www.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Piešťany

Aktuálne spravodajstvo

Slovenky zvíťazili v kvalifikácii ME aj na Islande

Kapitánka ženskej basketbalovej reprezentácie Anna Jurčenková sa blysla 18 bodmi a rovnakým počtom doskokov.REYKJAVÍK 25. novembra (WebNoviny.sk) - Basketbalistky Slovenska zvládli tohtoročnú časť kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy do Česka 2017 bez zakopnutia. Po sobotňajšom popradskom víťazstve nad Portugalskom 56:43 uspeli favorizované zverenky Maroša Kováčika aj v stredu na Islande, kde zdolali domácu reprezentáciu 72:55 (40:33). Kapitánka družstva Anna Jurčenková sa blysla 18 bodmi a rovnakým počtom doskokov. V tabuľke E-skupiny majú Slovenky dve víťazstvá, najbližšie nastúpia až o tri mesiace v Maďarsku. Nový systém kvalifikácie je totiž rozťahaný do jedného roka, po dva zápasy sa v asociačných termínoch uskutočnia vo februári a novembri 2016. Na šampionát postúpia víťazi deviatich skupín a šesť najlepších družstiev na druhých miestach. Česko má ako usporiadateľ účasť automaticky garantovanú. Slovenky nechýbali na záverečnom turnaji majstrovstiev Európy od roku 2009. Výsledok - E-skupina - streda: Island - Slovensko 55:72 (11:19, 22:21, 10:12, 12:20) Najviac bodov Islandu: Sverrisdóttirová 16 (10 asistencií), Gunnlaugsdóttirová 14 Zostava a body Slovenska: Jurčenková 18 (18 doskokov), M. Páleníková 14, D. Baburová 10, Bálintová 9, Hruščáková 6 (Krč-Turbová a Kiššová po 5, Tetemondová a Moravčíková po 2, Kmeťová 1, Slamová 0) TH: 15/11 - 27/16, fauly: 27 - 21, trojky: 6 - 4 Slovenky nepustili domáce basketbalistky, ktoré prvý raz skórovali až na konci 4. min, ani raz do vedenia. Dvojciferný náskok 12:2 získali v 7. min a krátko po zmene strán narástol na 13 bodov (46:33 v 23. min). Aj keď sa Islanďanky viackrát priblížili na šesť či sedem bodov, hostky vôbec nepustili opraty z rúk. Rozhodujúce vedenie 65:49 mali Kováčikove zverenky dve minúty pred koncom duelu. Zostávajúci program basketbalistiek Slovenska v E-skupine kvalifikácie ME 2017: Sobota 20. februára 2016: Maďarsko - Slovensko Streda 24. februára 2016: Portugalsko - Slovensko Sobota 19. novembra 2016: Slovensko - Island Streda 23. novembra 2016: Slovensko - Maďarsko Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Slovenky zvíťazili v kvalifikácii ME aj na Islande

Randák: Nová hrozba IS neznamená pre Česko zvýšenie rizika

Riziko bolo vysoké už predtým, k útokom dochádzalo už v čase, keď žiadny Islamský štát neexistoval, hovorí exriaditeľ českej civilnej rozviedky.PRAHA 25. novembra (WebNoviny.sk) - Zaradenie ČR do nového výhražného videa tzv. Islamského štátu zrejme neznamená zvýšenie bezpečnostného rizika. Zväčší však strach v spoločnosti. Vyplýva to zo slov bývalého riaditeľa českej civilnej rozviedky Karla Randáka pre internetový server iDNES.cz. "Je tam 60 krajín. Nie je v kapacitách žiadneho štátu, dokonca ani Islamského, aby na všetky zaútočil. Je to čisto propagandistická záležitosť. Je logické, že tam sme, pretože tam sú všetky štáty Severoatlantickej aliancie. Nie je to nič, čo by sa nedalo očakávať," cituje Randáka server. Video bude mať však podľa jeho slov výrazný dopad na verejnosť. "Ľudia sa báli už predtým. Niektorí si svoj strach kompenzujú silnou rétorikou, iní ho dávajú najavo úplne bez obalu, u niektorých sa to kompenzuje čisto rasistickými výrokmi. Som zvedavý, aká bude teraz reakcia verejnosti," priznal sa odborník, ktorý by však kvôli videu bezpečnostné opatrenia nezintenzívňoval. S rizikom útoku je však podľa Randáka nutné rátať bez ohľadu na akúkoľvek propagandu teroristov. Za dlhodobo neudržateľné označil presvedčovanie politikov, v akej bezpečnej krajine tu žijeme. "Riziko bolo vysoké už predtým, k útokom dochádzalo už v čase, keď žiadny Islamský štát neexistoval. Nepozeral by som sa na vlajky (krajín zobrazené vo výhražnom videu!) a nevyratúval by som, kde ešte k žiadnemu útoku nedošlo. To s tým nemá žiadnu súvislosť," dodal. Podľa českého odborníka nemá IS na svedomí skutočne všetky útoky, ku ktorým sa hlási. Ide o skupinky radikalizovaných ľudí, ktorí prevzali nejakú ideológiu a s nikým z IS to podľa Randáka nekonzultovali. Bývalý náčelník českej Vojenskej spravodajskej služby Andor Šándor však upozorňuje, že videohrozbu treba brať vážne. "Tu sme boli jednoznačne označení, aj keď je tam tých štátov 60. Videli sme pomerne široký záber útokov od Bejrútu cez Sinaj a Paríž. Je vidieť, že tí ľudia sú schopní operovať v širokom priestore a že sú schopní vygenerovať sily predovšetkým z miestnych ľudí na to, aby realizovali útoky, ktorých sme svedkami," uviedol pre spomínaný server Andor Šándor. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Randák: Nová hrozba IS neznamená pre Česko zvýšenie rizika

Francúzsko sa postará o desiatky sirôt po útokoch v Paríži

Francúzsko registruje aktuálne 320 detí ako siroty národa, teda so štatútom, ktorého zriadenie sa datuje ešte od prvej svetovej vojny.PARÍŽ 25. novembra (WebNoviny.sk) - Viac ako 30 detí prišlo 13. novembra pri teroristických útokoch v Paríži o jedného alebo oboch rodičov. Pravdepodobne tak budú až do veku 21 rokov dostávať materiálnu pomoc od štátu spojenú so štatútom "siroty národa", ak to príbuzní budú chcieť. Informoval o tom dnes denník Le Figaro. Väčšinu zo 130 obetí teroru tvorili aktívni mladí ľudia vo veku 20-35 rokov, z ktorých viacerí zanechali siroty vo veku iba niekoľkých mesiacov. VIAC O TERORISTICKÝCH ÚTOKOCH V PARÍŽI Ako uviedla štátna tajomníčka rezortu pre rodinné záležitosti Laurence Rossignolová, podpora sa môže týkať 30-50 detí, avšak konečný počet bude známy až po predložení žiadostí. S podobným prípadom bol už francúzsky štát konfrontovaný po teroristickom útoku na členov redakcie satirického týždenníka Charlie Hebdo, avšak v tomto prípade všetky postihnuté rodiny túto možnosť nevyužili. Francúzsko v tomto roku poskytlo štátnu podporu 37 osobám, z nich 11 a čoskoro zrejme 12 po januárovej sérii teroristických útokov vo francúzskej metropole, vyplýva z informácií vedenia oddelenia solidarity národného úradu pre veteránov a vojnové obete. Obrazom: Teroristický útok v Paríži Francúzsko registruje aktuálne 320 detí ako siroty národa, teda so štatútom, ktorého zriadenie sa datuje ešte od prvej svetovej vojny a jeho prideleniu predchádza tradičný proces adopcie cez najvyšší súd. Výšku podpory sa stanovuje individuálne s ohľadom na životné podmienky daného dieťaťa a materiálne pomery ich blízkych, a to od minima 400 eur ročne až do 1500 eur pri dosiahnutí dospelosti s tým, že takéto osoby môžu žiadať aj o osobitnú jednorazovú pomoc na rôzne účely, napríklad pri nákupe počítača, na úhradu nájomného alebo na psychoterapiu. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Francúzsko sa postará o desiatky sirôt po útokoch v Paríži

