredí ako v ottawskom. "Vyzerá to ako knižný príbeh. Akoby ste ho vy, novinári, napísali vopred do reportáže o tomto zápase," smial sa útočník Blackhawks Patrick Sharp. Slovenskí hokejisti v NHL s viac ako 100 kanadskými bodmi - stav k 30. októbru (hráč označení * ešte pôsobí v lige): 1. Stan Mikita 1467 (541+926), 2. Peter Šťastný 1239 (450+789), 3. Marián Hossa* 1000 (466+534), 4. Peter Bondra 892 (503+389), 5. Pavol Demitra 768 (304+464), 6. Miroslav Šatan 735 (363+372), 7. Žigmund Pálffy 713 (329+384), 8. Marián Gáborík* 705 (347+358), 9. Jozef Stümpel 677 (196+481), 10. Anton Šťastný 636 (252+384), 11. Zdeno Chára* 521 (163+358), 12. Michal Handzuš 483 (185+298), 13. Ľubomír Višňovský* 477 (124+353), 14. Richard Zedník 379 (200+179), 15. Róbert Švehla 335 (68+267), 16. Ladislav Nagy 311 (115+196), 17. Marián Šťastný 294 (121+173), 18. Peter Ihnačák 267 (102+165), 19. Zdeno Cíger 228 (94+134), 20. Andrej Meszároš* 225 (56+169), 21. Marek Svatoš 172 ä100+72), 22. Tomáš Kopecký* 167 (66+101), 23. Andrej Sekera* 139 (28+111), 24. Branko Radivojevič 120 (52+68), 25. Vladimír Országh 119 (54+65), 26. Ľuboš Bartečko 111 (46+65)

logo Hossa sa teší, tisícku zavŕšil v tíme, kde začal kariéru NHL

IBM je lídrom v mobilných službách

BRATISLAVA 31. október (WBN/PR) - Spoločnosť IBM (NYSE: IBM) oznámila, že bola v správe spoločnosti Forrester (The Forester Wave: Enterprise Mobile Management, Q3 2014) označená za lídra v mobilnom riadení firiem. Správa v sebe zahŕňa aj zhodnotenie IBM Mobile First portfólia, ako aj jeho častí, ktoré sú prístupné v cloude. Podľa analýzy spoločnosti Forrester, spoločnosť IBM získala najvyššie skóre pri hodnotení aktuálnej ponuky na trhu. Veľmi silná je IBM aj naprieč jednotlivými kategóriami hodnotenia, ako sú napríklad architektúra a škálovateľnosť, podpora mobilnej platformy, reporty a analytika, správa dát a ich bezpečnosť, či zabezpečenie aplikácií. Podľa spoločnosti IBM ľahko integrovateľné riešenia MobileFirst poskytujú podnikom a organizáciám vysokú flexibilitu pri tvorbe firemnej mobility, bez ohľadu na veľkosť podniku a odvetvie, v ktorom pôsobí. IBM MobileFirst umožňuje klientom bezpečnú ochranu a správu mobilnej infraštruktúry, ako aj bezpečný vývoj a zavádzanie mobilných aplikácií, ktoré zvyšujú produktivitu zamestnancov bez ohľadu na to, či sa nachádzajú práve na svojom pracovisku alebo pracujú v teréne. S portfóliom IBM MobileFirst sa môžu firmy zapojiť do trendu BYOD, pri ktorom zamestnanci využívajú pri komunikácii v práci svoje súkromné zariadenia a aplikácie. IBM MobileFirst portfólio dáva podnikom a organizáciám skutočnú slobodu pri vývoji mobilnej stratégie a aplikácií. Umožňuje im lepšie pochopiť všetky údaje a dáta sprostredkované analytickými nástrojmi, a rovnako im pomôže uskutočniť zmeny potrebné pre zvýšenie spokojnosti zákazníkov s podnikovými aplikáciami. Viac informácií nájdete Tu. Viac informácií o IBM MobileFirst nájdete Tu. Obrázky k tlačovej správe nájdete Tu. O IBM Spoločnosť IBM je jednou z najväčších IT spoločností na svete a pod názvom International Business Machines poskytuje klientom svoje služby už viac ako 100 rokov. Celosvetovo pôsobí vo vyše 170 krajinách, pričom neustále rozširuje svoje geografické pokrytie, a zamestnáva vyše 430 tisíc zamestnancov. Poslaním spoločnosti IBM je pomocou integrovaných, flexibilných a efektívnych riešení pomáhať svojim zákazníkom redukovať náklady a zvýšiť tak ich konkurencieschopnosť na trhu. Na Slovensku spoločnosť IBM aktívne pôsobí od roku 1990. Samostatná pobočka IBM Slovensko s.r.o. bola založená 7. decembra 1992 a jej generálnym riaditeľom je Martin Murgáč. Hlavné sídlo IBM Slovensko sa nachádza v Bratislave s pobočkami v Banskej Bystrici a Košiciach.