Obama: USA neznamenali nijaký náznak teroristickej hrozby

Ak by americká tajná služba dôveryhodnú teroristickú hrozbu odhalila, verejnosť by sa o tom dozvedela.WASHINGTON 25. novembra (WebNoviny.sk) - Americká tajná služba podľa dnešných slov prezidenta Baracka Obamu momentálne nezaznamenala nijaký "konkrétny a vierohodný" náznak hrozby terorizmu voči Spojeným štátom. Informovala o tom agentúra AP, podľa ktorej sa Obama takýmto vyjadrením snažil upokojiť Američanov pred nadchádzajúcim Dňom vďakyvzdania, ktorý pripadá na tento štvrtok. Obama v dnešnom vystúpení v Bielom dome označil za pochopiteľné obavy a nervozitu Američanov, vyvolané parížskymi útokmi z 13. novembra, pri ktorých prišlo o život 130 ľudí. Zároveň ich však vyzval, aby pokračovali vo svojich bežných činnostiach. Ak by americká tajná služba dôveryhodnú teroristickú hrozbu odhalila, verejnosť by sa o tom dozvedela. "Napriek tomu, že hrozba terorizmu je znepokojujúcou realitou našej doby, sme pripravení predísť útokom a odhodlaní čeliť tým, ktorí by sa nám pokúšali ublížiť. A to je niečo, za čo by sme mali byť vďační," povedal Obama. Američania by podľa neho mali dôverovať práci bezpečnostných zložiek. "Podnikáme všetky možné kroky, aby sme zaistili bezpečnosť našej vlasti," dodal. Obama predstúpil pred novinárov po zasadnutí Národnej bezpečnostnej rady. Na ňom sa okrem iných zúčastnili aj riaditeľ Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) James Comey, ministerka spravodlivosti Loretta Lynchová, minister pre vnútornú bezpečnosť Jeh Johnson a národná bezpečnostná poradkyňa Susan Riceová. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Obama: USA neznamenali nijaký náznak teroristickej hrozby

Poľského expremiéra Tuska chcú postaviť pred tribunál

Dôvodom sú údajné pochybenia bývalého predsedu poľskej vlády pri vyšetrovaní okolností, ktoré viedli k havárii prezidentského špeciálu s Lechom Kaczynským v roku 2010.VARŠAVA 25. novembra (WebNoviny.sk) - Poslanci víťaznej strany nedávnych parlamentných volieb v Poľsku - medzičasom vládnej Právo a spravodlivosť (PiS) - chcú povolať pred štátny tribunál niekdajšieho premiéra krajiny, aktuálne najvyššieho predstaviteľa Európskej únie Donalda Tuska. Dôvodom sú údajné pochybenia bývalého predsedu poľskej vlády pri vyšetrovaní okolností, ktoré viedli k havárii prezidentského špeciálu s Lechom Kaczynským, jeho manželkou a ďalšími viac ako 90 osobnosťami poľského verejného života na palube pri západoruskom Smolensku v apríli 2010. Adan Lipinski z vládnej strany, ktorý patrí medzi najbližších spolupracovníkov expremiéra Jaroslava Kaczynského, sa na stránkach denníka Super Express dnes vyjadril, že Tusk má toho mnoho na svedomí. Na ilustráciu spomenul odovzdanie vyšetrovania ruskej strane, nedbalosť pri vyšetrovaní a neprepravenie vraku stroja do Poľska. Elžbieta Witeková, hovorkyňa jednofarebnej vlády PiS premiérky Beaty Szydlovej, sa pre spravodajskú televíziu TVN24 vyjadrila, že postavenie Tuska pred tribunál by bolo "dobrou vecou". Nezabudla pritom zdôrazniť, že ide o jej osobný názor a že sa vláda touto otázkou nezaoberala, pretože má na práci dôležitejšie záležitosti. Výroky hovorkyne nevyvolali iba reakcie zahraničných médií, ale aj poľských politikov. Bývalý minister obrany Tomasz Siemoniak ich vo vysielaní TVN24 označil za škandalózne, za hrozby absolútne neprípustného charakteru. Kriticky však reagovali aj bývalý šéf diplomacie Grzegorz Schetyna a Tuskova nástupkyňa vo funkcii premiérky Ewa Kopaczová, ktorá hovorila o hanbe v Európe a prezentácii krajiny z tej najhoršej strany. Súčasne vyslovila želanie, aby vláda PiS budovala silné postavenie Poľska v Európskej únii. Nový poľský minister obrany Antoni Macierewicz, ktorý stál na čele osobitej vyšetrovacej komisie príčin spomínanej katastrofy, vytvorenej práve z členov a stúpencov vtedy opozičnej PiS, už avizoval zriadenie novej vyšetrovacej komisie na budúci týždeň, informovala tlačová agentúra Nemálo stúpencov PiS sa identifikovalo so špekuláciami, ktoré šírili v uplynulých rokoch Macierewicz a jemu blízki o možnom atentáte na poľský prezidentský špeciál. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Poľského expremiéra Tuska chcú postaviť pred tribunál

Francúzske nálety proti džihádistom v Sýrii budú pokračovať

Podľa francúzskej ústavy musí parlament schváliť všetky vojenské operácie ozbrojených síl krajiny, ktoré trvajú dlhšie ako štyri mesiace.PARÍŽ 25. novembra (WebNoviny.sk) - Francúzski poslanci dnes veľkou väčšinou hlasov schválili pokračovanie náletov voči extrémistickej organizácii Islamský štát (IS) na území Sýrie. Za tento krok hlasovalo 515 členov Národného zhromaždenia, dolnej komory francúzskeho parlamentu. Štyria boli proti a desiati sa zdržali hlasovania, informovala francúzska televízia i-Télé. Súhlas poslancov bol potrebný, pretože podľa francúzskej ústavy musí parlament schváliť všetky vojenské operácie ozbrojených síl krajiny, ktoré trvajú dlhšie ako štyri mesiace. Ešte dnes by mal navrhované opatrenie schváliť aj francúzsky Senát, teda horná parlamentná komora, uviedla agentúra AP. Francúzsko je od roku 2014 súčasťou koalície pod vedením USA, ktorá bombarduje pozície Islamského štátu v Iraku. Od septembra tohto roku francúzske letectvo rozšírilo svoje útoky aj na susednú Sýriu, odkiaľ podľa Paríža vychádzajú špecifické bezpečnostné hrozby namierené voči Francúzsku. Letecké útoky francúzskeho letectva v Sýrii boli zintenzívnené po teroristických útokoch v Paríži z 13. novembra, ku ktorým sa prihlásili džihádisti z IS. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Francúzske nálety proti džihádistom v Sýrii budú pokračovať