logo IBM je lídrom v mobilných službách

Lenovo uzatvára akvizíciu Motorola Mobility od Google

BRATISLAVA 31. októbra (WBN/PR) - Spoločnosti Lenovo a Google dnes oznámili, že akvizícia Motorola Mobility spoločnosťou Lenovo od Google je ukončená. Akvizíciou značky Motorola a jej portfólia inovatívnych smartfónov ako sú Moto X, Moto G, Moto E a radu DROIDTM, ako aj podrobný plán budúcich produktov Motorola, sa Lenovo dostáva na pozíciu tretieho najväčšieho výrobcu smartfónov na svete. Lenovo bude spoločnosť Motorola riadiť ako dcérsku spoločnosť v plnom vlastníctve. Centrála spoločnosti Motorola zostáva v Chicagu. Uzatvorením tejto transakcie spoločnosť Lenovo víta pridanie nového portfólia spoločnosti s približne 3500 zamestnancami na celom svete – vrátane asi 2800 v USA – ktorí navrhujú, konštruujú, predávajú a podporujú vynikajúce zariadenia spoločnosti Motorola. "Dnes sme dosiahli historický medzník, pre Lenovo aj pre Motorola - a spoločne sme pripravení bojovať, rásť a vyhrávať na globálnom trhu smartfónov. Vybudovaním silného čísla tri a presvedčivého vyzývateľa pre dva top produkty v oblasti smartfónov prinesieme na trh niečo, čo už dlhšie potrebuje: možnosť výberu, konkurenciu a novú iskru inovácie," povedal Yang Yuanqing, predseda predstavenstva a CEO, Lenovo. "Toto partnerstvo vždy bolo perfektným spojením. Lenovo má jasnú stratégiu, skvelý globálny dosah a overenú prevádzkovú suverenitu. Motorola prináša silnú pozíciu na trhu v USA a ďalších vyspelých trhoch, výborné vzťahy s operátormi, ikonickú značku, silné IP portfólio a neuveriteľne talentovaný tím. Toto je víťazná kombinácia.” "Motorola je v spoločnosti Lenovo v tých najlepších rukách, nakoľko je to spoločnosť, ktorá sa naplno venuje výrobe skvelých zariadení," uviedol Larry Page, CEO, Google. Liu Jun, Lenovo výkonný viceprezident a prezident Lenovo Mobile Business Group je predsedom Správnej rady Motorola. Rick Osterloh, veterán spoločnosti Motorola, zostane prezidentom a COO pre Motorola. "Motorola už má silný rozmach na tomto trhu a ich nedávne výsledky ukazujú, že spotrebitelia sú nadšení z ich nádherných produktov, ktoré vynikajú svojim dizajnom a jednoduchosťou,” povedal Liu Jun. "Vďaka navzájom sa doplňujúcim silným stránkam našich dvoch spoločností očakávame, že predaj našich mobilných zariadení v tomto roku prekročí 100 miliónov - vrátane smartfónov a tabletov - vďaka využitiu vedúceho postavenia značky Lenovo v Číne, nášmu spoločnému rozmachu na rozvíjajúcich sa trhoch a silnej základni značky Motorola na rozvinutých trhoch ako USA.” Motorola už nabrala spád na trhu, ktorému dominujú vysoko úspešné nové produkty a prelomové inovácie, čo zabezpečilo solídny rast. Okrem smartfónov pritiahli pozornosť spotrebiteľov hodinky Moto 360 a Motorola sa etablovala ako spoločnosť expandujúca do vznikajúcich oblastí mobilných zariadení. Ako už bolo povedané, Lenovo očakáva, že biznis spoločnosti Motorola bude ziskový v priebehu štyroch až šiestich kvartálov. Google si ponecháva vlastníctvo väčšiny patentového portfólia spoločnosti Motorola, pričom Motorola získa licenciu k tomuto bohatému portfóliu patentov ako aj ďalšie duševné vlastníctvo. Spoločnosti Motorola zostane viac ako 2000 patentov a veľká časť patentových krížových dohôd ako aj značka a portfólio obchodnej známky Motorola Mobility. Celková kúpna cena pri ukončení transakcie bola približne 2.91 miliardy USD (môže podliehať určitým úpravám), pričom pozostáva zo 660 miliónov USD v hotovosti a 519,107,215 novo vydaných akcií Lenovo, v celkovej hodnote 750 miliónov USD, čo predstavuje približne 4,7 percenta akcií Lenovo v obehu, ktoré boli pri uzatvorení transakcie prevedené na Google. Zvyšných 1,5 miliardy USD Lenovo vyplatí spoločnosti Google formou trojročnej vlastnej zmenky. Lenovo vyplatila Google pri uzatvorení transakcie samostatnú peňažnú náhradu vo výške približne 228 miliónov USD primárne za hotovosť a pracovný kapitál spoločnosti Motorola. Transakcia splnila všetky požiadavky regulačných orgánov a štandardné podmienky uzatvorenia dohody, vrátane povolenia orgánov pre hospodársku súťaž v USA, Číne, EÚ, Brazílii a Mexiku ako aj Výboru pre zahraničné investície USA (CFIUS). Od roku 2005 Lenovo už po piaty krát dostalo povolenie od CFIUS na akvizíciu americkej spoločnosti. O SPOLOČNOSTI GOOGLE Google je globálnym lídrom v oblasti technológií, zameriavajúcim sa na zlepšovanie spôsobov, ako sa ľudia môžu spájať s informáciami. Inovácie spoločnosti Google v oblasti webového vyhľadávania a reklamy urobili z ich webovej stránky špičkový Internetový majetok a táto značka je jednou z najznámejších značiek na svete. *DROID je obchodná značka spoločnosti Lucasfilm Ltd. a jej pridružených spoločností. Použitie podlieha licencii.

logo Lenovo uzatvára akvizíciu Motorola Mobility od Google

Video: Polícia zatkla jedného z najhľadanejších zločincov

WASHINGTON 31. októbra (WEBNOVINY) - Polícii v Pennsylvánii sa podarilo vo štvrtok chytiť jedného z 10 najhľadanejších zločincov v USA, uviedla americká televízna stanica CBC. Obrazom: Pátranie po jednom z najhľadanejších zločincov v USA Tridsaťjedenročný Eric Frei zastrelil v septembri policajta a ďalšieho ťažko zranil. Stovkám policajtov, ktorí po ňom niekoľko mesiacov pátrali, sa ho podarilo chytiť v opustenom hangári. Frei hrozil že zabije ďalších policajtov, oznámil dokonca "masové vraždenie". "Frei mal misiu: zabíjať príslušníkov exekutívy," povedal Frank Noonan z Pennsylvánskej štátnej polície na štvrtkovej tlačovej konferencii. Pri zatknutí mal Frei pri sebe pištoľ a ostreľovaciu pušku. Podľa doterajšieho vyšetrovania Rambo, ako strelca nazývali, pravdepodobne konal sám. Na streľbu sa dopredu pripravoval, v jeho izbe v rodičovskom dome našla FBI návod pre ostreľovačov. Podľa jeho otca, penzionovaného majora americkej armády, bol Frei vynikajúci strelec, "ktorý nestrieľa vedľa". Úrady predpokladajú, že konfrontáciu s políciou dlho plánoval. Po "Rambovi" pátrali stovky policajtov s helikoptérami, cvičenými psami a termokamerami. Motív jeho činu nie je známy. Video: Eric Frei je už vo väzbe, polícii v USA sa ho podarilo chytiť

logo Video: Polícia zatkla jedného z najhľadanejších zločincov

Európske kluby chcú majstrovstvá sveta v Katare počas jari

ZÜRICH 31. októbra (WEBNOVINY) - Európske futbalové kluby združené v asociácii ECA považujú za najlepší termín konania majstrovstiev sveta 2022 v Katare apríl a máj. Vychádzajú z klimatických podmienok, ktoré v dejisku panujú, a tiež z kalendára ligových súťaží a iných podujatí. Svoj návrh predložia už v pondelok 3. novembra pracovnej skupine Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA), ktorá túto otázku rieši. Doteraz sa v diskusii o najvhodnejšom načasovaní operovalo prevažne so zimnými mesiacmi január-február či november-december. Tradičný termín jún-júl je podľa všetkého mimo hry pre vysoké teploty v oblasti. ECA tvrdí, že keby sa na jar hrali zápasy vo večerných hodinách, "horúčavy by boli menej extrémne ako na niektorých predchádzajúcich šampionátoch". Nemusela by sa vraj opakovať situácia z Mexika 1986, USA 1994 či tohtoročnej Brazílie. Stretnutia by sa mohli začínať najskôr o 18.00 h, keď je vzduch zohriaty na 29,4 až 30,3 °C. Návrh počíta sa aj s použitím chladiacej techniky. Takýto scenár by mal podľa ECA najmenej negatívny vplyv na program klubov zo starého kontinentu a nebol by v konflikte s termínom konania zimných olympijských a paralympijských hier 2022. "Podľa nášho názoru ponúkame najlepšie možné riešenie. Brali sme do úvahy počasie aj ochranu tradičného kalendára futbalovej sezóny. Myslíme si, že náš návrh si zaslúži, aby ho zainteresované strany starostlivo zvážili. Považujeme ho za priechodný," uviedol prezident ECA Karl-Heinz Rummenigge. Informácie pochádzajú z webu insidethegames-biz.