Video: Juventus zdolal v šlágri ManCity, PSG rozbil Malmö

Medzi 16 najlepších tímov Ligy majstrov postúpila aj štvorica Paríž St. Germain, Atlético Madrid, Benfica Lisabon a Juventus Turín.BRATISLAVA 25. novembra (WebNoviny.sk) - Osemfinále futbalovej Ligy majstrov pozná po stretnutiach 5. kola hlavnej fázy futbalovej Ligy majstrov 2015/2016 už 9 účastníkov osemfinále. K triu Real Madrid, Manchester City, Zenit Petrohrad známom už po 4. kole pribudli v utorok FC Barcelona, Bayern Mníchov, v stredu si miestenku do vyraďovacej časti vybojovalo kvarteto Paríž St. Germain, Atlético Madrid, Benfica Lisabon a Juventus Turín. V A-skupine dvaja najväčší favoriti uspeli na ihriskách súperov. Real Madrid "nezmrzol" v Ľvove, kde nad Šachtarom Doneck vyhral napokon len tesne 4:3, hoci štvrťhodinu pred koncom mal k dobru vedenie 4:0. Madridčania inkasovali vôbec prvýkrát v doterajšom priebehu skupinovej fázy, a to hneď trikrát. Parížsky St. Germain poľahky triumfoval na pôde Malmö FF 5:0. B-skupina je po "géčku" druhou, v ktorej ešte ani jeden z tímov nemá istotu postupu a tajničku rozlúšti až posledné kolo. Tím CSKA Moskva podľahol doma VfL Wolfsburg 0:2, keď dvakrát inkasoval v poslednej polhodine. V oboch góloch mal prsty striedajúci André Schürrle, ktorého strelu si najskôr v 67. min vrazil do siete brankár Igor Akinfejev a potom v 88. min sám spečatil triumf bundesligistu. Wolfsburg sa v priebežnej tabuľke dostal na čelo. Naopak, CSKA už stratil aj teoretickú šancu na účasť v osemfinále. Tú majú ešte aj Manchester United a PSV Eindhoven, ktorých vzájomný súboj sa skončil nerozhodne, pričom diváci sa gólov nedočkali. V C-skupine sa rodilo prvé víťazstvo FK Astana. Kazašské mužstvo viedlo nad Benficou Lisabon po vyše polhodine hry 2:0, ale konečnú remízu 2:2 a deľbu bodov zariadil dvakrát úspešný Raúl Jiménez. Benfica sa potom dočkala "bonusu" od Atlética Madrid, ktoré zvíťazilo zásluhou Antoina Griezmanna nad mužstvom Galatasaray Istanbul 2:0 a spoločne sa môžu v predstihu radovať z osemfinálovej miestenky. V šlágri D-skupiny si Juventus Turín najtesnejším rozdielom poradil s Manchestrom City (1:0) disponujúcim od 4. kola postupovou istotou. "Stará dáma" sa vďaka gólu Maria Mandžukiča dostala na 1. miesto v tabuľke a tiež sa už môže tešiť na súboje v play-off. Radosť zavládla aj v Mönchengledbachu, kde miestna Borussia zdolala FC Sevilla 4:2 a prvým trojbodovým ziskom oživila svoje nádeje na pokračovanie v účinkovaní na európskej scéne. Súhrn výsledkov stredajších stretnutí 5. kola skupinovej fázy Ligy majstrov 2015/2016: A-skupina: Malmö FF (Švéd.) - Paríž St. Germain (Fr.) 0:5 (0:2) Góly: 14. a 68. Di María, 3. Rabiot, 50. Ibrahimovič, 82. Lucas Moura, ŽK: 42. Rosenberg, 90. Bengtsson (obaja Malmö), rozhodoval: William Collum (Škót.) Zostavy: Malmö: Wiland - Tinnerholm, Brorsson, Bengtsson, Konate - Lewicki, Adu (81. Rakip) - Rodič (60. Eikrem), Berget - Rosenberg, Durdič (70. Kroon) Paríž St. Germain: Trapp - Van der Wiel, Thiago Silva, Marquinhos, Maxwell - Thiago Motta (69. Stambouli) - Rabiot, Matuidi - Di María (69. Lucas Moura), Ibrahimovič (85. Augustin), Cavani Šachtar Doneck (Ukr.) - Real Madrid (Šp.) 3:4 (0:1) - hralo sa v Ľvove Góly: 77. (z pok. kopu) a 88. A. Teixeira, 83. Dentinho - 18. a 70. C. Ronaldo, 50. Modrič, 52. Carvajal, ŽK: 35. Stepanenko - 48. Carvajal, 87. Danilo, rozhodoval: Bas Nijhuis (Hol.) Zostavy: Šachtar: Pjatov - Kobin, Ordec, Rakickij, M. Azevedo (64. Dentinho) - Fred, Stepanenko - Marlos (62. Taison), A. Teixeira, Bernard - Gladkij (74. F. Ferreyra) Real Madrid: K. Casilla - Carvajal, Pepe, Varane (32. Danilo), Nacho - Casemiro - Modrič (62. T. Kroos), Kovačič - G. Bale (71. Benzema), C. Ronaldo, Isco Tabuľka A-skupiny: 1. Real Madrid 5 4 1 0 11:3 13 - istý postup do osemfinále LM 2. Paríž St. Germain 5 3 1 1 10:1 10 - istý postup do osemfinále LM 3. Šachtar Doneck 5 1 0 4 7:12 3 4. Malmö FF 5 1 0 4 1:13 3 B-skupina: CSKA Moskva (Rus.) - VfL Wolfsburg (Nem.) 0:2 (0:0) Góly: 67. Akinfejev (vlastný), 88. A. Schürrle, ŽK: 17. A. Musa, 28. M. Fernandes, 62. Wernbloom, 90.+ Natcho (všetci CSKA), rozhodoval: Gianluca Rocchi (Tal.) Zostavy: CSKA: Akinfejev - M. Fernandes, A. Berezuckij, Ignaševič (46. Vasin), Nababkin (75. Natcho) - Dzagojev (90. Pančenko), Wernbloom - Z. Tošič, A. Musa, Milanov - Doumbia Wolfsburg: Benaglio - Träsch, Naldo, Dante, Schäfer - Guilavougi, M. Arnold - Vieirinha, D. Caligiuri (61. A. Schürrle) - M. Kruse (81. Jung) - Dost (86. N. Bendtner) Manchester United (Angl.) - PSV Eindhoven (Hol.) 0:0 ŽK: 90.+ Lingard - 82. L. De Jong, 90.+ Arias, rozhodoval: Pavel Královec (ČR) Zostavy: Manchester United: De Gea - Darmian (84. Mata), Smalling, Daley Blind, M. Rojo - Schneiderlin, Schweinsteiger (58. Fellaini) - Lingard, W. Rooney, Depay (59. A. Young) - Martial Eindhoven: Zoet - Arias, Bruma, H. Moreno, Brenet - Hendrix (60. Isimat-Mirin) - Pröpper, D. Guardado - L. Narsingh (18. G. Pereiro), Locadia - L. De Jong Tabuľka B-skupiny: 1. Wolfsburg 5 3 0 2 6:4 9 2. Manchester United 5 2 2 1 5:4 8 3. PSV Eindhoven 5 2 1 2 6:6 7 4. CSKA Moskva 5 1 1 3 4:7 4 C-skupina: FK Astana (Kaz.) - Benfica Lisabon (Portug.) 2:2 (2:1) Góly: 19. Twumasi, 31. Aničič - 40. a 72. Raúl Jiménez, ŽK: 50. Caňas, 90.+ Šetkin - 23. Raúl Jiménez, 44. Lisandro López, 48. Jonas, rozhodoval: Ruddy Buquet (Fr.) Zostavy: Astana: Erič - Ilič, Postnikov, Aničič, Šomko - Caňas, Maksimovič - Twumasi (90.+ Dedečko), Kéthévoama (87. G. Žukov) - Junior Kabananga (84. Šetkin), Mužikov Benfica: J. César - Sílvio (65. A. Almeida), Lisandro López, Jardel, Eliseu - Renato Sanches, Samaris (65. Talisca) - Goncalo Guedes, Jonas (80. Cristante), Pizzi - Raul Jiménez Atlético Madrid (Šp.) - Galatasaray Istanbul (Tur.) 2:0 (1:0) Góly: 13. a 65. A. Griezmann, ŽK: 56. Olcan Adin (Galatasaray), rozhodoval: Nicola Rizzoli (Tal.) Zostavy: Atlético: Oblak - Gámez, Giménez, Godín, Filipe Luís - Tiago Mendes (75. Saúl Níguez), Gabi - Carrasco (71. O. Torres), Koke - A. Griezmann (68. Vietto) - F. Torres Galatasaray: Muslera - Denayer (25. Olcan Adin), Chedjou, Semih Kaya, Hakan Balta (78. Sinan Gümüs) - Bilal Kisa (63. Umut Bulut), Karacan - Sabri Sarioglu, Sneijder, Yasin Öztekin - Podolski Tabuľka C-skupiny: 1. Atlético Madrid 5 3 1 1 9:2 10 - istý postup do osemfinále LM 2. Benfica Lisabon 5 3 1 1 9:6 10 - istý postup do osemfinále LM 3. Galatasaray 5 1 1 3 5:9 4 4. FK Astana 5 0 3 2 4:10 3 D-skupina: Juventus Turín (Tal.) - Manchester City (Angl.) 1:0 (1:0) Gól: 18. Mandžukič, ŽK: 35. Fernandinho, 69. Jesús Navas, 69. Sagna (všetci Manchester City), rozhodoval: Felix Brych (Nem.) Zostavy: Juventus: Buffon - Barzagli, Bonucci, Chiellini - Marchisio - Sturaro, P. Pogba - Lichtsteiner, Alex Sandro (78. Evra) - Mandžukič (55. Morata), P. Dybala (82. Cuadrado) Manchester City: Hart (81. Caballero) - Sagna, M. Demichelis, Otamendi, Clichy - Fernando - Y. Touré, Fernandinho (60. Delph) - Jesús Navas, K. De Bruyne - S. Agüero (69. Sterling) Borussia Mönchengladbach (Nem.) - FC Sevilla (Šp.) 4:2 (1:0) Góly: 29. a 83. Stindl, 68. F. Johnson, 78. Raffael - 82. Vitolo, 90.+ Banega (z pok. kopu), ŽK: 50. Dahoud, 84. Drmič - 34. Banega, rozhodoval: Damir Skomina (Slovin.) Zostavy: Mönchengladbach: Sommer - Korb, A. Christensen, Nordtveit, Wendt - Dahoud, G. Xhaka - Ibrahima Traoré (13. Drmič), F. Johnson (87. Elvedi) - Stindl - Raffael Sevilla: S. Rico - Coke (83. Mariano Ferreira), Rami, Kolodziejczak, Trémoulinas - Krychowiak, Krohn-Dehli (64. N'Zonzi) - Vitolo, Banega, Konopľanka - Gameiro (76. F. Llorente) Tabuľka D-skupiny: 1. Juventus Turín 5 3 2 0 6:2 11 - istý postup do osemfinále LM 2. Manchester City 5 3 0 2 8:6 9 - istý postup do osemfinále LM 3. Mönchengladbach 5 1 2 2 6:8 5 4. FC Sevilla 5 1 0 4 7:11 3 Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Juventus zdolal v šlágri ManCity, PSG rozbil Malmö