logo Európske kluby chcú majstrovstvá sveta v Katare počas jari

Berlín poprel, že by sa dohodol s Gréckom na ďalšej pomoci

BERLÍN 31. októbra (WEBNOVINY) - Nemecká vláda vo štvrtok poprela, že by sa s Gréckom dohodla na ďalšej podpore tejto krajiny po ukončení záchranného programu pre Grécko. Správy o takejto dohode priniesli grécke médiá. Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble sa v stredu stretol na bilaterálnom rokovaní so svojím gréckym kolegom Gikasom Hardouvelisom. Zo stanoviska hovorcu Wolfganga Schäubleho však vyplýva, že rozhovory v Berlíne "nepriniesli konkrétne výsledky". Informácie o údajnej dohode priniesli grécke noviny Kathimerini. Odporúčame aj: Krajinu čaká prepúšťanie, Gréci vyhlásili generálny štrajk Grécka vláda premiéra Samarása prežila hlasovanie o dôvere MMF rozhodne o dodatočnej pomoci pre Kyjev do konca mesiaca "Popierame správy v médiách o tom, že Nemecko sa včera dohodlo s Gréckom na budúcej pomoci po ukončení záchranného programu v krajine," uvádza sa v stanovisku. Grécki predstavitelia však podľa zdrojov blízkych vláde už mesiace rokujú o možnej úverovej linke, ktorá by presahovala dátum ukončenia záchranného programu. Táto linka by mohla Grécko podporiť v prípade neočakávaných udalostí. Grécko podľa zdroja agentúry Reuters chce, aby úverovú linku nesprevádzali prísne podmienky, keďže krajina už ukázala svoj záväzok smerom k hospodárskym reformám. Atény by uprednostnili takú úverovú linku, ktorej súčasťou by nebol Medzinárodný menový fond (MMF). Čiastočne to súvisí práve s tým, že krajina sa chce vyhnúť ďalším podmienkam.

logo Berlín poprel, že by sa dohodol s Gréckom na ďalšej pomoci

Cimrmanovci prídu do Štúdia L+S aj s najnovšou knihou

BRATISLAVA 31. októbra (WBN/PR) - Festival českého divadla, ktorý sa pravidelne každú jeseň koná v bratislavskom Štúdiu L+S, otvorí už v utorok 4. novembra legendárne Divadlo Járy Cimrmana na čele so skvelým Zdeňkom Svěrákom. Okrem predstavenia AFRIKA, ANEB ČEŠI MEZI LIDOŽRAVCI sa Cimrmanovci rozhodli pre svojich fanúšikov na Slovensku usporiadať aj autogramiádu k najnovšej knihe Divadlo Járy Cimrmana – Divadlo, které se proslavilo, ktorú budú v stredu 5. novembra o 16.30 h osobne v Štúdiu L+S podpisovať všetci prítomní herci. Ide o najobsiahlejšieho sprievodcu históriou divadla, ktorý je usporiadaný chronologicky podľa vzniku jednotlivých divadelných hier. Autori Zdeněk Svěrák, Ladislav Smoljak a Jaroslav Weigel sprevádzajú čitateľa minulosťou divadla, ktoré sa preslávilo navzdory všetkým peripetiám a nepriazni režimu, času i osudu. Posledná kniha, na ktorej sa podieľal Ladislav Smoljak, vychádza v luxusnej edícii Muzeum v knize a nadväzuje na úspešnú knihu Jára Cimrman – Génius, který se neproslavil z roku 2011. Múzeum v knihe je komplexný formát spracovania publikácie, ktorú je možné rozložiť a voľne manipulovať s jej jednotlivými časťami, umožňuje čitateľovi prvýkrát nasať atmosféru z viac než 30 jedinečných dobových dokumentov, pričom niektoré z nich sa dočkali svojho zverejnenia v knihe prvý raz: pôvodný protokol o vzniku Divadla Járy Cimrmana, obal prvej vydanej platne Dlouhý, Široký a Krátkozraký, list Zdeňka Svěráka a Václava Kotka súdružke predsedníčke J. Švorcovej, autentické návrhy scény a kostýmov pre hru Lijavec v kresbách Jaroslava Weigela, reprodukcie plagátov a množstvo ďalších unikátnych dokumentov. Špeciálnym bonusom knihy Divadlo Járy Cimrmana je priložené DVD so záznamom slávnostného predstavenia k 40. výročiu vzniku Divadla Járy Cimrmana Ze hry do hry, ktorá ponúka súbor najslávnejších scén z divadelných hier o Járovi Cimrmanovi. S ďalším predstavením Festivalu českého divadla príde 6. novembra do Štúdia L+S nezávislá česká divadelná scéna Buranteatr z Brna, ktorá uvedie hru 39 STUPŇŮ. Patrick Barlow upravil rovnomenný thriller Alfréda Hitchocka z roku 1935 a z bežného dobrodružného románu vznikla jemným posunom skvelá paródia. Divadelní spolek Kašpar z Prahy uvedie na festivale svoju mimoriadne úspešnú inscenáciu ZRADA, v hlavných úlohách s Jitkou Nerudovou, Janom Potměšilom a Adrianom Jastrabanom. Na doskách Štúdia L+S sa predstavia 8. novembra a divákov čaká nečakané rozuzlenie. Bolek Polívka pravidelne hosťuje v niekoľkých tituloch Štúdia L+S. Na festival však tentoraz príde s čerstvou autorskou novinkou svojho brnianskeho divadla a privezie aj skvelú herečku, dcéru Annu. Hra DNA, ktorá je na programe 9. novembra, je o generačnom strete otca a dcéry, pričom prežívajú humorné aj vážne situácie všedného dňa. Strhujúci príbeh na motívy skutočných udalostí Ameriky päťdesiatych rokov ponúkne 11. novembra pražské Divadlo v Řeznické. V hre ČERVENÁ sa predstavia dvaja populárni českí herci Miroslav Etzler a Martin Kraus. S pohľadom na 20. storočie s nadhľadom, humorom a iróniou príde do Štúdia L+S pražské Divadlo na zábradlí s hrou EUROPEANA. Strhujúci komentár k uplynulému storočiu, v ktorom dôležitú úlohu zohrala vojna, vynález podprsenky aj perforovaného toaletného papiera uvidia diváci 12. novembra. Záverečné predstavenie 21. ročníka Festivalu českého divadla bude 14. novembra patriť Divadlu Viola a hre Miloša Horanského NEUMÍM JINAK NEŽ LÁSKOU. Skvelá Tatiana Vilhelmová sa v nej predstaví v úlohe Boženy Němcovej. 21. ročník Festivalu českého divadla sa koná pod záštitou Veľvyslanectva Českej republiky na Slovensku a je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a Ministerstva kultúry Českej republiky. Súčasťou festivalu bude aj výstava diel Marie Butula Cichej – Tahy.