Exriaditeľ komunistickej väznice stál opäť pred súdom

Deväťdesiatročný Visinescu sa chcel na súde odvolať proti júlovému verdiktu, v ktorom ho uznali za vinného za smrť 12 väzňov v zariadení v meste Ramnicu Sarat.BUKUREŠŤ 25. novembra (WebNoviny.sk) - Rumunský odvolací súd začal dnes s vypočúvaním bývalého riaditeľa väznice z obdobia komunizmu Alexandra Visinesca, ktorého ešte v júli nižší súd odsúdil na 20 rokov odňatia slobody za zločiny proti ľudskosti. Informovala o tom agentúra AP. Deväťdesiatročný Visinescu sa chcel na súde odvolať proti júlovému verdiktu, v ktorom ho uznali za vinného za smrť 12 väzňov v zariadení v meste Ramnicu Sarat, kde pôsobil ako riaditeľ v rokoch 1956-63. Jeho právnik Nicolae Oltean požiadal rumunský najvyšší súd o preskúmanie týchto úmrtí, sudca to však zamietol. Visinescu v súvislosti s celým prípadom uviedol, že iba plnil príkazy. Na súde dnes strávil deväť hodín, následne povedal, že je príliš unavený na to, aby verejnosti poskytol akékoľvek vyjadrenie. AP dodala, že ďalšie vypočúvanie Visinesca je naplánované na 27. januára. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Exriaditeľ komunistickej väznice stál opäť pred súdom

Smer sa vzdal etického kódexu poslancov, návrh vypustili

Opozícia kódex podľa Smeru iba kritizovala a nemala záujem vylepšiť ho, preto sa rozhodli vypustiť ho z návrhu a ponechať jeho prijatie na novú národnú radu.BRATISLAVA 25. novembra (WebNoviny.sk) – Poslanci nebudú mať etický kódex, ako to navrhovali zákonodarcovia za Smer-SD v novele rokovacieho poriadku parlamentu. Predseda národnej rady Peter Pellegrini (Smer-SD) a jeden z predkladateľov návrhu v závere 9. dňa 58. schôdze vysvetlil, že opozícia kódex iba kritizovala a nemala záujem vylepšiť ho, preto sa rozhodli vypustiť ho z návrhu a ponechať jeho prijatie na novú národnú radu po parlamentných voľbách. Pellegrini, Miroslav Číž a Jana Laššáková (všetci Smer-SD) chceli etickým kódexom upraviť princípy a pravidlá správania sa zákonodarcov, podporiť dôveru verejnosti v čestnosť a dôveryhodnosť práce poslanca a stanoviť základné etické limity pre konanie členov zákonodarného zboru. Poslanec za KDH Pavol Hrušovský zdôraznil, že novely rokovacieho poriadku by sa mali prijímať konsenzom, Smer-SD by podľa neho mal návrh nechať na schválenie novej národnej rade po marcových voľbách. Hrušovský upozornil, že zmeny sú iba kozmetické, Smer si v takmer každej oblasti ponechal zadné dvierka a kvalita legislatívy sa výrazne nezlepší. Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý už skôr upozornil, že pokuta za porušenie kódexu vo výške 500 eur je smiešna. Zdôraznil, že návrh legalizuje prijímanie darov poslancami. Ako príklad uviedol, že keď poslanec dostane ako dar hodinky značky Rolex v sume viac ako desaťtisíc eur, nestane sa mu nič, pretože keď to nenahlási výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, čaká ho iba "hrozná" pokuta vo výške 500 eur, o hodinky však nepríde. Novela rokovacieho poriadku má za cieľ stransparentniť legislatívny proces, prijímanie zákonov by malo byť prehľadnejšie. Právna norma zakazuje podávanie tzv. prílepkov, ktoré menia alebo dopĺňajú zákony obsahovo nesúvisiace s prerokúvaným návrhom zákona. Predkladatelia tak chcú obmedziť predkladanie vecne nesúvisiacich noviel. "Ak by takáto situácia nastala, predsedajúci nedá o návrhu hlasovať," uvádzajú v návrhu. Hlasovať o pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhoch sa bude môcť najskôr po uplynutí 48 hodín od ich podania v rozprave. Skoršie hlasovanie o pozmeňujúcich návrhoch sa pripúšťa v prípade, ak o tom rozhodne parlament na požiadanie gestorského výboru alebo spoločného spravodajcu. Opozícia dnes v rozprave upozorňovala, že o vládnych zákonoch bude Smer rozhodovať aj tak okamžite, a 48-hodinová lehota je len formálna, vládna strana ju bude obchádzať. Návrhy zákonov, ktoré boli zaradené do programu schôdze a navrhovateľ ich vzal späť, bude možné zaradiť do programu schôdze po uplynutí šiestich mesiacov odo dňa ich stiahnutia. Národná rada však môže na návrh predsedu rozhodnúť, že takýto návrh zákona zaradí do programu schôdze aj pred uplynutím tejto lehoty. Menia sa aj pravidlá Hodiny otázok. Členovia vlády budú mať na odpoveď najviac päť minút, doteraz neboli limitovaný žiadnym časom. Premiér, ktorý odpovedá 15 minút, tak po novom stihne zodpovedať tri otázky, doteraz zvyčajne 15 minút venoval jednej otázke. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Smer sa vzdal etického kódexu poslancov, návrh vypustili

Maďari si uctili pamiatku odvlečených do sovietskych gulagov

Minister rezortu ľudských zdrojov zdôraznil, že príbeh komunizmu a jeho obetí nie je len 'súkromným príbehom' východnej Európy, ale týka sa aj západnej časti tohto kontinentu.BUDAPEŠŤ 25. novembra (WebNoviny.sk) - Kladením vencov k Pamätnému kameňu obetí gulagu v Budapešti na námestí Honvéd si dnes pripomenuli 800.000 Maďarov, ktorých po roku 1944 odvliekli na nútené práce do Sovietskeho zväzu, informovala agentúra MTI. Podpredseda Výboru národnej pamäti Áron Máthé pred účastníkmi spomienkového zhromaždenia povedal, že tento pamätný deň nie je iba dňom spomienky, ale aj návratu. "V roku 1953 sa tento deň vrátilo zo Sovietskeho zväzu 1500 politických odsúdených. Dali najavo, že je možný návrat aj z pekla na zemi," povedal Máthé. Na celodennej konferencii na pôde Maďarskej akadémie vied (MTA) minister rezortu ľudských zdrojov Zoltán Balog v prejave zdôraznil, že príbeh komunizmu a jeho obetí nie je len "súkromným príbehom" východnej Európy, ale týka sa aj západnej časti tohto kontinentu. "Rozdelenie Európy na slobodný západ a otrocký východ sme si totiž nezvolili my," zdôvodnil Balog. Ústredné oslavy pokračovali na Západnom námestí (Nyugati tér), kde otvorili výstavu pod názvom "Zamrznutá spomienka". Maďarský parlament 21. mája 2012 rozhodol, že 25. november bude Pamätným dňom politických väzňov a ďalších odvlečených na nútené práce do Sovietskeho zväzu. V zmysle rozhodnutia vlády je rok 2015 vyhlásený za rok uvedených odvlečených. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Maďari si uctili pamiatku odvlečených do sovietskych gulagov

Dume predložili zákon trestajúci popieranie genocídy Arménov

Mironov, líder opozičnej strany Spravodlivé Rusko, oznámil predloženie návrhu na svojom twitterovom účte - deň potom, čo turecká stíhačka F-16 zostrelila ruské bojové lietadlo Su-24.MOSKVA 25. novembra (WebNoviny.sk) - Poslanec ruskej Štátnej dumy Sergej Mironov dnes oznámil, že jeho strana predložila do parlamentu návrh zákona o vyvodení zodpovednosti voči osobám, ktoré popierajú "genocídu" Arménov osmanskými Turkami z roku 1915. Mironov, líder opozičnej strany Spravodlivé Rusko, oznámil predloženie návrhu na svojom twitterovom účte - deň potom, čo turecká stíhačka F-16 zostrelila ruské bojové lietadlo Su-24, informovala agentúra Reuters. Moskva uviedla, že stroj sa v čase tureckého útoku nachádzal v sýrskom vzdušnom priestore a po zostrelení dopadol na sýrske územie. Ankara ale tvrdí, že ruské lietadlo ignorovalo výstrahy a vletelo do tureckého vzdušného priestoru. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Dume predložili zákon trestajúci popieranie genocídy Arménov

STU a UK vybudujú v spolupráci s Číňanmi výskumné centrum

Projekt by mal podľa očakávaní vytvoriť do roku 2020 takmer 100 nových pracovných miest.BRATISLAVA 25. novembra (WebNoviny.sk) - Slovenská technická univerzita a Univerzita Komenského vybudujú v spolupráci s čínskou spoločnosťou ZTE Corporation vedecko-výskumné a servisné centrum v hodnote 20 miliónov eur. Ako agentúru SITA informovala Petra Kotuliaková z odboru komunikácie Fakulty informatiky a informačných technológii STU (FIIT STU), náplňou činnosti centra bude predovšetkým aplikovaný výskum v oblastiach informačných a komunikačných technológií, biotechnológie, bioinformatiky a súvisiacich medziodborových oblastí. Projekt by mal podľa očakávaní vytvoriť do roku 2020 takmer 100 nových pracovných miest. Podľa dohody podpísanej v čínskom Suzhou by centrum malo vyrásť v Bratislave. "Z pohľadu nových technológií a výskumu v oblasti aplikovanej informatiky je Čína ďaleko pred nami. Ak sa nám podarí preniesť časť jej know-how na Slovensko a spoločne s našimi odborníkmi posunúť vývoj dopredu, je to pre nás obrovská príležitosť," povedal dekan FIIT STU Pavel Čičák. Podľa riaditeľa Univerzitného vedeckého parku UK Jána Turňu je veľmi významné, že globálna technologická spoločnosť ZTE Corporation sa rozhodla vybudovať svoje vedecko-výskumné a servisné centrum práve v Mlynskej doline spolu s Vedeckým parkom UK a FIIT STU. "Ťažiskom vývoja v novom centre bude multidisciplinárne riešenie medzi biomedicínou a informačnými technológiami," dodal. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo STU a UK vybudujú v spolupráci s Číňanmi výskumné centrum

Ecclestone verí, že VC Talianska zostane v kalendári F1

Žiadny iný okruh nehostil elitu najrýchlejších pretekov sveta viackrát ako Monza.MILÁNO 25. novembra (WebNoviny.sk) - Majiteľ komerčných práv F1 Bernie Ecclestone verí, že organizátori Veľkej ceny (VC) Talianska nájdu potrebnú hotovosť, aby preteky na okruhu v Monze zostali v kalendári seriálu majstrovstiev sveta. "Nepochybujem, že nájdeme to správne riešenie. Chceme, aby F1 zostala v Taliansku aj v budúcnosti," vyhlásil pre talianske noviny Gazzetta dello Sport 84-ročný britský podnikateľ Ecclestone. "Všetko sme si s predstaviteľmi Monzy vyjasnili, nerozhodný postoj má len prezident Talianskeho automobilového klubu (ACI) Sticchi Damiani," doplnil Ecclestone. Trať v Miláne mala problémy ročne zarobiť odhadovaných 25 miliónov eur, budúci rok má vypršať zmluva medzi F1 a organizátormi v Monze. Budúcoročná VC Talianska je na programe 4. septembra, žiadny iný okruh nehostil elitu najrýchlejších pretekov sveta viackrát ako Monza. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ecclestone verí, že VC Talianska zostane v kalendári F1

IS pohrozil 'koalícii diablov', má v nej byť aj Slovensko

Islamský štát sa vo videu v hollywoodskom štýle vychvaľuje aj rozšírením svojho územia, ktoré, ako tvrdí, je už väčšie ako Veľká Británia.LONDÝN 25. novembra (WebNoviny.sk) - Teroristická organizácia Islamský štát (IS) údajne zaradila vo svojom najnovšom propagandistickom videu Slovensko do "koalície diablov", informoval dnes spravodajský portál Huffington Post. Video podľa neho zverejnilo mediálne centrum IS Al-Haját. Pravosť záznamu nie je zatiaľ overená. "Koalíciu diablov", ktorej IS hrozí, tvorí 60 krajín - ich vlajky sa objavili vo videu trvajúcom štyri minúty a 13 sekúnd. Ide o arabské krajiny, členské štáty NATO, ďalej Irán, Rusko, Čína a ďalšie krajiny vrátane Českej republiky. Hlas v zázname hovorí, že útoky proti IS "iba posilnia našu vieru", a varuje, že "plamene vojny vás spália na pahorkoch Dábiku". Hlas vo videu sa zároveň vysmieva Spojeným štátom - bojovníci IS vraj "strašia mysle vašich vojakov a zasievajú strach do ich sŕdc". IS sa vo videu v hollywoodskom štýle vychvaľuje aj rozšírením svojho územia, ktoré, ako tvrdí, je už väčšie ako Veľká Británia a má osemnásobok rozlohy Belgicka a tridsaťnásobok rozlohy Kataru. Česká republika nesmie podceniť vyhlásenie IS, ktorý ju zaradil na zoznam svojich úhlavných nepriateľov. Polícia a tajné služby budú situácii venovať adekvátnu pozornosť. Týmito slovami reagoval dnes predseda vlády ČR Bohuslav Sobotka na najnovšiu, zatiaľ neoverenú videohrozbu IS členom "koalície diablov" vrátane ČR a SR. "Česká republika je už niekoľko rokov súčasťou medzinárodnej koalície, ktorá aktívne bojuje proti IS. Nie je dôvod čudovať sa, že si to islamistickí radikáli všimli. Nič nesmieme podceniť vrátane tohto vyhlásenia," citoval server Novinky.cz Sobotkove slová. Bezpečnostnú situáciu v ČR a Európskej únii vyhodnotí česká vláda na svojom sobotňajšom mimoriadnom zasadaní. Český minister vnútra Milan Chovanec v reakcii konštatoval, že ide zrejme o najviditeľnejší výpad teroristov voči Česku. "Fakticky nejde o nič prekvapujúce. Sme na zozname najvyspelejších krajín sveta, ktorým fanatickí teroristi vyhlásili vojnu už dávno," konštatoval a vyjadril presvedčenie, že túto vojnu V podobnom duchu sa vyjadril vicepremiér Pavel Bělobrádek, ktorý pre Novinky.cz povedal: "Úhlavným nepriateľom IS je sloboda a demokracia, takže to nie je žiadne prekvapenie." Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo IS pohrozil 'koalícii diablov', má v nej byť aj Slovensko