logo Cimrmanovci prídu do Štúdia L+S aj s najnovšou knihou

Venezuela vydala Slovensku banskobystrického mafiána Siničku

BRATISLAVA 31. októbra (WEBNOVINY) – Muža, odsúdeného na dvadsať rokov za založenie zločineckej skupiny a účasť na vražde, vydali ako vôbec prvého Slováka z Venezuely na Slovensko. Tridsaťtriročný Štefan Sinička pred trestom ušiel, preto ho hľadal Interpol. Vlani v apríli ho našli na ostrove La Isla Margarita vo Venezuele a spojili sa s miestnym Interpolom. Takmer po roku sa Sinička sám prihlásil. Odvtedy pokračovalo komplikované konanie o jeho vydaní, informoval hovorca polície Michal Slivka.

logo Venezuela vydala Slovensku banskobystrického mafiána Siničku

Orbán nebude zdaňovať internet, ustúpil nahnevaným Maďarom

BUDAPEŠŤ 31. októbra (WEBNOVINY) - Maďarsko odloží plány na zavedenie novej dane za prenos dát cez internet, ktoré sa stretli s veľkým odporom verejnosti. V piatok to oznámil maďarský premiér Viktor Orbán. Dodal, že na budúci rok vláda vypracuje návrhy na reguláciu a zdanenie ziskov zarobených on-line. Obrazom: Maďari protestovali kvôli dani z internetu proti vláde Pre verejnoprávnu rozhlasovú stanicu Radio Kossuth Orbán povedal, že vláda pôvodne chcela rozšíriť telekomunikačnú daň o dáta na internete, no od toho zámeru ustúpila. "Ak sa to ľuďom nepáči a dokonca to považujú za nezmyselné, nebudeme to robiť," vyhlásil s tým, že daňový zákon sa reformovať bude, no daň za prenos internetových dát z neho vypustia. Proti zámeru vlády sa v Maďarsku zdvihli protesty, pričom v utorok proti tomuto návrhu protestovalo asi 100-tisíc občanov. Išlo o najväčší protest proti vláde premiéra Viktora Orbána od jeho nástupu k moci v roku 2010. Odporcovia návrhu zákona ho považovali za hrozbu slobode internetu. Návrh daňového zákona kritizovala aj Európska únia. Zavádzaním špeciálnych daní chce maďarská vláda udržať rozpočtový deficit v norme. Odporúčame aj: V Maďarsku protestovalo stotisíc ľudí proti dani z internetu Video: Tisícky Maďarov vyšli do ulíc, nechcú daň z internetu Podľa navrhovanej legislatívy poskytovatelia internetu mali platiť 150 forintov (HUF) za každý gigabajt prenesených dát. Vláda z internetovej dane očakávala ročné príjmy v sume 20 miliárd HUF. Nová daň mohla negatívne ovplyvniť poskytovateľov internetu a telekomunikačné firmy v krajine, bežní užívatelia sa však obávajú, že náklady ponesú oni. Vláda navrhovala aj maximálnu daň za prenos dát v sume 700 forintov (2,26 eur) mesačne pre jednotlivcov a 5000 forintov (16,17 eur) mesačne pre firmy.

logo Orbán nebude zdaňovať internet, ustúpil nahnevaným Maďarom

Japonsko prekvapilo finančné trhy, uvoľnilo menovú politiku

TOKIO 31. októbra (WEBNOVINY) - Japonská centrálna banka prekvapila globálne finančné trhy a na svojom piatkovom zasadaní rozhodla, že ešte viac uvoľní menovú politiku. Ekonomický rast a inflácia v krajine totiž neposilnili tak, ako sa očakávalo. Členovia Bank of Japan pomerom hlasov 5:4 rozhodli, že banka zväčší nákupy vládnych dlhopisov tak, aby ich ročne kúpila za 80 bil. jenov (JPY). Tempo nákupov tak zväčšila o 30 bil. JPY ročne. "Japonská ekonomika sa naďalej mierne zotavuje," uviedla centrálna banka krajiny. "Slabý domáci dopyt po zvýšení dane z predaja a prudký pokles cien ropy však smerom nadol tlačia ceny," dodala banka. Odporúčame aj: Ceny ropy a zlata išli nadol, stláčal ich rastúci dolár Piatkové údaje ukázali, že inflácia v Japonsku sa v septembri už druhý mesiac po sebe zmiernila. Medziročná jadrová inflácia bola v septembri v krajine na úrovni 1 %. Bank of Japan zároveň v piatok zredukovala svoju prognózu ekonomického rastu v tomto fiškálnom roku. BOJ teraz očakáva, že hrubý domáci produkt (HDP) za fiškálny rok do konca marca 2015 posilní o 0,5 %. V júli predpovedala rast HDP o 1 %. Banka teraz prognózuje, že jadrová inflácia za terajší fiškálny rok bude na úrovni 1,2 %, v nasledujúcom roku vo výške 1,7 % a vo fiškálnom roku 2016/17 na úrovni 2,1 %. V júli predpovedala, že jadrová inflácia za terajší fiškálny rok bude 1,3 %, vo fiškálnom roku 2015/16 vo výške 1,9 % a v roku 2016/17 na úrovni 2,1 %.

logo Japonsko prekvapilo finančné trhy, uvoľnilo menovú politiku

SIS žiadala o vyše 200 odpočúvaní, súdy viackrát nesúhlasili

BRATISLAVA 31. októbra (WEBNOVINY) - Slovenská informačná služba podala na súdy v minulom roku 235 žiadostí o povolenie na odpočúvanie. Vo viacerých prípadoch súdy nesúhlasili Sudcovia vydali 230 súhlasov na použitie informačno-technických prostriedkov (ITP), päť žiadostí SIS-ke odmietli. Vyplýva to zo Správy o činnosti SIS v roku 2013, ktorú zverejnila tajná služba na vlastnej webstránke. Pri 217 prípadoch odpočúvania sa potvrdili podozrenia, pre ktoré ITP nasadili. V 13 prípadoch sa očakávaný výsledok nedostavil. Slovenská informačná služba vo výročnej správe pripomína, že ITP nepoužíva primárne v trestnom konaní, keďže SIS nie je podľa našich zákonov orgán činný v trestnom konaní. "Výsledky použitia ITP odstupuje SIS orgánom činným v trestnom konaní na ďalšie využitie," konštatuje správa. Odpočúvanie musí byť zákonné SIS môže pri plnení svojich úloh používať ITP, avšak len za podmienok ustanovených zákonom. Na toto zákonné oprávnenie treba písomný súhlas zákonného sudcu. ITP pritom možno použiť len na nevyhnutný čas, najdlhšie na šesť mesiacov. Lehota začína plynúť dňom udelenia súhlasu sudcu. Ak je nevyhnutné použiť naraz alebo postupne niekoľko druhov ITP, každý z nich možno použiť len v rozsahu výslovne udeleného súhlasu. Ak sa má ITP použiť v miestach, ktoré nie sú verejne prístupné, sudca na to musí dať zvlášť súhlas.

logo SIS žiadala o vyše 200 odpočúvaní, súdy viackrát nesúhlasili

Pri železnici na východe našli vážne zraneného mladíka

KOŠICE 31. októbra (WEBNOVINY) – Vážne zraneného 19-ročného Drienovčana našiel vo štvrtok kontrolór trate na poľnej ceste vedľa železnice medzi zastávkami Moldava nad Bodvou a Drienovec. Mladíka previezli do košickej nemocnice. Ošetrujúci lekár konštatoval, že mal ťažký úraz s liečením viac ako 42 dní. Železničná polícia prípad vyšetruje ako ublíženie na zdraví, informoval hovorca košickej krajskej polície Alexander Szabó.

logo Pri železnici na východe našli vážne zraneného mladíka

Ceny ropy a zlata išli nadol, stláčal ich rastúci dolár

NEW YORK 31. októbra (WEBNOVINY) - Ceny ropy vo štvrtok poklesli. Dôvodom je posilnenie amerického dolára. Ten vzrástol, keďže investori stavili na to, že úrokové sadzby v USA stúpnu skôr, než sa čakalo. Tento predpoklad podporujú aj správy o raste americkej ekonomiky. Decembrové dodávky britskej ropy Brent zlacneli o 88 centov na 86,24 USD za barel. Ceny americkej ropy klesli o 1,08 percenta na 81,12 USD za barel. V podobnom duchu sa nieslo aj obchodovanie so zlatom. Ceny tohto kovu vo štvrtok klesli v reakcii na očakávania skoršieho rastu úrokových sadzieb v USA. Pod pokles cien zlata sa podpísali aj informácie o raste americkej ekonomiky. Zmenšenie obchodného deficitu a rast výdavkov na obranu podporili ekonomický rast USA v treťom štvrťroku. Americké ministerstvo obchodu vo štvrtok informovalo, že hrubý domáci produkt (HDP) krajiny v období júla až septembra medziročne posilnil o 3,5 percenta. Prekonal tak očakávania ekonómov, ktorí predpovedali, že hospodárstvo USA sa zväčší o 3 percentá. Hoci tempo rastu podnikateľských investícií, bytovej výstavby a spotrebiteľských výdavkov sa v porovnaní s druhým štvrťrokom spomalilo, všetky tieto segmenty prispeli k rastu HDP. Spotová cena zlata do 19:16 GMT poklesla o 1,1 percenta na 1 198,70 USD za uncu. Cena zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy klesla o 26,30 USD na 1 198,60 USD za uncu.