Miloslav Mečíř ostáva naďalej kapitánom Slovákov

Olympijský víťaz zo Soulu 1988 pôsobí v tejto funkcii počas celej éry samostatnosti SR.BRATISLAVA 25. novembra (WebNoviny.sk) - Miloslav Mečíř aj v sezóne 2016 bude kapitánom Slovákov v Davisovom pohári tenisových reprezentačných družstiev mužov. Informáciu o stredajšom podpise novej zmluvy priniesol web Slovenského tenisového zväzu (STZ). Olympijský víťaz zo Soulu 1988 Mečíř pôsobí v tejto funkcii počas celej éry samostatnosti SR. V roku 2005 doviedol tím až do finále MS pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF). "Slovenskí muži v Davisovom pohári mali tento rok veľmi blízko k splneniu cieľa v podobe postupu do svetovej skupiny," pripomenul generálny sekretár STZ Igor Moška pri hodnotení súťažného ročníka 2015 a dodal: "Pred sezónou 2016 si kladiem otázku: ´Kedy, ak nie teraz?´ Náš tím dozrieva a myslím si, že do tej elitnej šestnástky výkonnostne patrí, klope na jej dvere." Slováci v septembri v play-off o svetovú skupinu prehrali s domácimi Poliakmi v Gdyni 2:3. V I. skupine euroafrickej zóny budú hrať desiaty rok bez prerušenia. Začnú až 15. - 17. júla hneď vo finálovom 2. kole proti postupujúcemu z marcového duelu Maďarsko - Izrael. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Miloslav Mečíř ostáva naďalej kapitánom Slovákov

Biden prišiel na summit balkánskych lídrov o migrantoch

Utečenecká kríza vyvoláva napätie medzi štátmi ležiacimi pozdĺž takzvanej balkánskej migračnej trasy - Gréckom, Macedónskom, Srbskom, Chorvátskom a Slovinskom.ZÁHREB 25. novembra (WebNoviny.sk) - Americký viceprezident Joe Biden sa zúčastnil dnes na summite lídrov štátov juhovýchodnej Európy v Záhrebe, ktorý bol zameraný na napätie a bezpečnostné obavy v súvislosti s nárastom žiadateľov o azyl a migrantov prechádzajúcich balkánskym regiónom, napísala agentúra AP. Biden pricestoval na Balkán v čase diskusie prebiehajúcej na pôde amerického Senátu, kde sa rokuje o tom, či budú USA prijímať sýrskych utečencov aj po parížskych teroristických útokoch z 13. novembra. Európskych lídrov znepokojujú bezpečnostné a humanitárne obmedzenia vyplývajúce zo skutočnosti, že do Európy sa cez Balkán dostáva zhruba 5000 nových migrantov denne. Utečenecká kríza vyvoláva napätie medzi štátmi ležiacimi pozdĺž takzvanej balkánskej migračnej trasy - Gréckom, Macedónskom, Srbskom, Chorvátskom a Slovinskom. "Summit sa uskutočňuje v pravý čas, keď sa v dôsledku nedávnych udalostí zvýšili bezpečnostné obavy," vyhlásil slovinský prezident Borut Pahor pred touto schôdzkou. "Zodpovednosťou politikov je teraz prijať opatrenia na zaistenie mieru a bezpečnosti v regióne," dodal. Biden sa v Záhrebe okrem iného stretne s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom, s ktorým prediskutuje migračnú krízu, boj proti extrémizmu, rusko-ukrajinský konflikt, ako aj otázky energetiky a obchodu. Biden absolvuje tiež viacero bilaterálnych rokovaní s predstaviteľmi balkánskych krajín. Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Biden prišiel na summit balkánskych lídrov o migrantoch

Škrtel za Liverpool asi nenastúpi, Klopp: 'Bol trochu chorý'

Liverpoolu patrí po štyroch zápasoch B-skupiny Európskej ligy druhá priečka so ziskom šiestich bodov.LIVERPOOL 25. novembra (WebNoviny.sk) - Anglický futbalový klub FC Liverpool zrejme vo štvrtkovom dueli Európskej ligy 2015/2016 proti francúzskemu Girondins Bordeaux nastúpi bez slovenského obrancu Martina Škrtela. "Bol trochu chorý," potvrdil podľa portálu thisisanfield.com tréner "The Reds" Jürgen Klopp. "Vieme, že nás čaká ťažký zápas a taktiež to, čo musíme vo štvrtok urobiť pre úspešný výsledok. Bordeaux má veľmi kvalitný tím. Chceme skončiť prví v skupine, potrebujeme vyhrať," vyhlásil na stredajšej tlačovej konferencii Škrtelov zvyčajný partner zo stopérskej dvojice Dejan Lovren. Liverpoolu patrí po štyroch zápasoch v "béčku" druhá priečka so ziskom šiestich bodov. Tretie Bordeaux doteraz nazbieralo tri body. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Škrtel za Liverpool asi nenastúpi, Klopp: 'Bol trochu chorý'

Turci nás nevarovali, tvrdí navigátor zo zostreleného stroja

Kapitán Murachtin uviedol, že žiadne varovanie o narušení tureckého vzdušného priestoru nedostali - ani vizuálne, ani prostredníctvom rádiového spojenia. MOSKVA 25. novembra (WebNoviny.sk) - Zachránený navigátor ruského bojového lietadla Su-24, ktoré v utorok zostrelila turecká stíhačka F-16, vyhlásil, že jeho stroj počas letu nad Sýriou nenarušil vzdušný priestor Turecka a nedostal ani varovanie. "Je to vylúčené, ani na jednu sekundu, najmä preto, že sme leteli vo výške 6000 metrov a počasie bolo jasné," povedal novinárom navigátor Konstantin Murachtin, ktorého citovala agentúra TASS. Kapitán Murachtin uviedol, že žiadne varovanie o narušení tureckého vzdušného priestoru nedostali - ani vizuálne, ani prostredníctvom rádiového spojenia. "Nebol vôbec žiadny kontakt. Preto sme pokračovali v bojovom kurze v normálom režime. Ak by nás chceli varovať, mohli sa ukázať, letiac v paralelnom kurze. To sa ale nestalo. Raketa zasiahla chvost nášho lietadla neočakávane. Ani sme ju nevideli, aby sme mohli urobiť protiraketový manéver," povedal navigátor. Taktiež uviedol, že sa chce čo najskôr vrátiť k pilotovaniu a požiadať velenie, aby ho nechali pôsobiť na leteckej základne Humajmím. "Som povinný splatiť dlh za veliteľa," dodal. Moskva dnes potvrdila, že po zostrelení sa dvojčlenná posádka Su-24 katapultovala. Začala sa 12 hodín trvajúca záchranná operácia ruskej rozviedky a sýrskej armády, ktorej vojaci navigátora vypátrali a dopravili na ruskú základňu. Pilot lietadla zahynul, keď naňho strieľali zo zeme militanti. Moskva uviedla, že stroj sa v čase tureckého útoku nachádzal v sýrskom vzdušnom priestore a po zostrelení dopadol na sýrske územie. Ankara ale tvrdí, že ruské lietadlo ignorovalo výstrahy a vletelo do tureckého vzdušného priestoru. Turecká armáda zverejnila dnes zvukový záznam, ktorý podľa nej obsahuje varovanie ruského lietadla pred zostrelením. "Zmeňte svoj kurz," vyzýva hlas v zázname. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Turci nás nevarovali, tvrdí navigátor zo zostreleného stroja

Poslanci schválili narýchlo vládnu novelu zákona o teple

Novela zákona o tepelnej energetike zavádza absolútnu exekučnú imunitu pre teplárne vlastnené štátom.BRATISLAVA 25. novembra (WebNoviny.sk) - Poslanci Národnej rady SR v stredu v skrátenom legislatívnom konaní definitívne schválili vládnu novelu zákona o tepelnej energetike. Od chvíle, keď sa na nej zhodol na návrh predsedu vlády Roberta Fica vládny kabinet, do jej definitívneho schválenia prešiel týždeň. Novela zákona o tepelnej energetike zavádza absolútnu exekučnú imunitu pre teplárne vlastnené štátom. Exekučná imunita sa má vzťahovať na nehnuteľný majetok, peňažné prostriedky, pohľadávky a finančné nástroje vo vlastníctve takýchto držiteľov povolenia, ako aj na ich iný majetok, slúžiaci na výrobu a rozvod tepla. Novela sa má týkať aj práve prebiehajúcich exekučných konaní. "Exekvovanie aktív v takýchto subjektoch môže spôsobiť Slovenskej republike značné hospodárske škody," píše sa v novele zákona. Podľa premiéra Roberta Fica vládna novela zákona o tepelnej energetike reaguje na prehratý súdny spor medzi Paroplynovým cyklom a Bratislavskou teplárenskou. Na základe konečné súdneho verdiktu musí štátom vlastnená tepláreň zaplatiť spoločnosti Paroplyn Holdings Limited, ktorá patrí skupine Penta, a ktorá ešte pred vyše rokom vlastnila bratislavský Paroplynový cyklus, necelých 30 miliónov eur. Spoločnosť Penta považuje novelu zákona o tepelnej energetike za snahu vlády účelovo vstupovať do sporu dvoch obchodných spoločností. V tomto prípade ide podľa vyjadrení hovorcu Penty Gabriela Tótha o Bratislavskú teplárenskú a Paroplyn Holdings Limited ako držiteľa pohľadávky. "Obsah novely de facto hovorí, že štátny vlastník je viac ako iný vlastník, keďže ním vlastnená spoločnosť nemusí platiť svoje záväzky. Navyše, štát ňou retroaktívne vstupuje do práv obchodných spoločností, čo považujeme za jednoznačne protiústavné, keďže Ústavný súd SR sa už historicky vyjadril k nemožnosti svojvoľne a selektívne zavádzať imunitu v exekučných konaniach," reagoval na kroky vlády pred zhruba týždňom Tóth. Štát vlastní šesť najväčších teplární v Bratislave, v Žiline, v Trnave, v Košiciach, v Martine a vo Zvolene. Predchádzajúce pravicové vlády ich chceli predať, no pre predčasné voľby sa im to nepodarilo. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Poslanci schválili narýchlo vládnu novelu zákona o teple