logo Ceny ropy a zlata išli nadol, stláčal ich rastúci dolár

Čína už dala na boj proti ebole takmer sto miliónov eur

PEKING 31. októbra (WEBNOVINY) - Čína zvýšila svoju pomoc boja proti vírusovému ochoreniu ebola v západnej Afrike na 750 miliónov jüanov, čo je v prepočte približne 97 miliónov eur, uviedol v piatok generálny riaditeľ ministerstva zahraničia v Pekingu Lin Sok-tchian. Obrazom: Ebola naháňa strach, počet obetí sa zvyšuje Počet zdravotníkov, ktorí budú pomáhať pri ošetrovaní postihnutých osôb v regióne sa zvýši z 200 na 700, povedal. V Libérii vybudovala Čína v priebehu jedného mesiaca zdravotnícke centrum, do krajiny doviezla 60 sanitiek, 100 motoriek, ochranné odevy, nemocničné postele, dodávku a ďalší zdravotnícky materiál. Všetky články o ebole nájdete TU. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) registruje v najpostihnutejších západoafrických krajinách Libéria, Sierra Leone a Guinea 14 000 prípadov eboly a približne 5000 mŕtvych.

logo Čína už dala na boj proti ebole takmer sto miliónov eur

V piatok platí výstraha pred hmlami, cez víkend sa oteplí

BRATISLAVA 31. októbra (WEBNOVINY) - Nadchádzajúci víkend so sebou prinesie nielen hmlisté počasie, ale aj príjemné teploty. V piatok o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav na svojej stránke Shmú.sk. Nad Slovenskom sa bude aj na konci pracovného týždňa naďalej udržiavať oblasť vysokého tlaku vzduchu. V nižších polohách sa dopoludnia miestami vyskytne hmla, pred ktorou platí výstraha prvého stupňa do 11:00 hodiny pre okresy Banskobystrického a Nitrianskeho kraja, alebo nízka oblačnosť, ktorá sa ojedinele udrží aj do popoludnia. Fúkať bude len slabý vietor. V piatok bude jasno až polojasno. Ojedinele hrozí aj mrholenie. Najvyššia denná teplota sa vyšplhá na 8 až 13, pri hmle alebo nízkej oblačnosti bude okolo 6 stupňov Celzia. Teplota na horách vo výške 1500 metrov dosiahne okolo sedem stupňov Celzia. V sobotu sa situácia s hmlami veľmi nezmení. Tlaková výš sa bude presúvať pomaly na východ a po jej zadnej strane však bude prúdiť do našej oblasti vo vyšších hladinách teplý vzduch. Cez deň bude prevažne polojasno. V nižších polohách ráno a predpoludním na viacerých hrozí miestach hmla alebo zamračené nízkou oblačnosťou, ktorá sa ojedinele udrží po celý deň. Nočná teplota klesne na 3 až -2, v horských dolinách a kotlinách na miestami okolo -4 stupňov Celzia. Denná teplota dosiahne 8 až 13 stupňov Celzia, pri dlhšie trvajúcej hmle môže byť aj chladnejšie. Fúkať bude slabý vietor. V nedeľu sa stred tlakovej výše presunie nad Ukrajinu a prílev teplého vzduchu do našej oblasti bude pokračovať. Cez deň preto bude prevažne polojasno. V nižších polohách sa ráno a predpoludním na viacerých miestach vyskytne hmla alebo nízka oblačnosť, ktorá sa miestami udrží po celý deň. Ojedinele hrozí aj mrholenie. Nočná teplota klesne na 4 až -2 stupne Celzia, v horských dolinách môže byť miestami aj chladnejšie. Denná teplota vystúpi na 9 až 14, pri dlhšie trvajúcej hmle bude okolo 7 stupňov Celzia. Fúkať bude juhovýchodný až južný vietor rýchlosťou 5 až 20 kilometrov za hodinu.