Euro voči doláru kleslo na sedemmesačné minimum

LONDÝN 25. novembra (WebNoviny.sk) - Euro v stredu oproti doláru oslabilo až na sedemmesačné minimum po tom, ako agentúra Reuters informovala, že Európska centrálna banka zvažuje ďalšie kroky v rámci menovej politiky, ku ktorým by mohlo patriť znevýhodnenie bánk hromadiacich hotovosť alebo zvýšenie nákupov dlhopisov. Euro, ktoré sa najprv obchodovalo na úrovni 1,0689 USD/EUR, oslabilo až na 1,05785 USD/EUR, čiže najnižšie od polovice apríla. Oslabenie spoločnej európskej meny posilnilo dolárový index, ktorý meria jeho hodnotu voči košu iných hlavných svetových mien. Index vzrástol na osemmesačné maximum 100,07 bodu. Japonský jen oproti doláru oslabil na 122,66 JPY/USD, čiže v porovnaní s predchádzajúcim dňom bol nižšie o 0,1 %. Maďarský forint v stredu oproti euru oslabil po tom, ako predstaviteľ centrálnej banky krajiny povedal, že Maďarsko by v decembri mohlo opäť uvoľniť menovú politiku. Podľa jeho slov dôvodom je to, že silnejší forint prispel k oslabeniu inflácie. Do 15:40 SEČ forint klesol o 0,15 % na 312,200 HUF/EUR. Oslabil aj poľský zlotý, a to o 0,06 % na 4,263 PLN/EUR, česká koruna klesla o 0,07 % na 27,031 CZK/EUR. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Euro voči doláru kleslo na sedemmesačné minimum

Sestrám hrozí pokuta za stiahnutie výpovedí, tvrdí Čislák

BRATISLAVA 25. novembra (WebNoviny.sk) - Ak sestry stiahnu svoje výpovede, hrozí im pokuta od odborového združenia. Vyhlásil to na brífingu minister zdravotníctva SR Viliam Čislák. Súčasťou výpovedí sestier je totiž aj dohoda o solidarite. "Ak zdravotník poruší záväzky v tejto zmluve, je povinný uhradiť do siedmich dní Odborovému združeniu sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) sumu 3300 eur," zacitoval minister z dohody. Čislák nerozumie, prečo by sa mali členky odborového združenia takto zaviazať. "Vydieranie, zastrašovanie a mocenský prístup je práve zo strany odborových združení," poznamenal minister. Parlament v stredu schválil kritizovanú novelu o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Novela účinná od 1. januára budúceho roka má podľa ministra zabezpečiť rovnaké odmeňovanie všetkých zdravotníckych Na znak protestu vyzýva Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) kolegyne a kolegov v zdravotníckych zariadeniach, aby podali výpovede. Ako upozornila šéfka sesterských odborov Monika Kavecká, v stredu podalo výpovede v Žiline cez 200 sestier a pôrodných asistentiek. Ako informoval novinárov Čislák, priemerná mzda sestry v Žiline je 1100 eur, v neštátnych zariadeniach okolo 700 eur. "V budúcom roku na základe tohto zákona, do tejto nemocnice príde skoro milión eur navyše. Čiže v žiadnom prípade nenastane zníženie platov, tak ako to viackrát predstaviteľky odborových združení deklarovali, dokonca aj v štátnych nemocniciach dôjde k navýšeniu," povedal minister. Dôležitý je podľa neho aj fakt, že šéfka sesterských odborov Kavecká je zo Žiliny a má vplyv na nemocnicu. Ak sú členky odborov presvedčené, že novela zákona je zlá, tak sa minister pýta, prečo si ich musia zaviazať spomínanou pokutou, v prípade ak stiahnu výpovede. Čislák opätovne pripomenul, že základné požiadavky boli splnené. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Sestrám hrozí pokuta za stiahnutie výpovedí, tvrdí Čislák

Stanislav Čistov ako prvý v KHL odohral 500 duelov

Tridsaťdvaročný krídelník tímu Traktor Čeľabinsk zápasové maximum zaokrúhlil v domácom súboji proti Metallurgu Magnitogorsk, v ktorom začal svoju púť v KHL.MOSKVA 25. novembra (WebNoviny.sk) - Útočník Stanislav Čistov v stredu ako prvý hráč histórie dosiahol métu 500 duelov v Kontinentálnej hokejovej lige (KHL). Tridsaťdvaročný krídelník tímu Traktor Čeľabinsk zápasové maximum zaokrúhlil v domácom súboji proti Metallurgu Magnitogorsk, v ktorom začal svoju púť v KHL. Za Traktor odohral Čistov vrátane stredy 301 stretnutí, v Magnitogorsku absolvoval 199 meraní síl. V ruskej súťaži sa rátajú dovedna súboje v základnej čatsi aj v play-off. Pred stredou mal v KHL bilanciu 105 gólov a 153 asistencií. Stanislav Čistov v minulosti pôsobil aj v zámorskej NHL, za Anaheim a Boston absolvoval 196 zápasov základnej časti s bilanciou 19 presných zásahov a 42 gólových prihrávok, v play-off pridal 21 štartov (4+2). Na spomenutý kariérny míľnik Čistova upozornil ruský portál Championat.com. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Stanislav Čistov ako prvý v KHL odohral 500 duelov