logo V piatok platí výstraha pred hmlami, cez víkend sa oteplí

Európska únia by mohla preveriť ľudské práva Severnej Kórei

NEW YORK 31. októbra (WEBNOVINY) - Severná Kórea pozvala vysokého predstaviteľa EÚ pre ľudské práva Stavrosa Lambrinidisa na návštevu, aby osobne preveril stav ľudských práv v krajine. Ako podmienku si však KĽDR stanovila vypustenie zmienky o Medzinárodnom trestnom súde (ICC) z pripravovanej rezolúcie OSN o ľudských právach v Severnej Kórei. Severokórejský diplomat pri OSN Kim Un-čol povedal, že Lambrinidisova návšteva by sa mala uskutočniť v marci na budúci rok. "Už sme poslali pozývací list," povedal. Misia EÚ pri OSN sa k tejto správe zatiaľ nevyjadrila. KĽDR sa nepáči navrhovaná rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN), ktorá vyzýva na podanie žaloby proti Severnej Kórei na ICC za hrubé porušovanie práv jej občanov. Zodpovednosť za tento stav pripisuje lídrovi krajiny Kimov Čong-unovi. Čína už signalizovala, že túto rezolúciu z dielne Japonska a Európskej únie bude pravdepodobne vetovať. Diplomat KĽDR pri OSN nedávno vyhlásil, že jeho krajina nemá v oblasti ľudských práv čo skrývať a ochotne odpovie na všetky otázky. Ochota rokovať na túto tému ako aj pozvanie predstaviteľa EÚ na návštevu sú dôležitou zmenou v postoji tejto komunistickej krajiny, ktorá až doteraz odmietala akúkoľvek diskusiu o ľudských právach.

logo Európska únia by mohla preveriť ľudské práva Severnej Kórei

Paška ukončil schôdzu, Smer ide pred voľbami k ľuďom

BRATISLAVA 31. októbra (WEBNOVINY) - Hlasovaním o novele Zákonníka práce, ktorou chceli poslanci za KDH zakázať nedeľnú prácu v maloobchode, poslanci ukončili 39. schôdzu parlamentu. Prerokovať tak nestihli šesťdesiatku opozičných poslaneckých zákonov, ktoré sa presunuli na novembrovú schôdzu národnej rady. Predseda parlamentu Pavol Paška už skôr avizoval, že 39. schôdza nebude pokračovať na budúci týždeň a ukončí ju v piatok, pretože zákonodarcovia Smeru-SD chcú ísť medzi voličov pred komunálnymi voľbami. Odporúčame: Slováci budú naďalej v nedeľu pracovať, návrh KDH neprešiel Smer schválil novelu o dani z príjmov, zmenia sa odpisy Opozícii sa nepodarilo odvolať ministra práce Jána Richtera Poslanci v piatok otvorili 12. deň 39. schôdze parlamentu diskusiou k novele zákona o štátnom občianstve SR. Návrh reaguje na súčasný stav, keď občania prichádzajú o štátne občianstvo proti svojej vôli. Novela má podľa poslanca Mosta-Híd Gábora Gála odstrániť nezmyselný stav, keď občan Slovenska nemôže nadobudnúť občianstvo iného štátu bez toho, aby nestratil slovenské občianstvo. "Touto novelou chceme návrat k právnej úprave, ktorá tu platila pred májom 2010," vysvetlil poslanec. Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) chcú, aby sa daň z pridanej hodnoty (DPH) na potraviny znížila zo súčasných 20 percent na 10 percent. "Prichádzame s návrhom, ktorý rešpektuje konsolidačné úsilie," povedal líder OĽaNO Igor Matovič. Navrhuje totiž zvýšenie dane z príjmu z 23 percent na 39 percent pre banky a regulované subjekty so ziskom vyšším ako tri milióny eur ročne. Tento krok pokryje podľa Matoviča výpadok príjmu štátneho rozpočtu zo zníženia DPH na všetky potraviny o polovicu.

logo Paška ukončil schôdzu, Smer ide pred voľbami k ľuďom

AKTUÁLNE SPRAVODAJSTVO

Recept dňa

Teľacie rezne so šunkou a syrom

600 g teľacieho mäsa zo stehna
4 plátky šunky
80 g údeného syra
kečup
mleté čierne korenie
soľ

Odležané mäso umyte v celku, osušte obrúskom, odblaňte, zbavte lojových častí a pokrájajte na rezne. Tie zľahka naklepte, osoľte, pokvapkajte olejom a nechajte na chladnom mieste odležať na chladnom mieste.
Grilovací rošt rozohrejte, poukladajte naň odležané rezne a grilujte z každej strany 4 min. Potom na každý rezeň položte plátok šunky, naň dajte postrúhaný syr a grilujte ešte 2 min.
Hotové rezne upravte na misu a ozdobte kečupom. Podávajte so zemiakmi.

Dobrá rada

Proti bolesti

Trochu cibuli sparte na 2 PL vody, pridajte do tvarohu, pretlačte cesnak, pridajte fenikel, zabaľte všetko do vreckovky a priložte zhruba na 2 hodiny na boľavé miesto. (Účinné pri bolestiach hlavy, uší ale aj kĺbov.)

Stavebník

STATICKÉ FUNKCIE A VLASTNOSTI STROPU

Hlavnou funkciou stropu je vytvárať únosnú a spoľahlivú konštrukciu pre uvažovanú prevádzku a zabezpečovať prenos všetkých zaťažení na strop pôsobiacich do zvislých konštrukcií.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Webyshopping

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Piešťany, Banka, Bašovce, Borovce, Drahovce, Ducové, Horná Streda, Hubiná, Krakovany, Moravany nad Váhom, Radošiná, Rakovice, Ratnovce, Sokolovce, Trebatice, Veľké Orvište, Veselé, Vrbové
Kontakt | O nás | Reklama | Podmienky použitia |
lang