Prokuratúra, polícia, SOI a NBS sa zamerajú na nebankovky

Rozhodujúcu činnosť týkajúcu sa kontroly nebankových spoločností bude mať Národná banka Slovenska.BRATISLAVA 25. novembra (WebNoviny.sk) - Prokuratúra, polícia, obchodná inšpekcia a centrálna banka si na stredajšom stretnutí rozdelili úlohy v rámci trhu nebankových spoločností. Ako na brífingu informoval námestník generálneho prokurátora pre trestný úsek Peter Šufliarsky, rozhodujúcu činnosť týkajúcu sa kontroly nebankových spoločností bude mať Národná banka Slovenska (NBS). "Zatiaľ sme ešte nepostúpili žiadne poznatky prokuratúre alebo polícii. Je to všetko vo veľmi rannom štádiu, ale dohodli sme sa na ďalšej spolupráci," povedal po rokovaní výkonný riaditeľ útvaru dohľadu nad finančným trhom v NBS Vladimír Dvořáček. Išlo o pracovné rokovanie Generálnej prokuratúry so zástupcami Prezídia Policajného zboru, Slovenskej obchodnej inšpekcie a Národnej banky Slovenska. "Spolu sme sa dohodli na ďalšej spolupráci, či už v súvislosti s kontrolou alebo vyvodzovaním trestnoprávnej zodpovednosti či legislatívnymi zmenami," povedal Šufliarsky. Národná banka Slovenska privítala možnosť stretnúť sa a vymeniť si prvé skúsenosti, ktoré získali v oblasti trhu s nebankovými spoločnosťami. Centrálna banka zistila v rámci nákupu produktov pod skrytou identitou závažné porušenia. V tomto procese chce národná banka postupovať ďalej. "Naša činnosť sa týmto nezastaví. Budú nasledovať ďalšie postupy, o ktorých v tejto chvíli síce nemôžem informovať, ale aj z tohto dôvodu to bolo veľmi prospešné stretnutie, ktoré sme absolvovali. Ujasnili sme si vzájomne kompetencie a spoluprácu do budúceho obdobia," povedal Dvořáček. Jednotlivé strany sa rozprávali aj o tých spoločnostiach, ktoré v súčasnosti vykonávajú činnosť bez licencie. "Dôkazy o tom, že tieto firmy reálne podnikajú, nemáme. Ale máme podozrenie, pretože existujú ešte isté formy propagácie týchto spoločností. Takže na toto sa chceme zamerať, aby sme sa presvedčili, či tieto firmy vykonávajú činnosť alebo nie," dodal Dvořáček. Riaditeľka Slovenskej obchodnej inšpekcie Nadežda Machútová uviedla, že ich úloha bude skôr podporná vzhľadom na ich široké kompetencie. "Môžeme kontrolovať prakticky kohokoľvek a popri tom sekundárne môžeme mať poznatky o tom, kto neoprávnene poskytuje úvery. Zatiaľ ani jeden podnet na túto tému sme ešte nemali," povedala Machútová. Ako však dodala, veľkým problém sú vymáhačské spoločnosti. Takýmto spoločnostiam dávajú pohľadávky vymáhať nie len nebankové spoločnosti ale aj banky. Vymáhačské spoločnosti pôsobia často podľa nej agresívnymi formami na spotrebiteľa. Posielajú napríklad SMS, kde sa vyhrážajú, že klient príde o nehnuteľnosť a dajú majetok do dražby. Na to nemajú podľa Machútovej právo, pretože oni nie sú exekútori. "Tu vidím priestor pre činnosť Slovenskej obchodnej inšpekcie," uviedla Machútová. V súvislosti s legislatívnou zmenou trestného zákona sa od 1. januára 2016 mení podľa Šufliarskeho skutková podstata trestného činu úžery. Bude možné podľa neho oveľa účinnejšie sankcionovať tento trestný čin. Jeho podstata bude spočívať v hrubom nepomere plnení veriteľa a dlžníka. Ak bude dokázaný hrubý nepomer a takisto aj zavinenie na strane páchateľa, orgány činné v trestnom konaní budú konať. Sankcie sú podľa Šufliarskeho pomerne prísne. "Aj toto by malo prispieť k stabilizácii trhu s nebankovými subjektmi. Trh sa prečistí a budú tu pôsobiť len štandardné nebankové spoločnosti s licenciou, ktoré nebudú využívať nekalé praktiky a nebudú páchať trestnú činnosť," dodal Šufliarsky. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Prokuratúra, polícia, SOI a NBS sa zamerajú na nebankovky

Juncker: Teroristi a utečenci nepatria do rovnakého vreca

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker v prejave pred poslancami Európskeho parlamentu okrem iného povedal, že schengenský systém je čiastočne v kóme.BRUSEL/ŠTRASBURG 25. novembra (WebNoviny.sk) - Je nebezpečné hádzať do jedného vreca migrantov, žiadateľov o azyl a teroristov. Uviedol to v stredu predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker v prejave pred poslancami Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu. VIAC O TERORISTICKÝCH ÚTOKOCH V PARÍŽI Šéf exekutívy EÚ v súvislosti s atentátmi v Paríži z 13. novembra zdôraznil, že by bolo "veľmi nebezpečné a zhubné" stavať na rovnakú úroveň utečencov, žiadateľov o azyl, migrantov a teroristov. Zároveň upozornil, že osoby zodpovedné za útoky v Paríži, sú nezriedka ľudia toho istého druhu, akí nútia utečencov k úteku z domovov. "Chcel by som tu povedať, že musíme chrániť ducha Schengenu. Áno, schengenský systém je čiastočne v kóme a bude vyžadovať, aby tí, ktorí veria v Európu, v jej hodnoty, princípy a slobody, skúšali - a oni to aj robia - oživiť ducha Schengenu," uviedol Juncker v pléne europarlamentu. Členom zákonodarného zboru EÚ pripomenul, že v prípade, že duch Schengenu "opustí naše krajiny a naše srdcia", Európania stratia viac než iba schengenský priestor voľného pohybu. "Jednotná mena nedáva zmysel ak zanikne schengenská zóna. Musíme mať na pamäti, že Schengen nie je neutrálny koncept, nie je to triviálny koncept, ale je to jeden zo základných pilierov európskej integrácie," zdôraznil Juncker počas svojho prejavu. Obrazom: Teroristické útoky v Paríži So stanoviskom predsedu EK súhlasili aj poslanci hlavných politických frakcií v EP, keď sa v dnešným vystúpeniach prihlásili k politickému postoju, že nemožno spájať utečencov z teroristami. Takýto postoj by podľa nich len podnecoval nenávisť a dezilúziu, ktorá často inšpiruje k pripojeniu sa k teroristickým skupinám. Podľa europoslancov by sa EÚ nemala vzdávať svojej slobody a princípov tolerancie, ale viac sa usilovať o posilnenie bezpečnosti prostredníctvom posilnenia spravodajskej spolupráce, zdieľania dát a investícií do technológií potrebných na boj proti terorizmu. Líder európskych liberálov v EP (ALDE) Guy Verhofstadt skonštatoval, že ak "teroristi nepoznajú hranice", ani naša polícia a tajná služba by nemala mať hranice a vyslovil sa tak za vytvorenie spoločnej európskej tajnej služby. Britský poslanec Paul Nuttall z euroskeptickej frakcie Európa slobody a priamej demokracie (EFDD) upozornil, že boj proti terorizmu bude účinný iba v súčinnosti s potieraním wahábizmu zo Saudskej Arábie. Vyslovil sa tiež za obmedzenie voľného pohybu v rámci schengenského priestoru, za čo sa zasadzuje aj šéfka protieurópsky zameranej skupiny Európa slobody a národov (ENF) Marine Le Penová. Šéfka skupiny ENF a predsedníčka strany Národný front v tejto súvislosti poukázala na to, že úsporné opatrenia z posledných rokov viedli ku škrtom v rozpočtoch vojenských, policajných a spravodajských služieb. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Juncker: Teroristi a utečenci nepatria do rovnakého vreca

Recept dňa

Tortilly s avokádovou plnkou

Suroviny na 4 tortilly:
85 dkg hladkej kukuričnej múky
15 g rastlinného tuku
asi 0,5 dl vody
3 g prášku do pečiva
štipka soli
olej na vyprážanie
múka na posypanie dosky

Plnka: 2 avokáda
2 červené cibule
2 farebné papriky
1 citrón
1 čerstvú chilli papričku (sušenú)
drvená rasca
mleté čierne korenie
soľ

Múku, prášok do pečiva a soľ preosejte do misy. Pridajte zmäknutý tuk a rukami spracujte, prilejte vodu a vypracujte hladké cesto (ak sa lepí, pridajte múku). Urobte bochník, zakryte ho utierkou a nechajte asi 15 min. odpočívať. Cesto rozdeľte na 4 diely, opäť urobte bochníčky ďalších 15 min. prikryté utierkou. Potom ho rozvaľkajte na pomúčenej doske na placky a usmažte ich z oboch strán na oleji.
Avokáda ošúpte, odstráňte z nich kôstky, dužinu nakrájajte na kocky a pokvapkajte citrónovou šťavou. Z paprík a chilli papričky odstráňte jadrovníky a nakrájajte ich spolu s cibuľou na drobné kúsky. Všetky suroviny zmiešajte, ochuťte korením a rascou, pokvapkajte citrónovou šťavou a posoľte. Na každú placku dajte časť zmesi, zrolujte do kornútka a podávajte.

TIP: Ak použijete sušenú chilli papričku, najprv ju podrvte.

Dobrá rada

čistenie povrchov od zvyšku lepidiel z etikiet

výrobok namočíme do vody na cca. 30 min, etiketu zlepíme a vysušíme povrch, ak tam ešte lepidlo ostalo tak ho odstránime odlakovačom

Stavebník

Starostlivosť o drevený plot

Aby drevený plot slúžil čo najdlhšie, musíme dodržať určité pravidlá. Na jeho životnosť má vplyv konštrukčné riešenie a kvalita povrchovej úpravy proti vlhkosti a hnilobe. Drevo sa odporúča pred náterom ošetriť proti plesniam, hubám a drevokaznému hmyzu.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Piešťany, Banka, Bašovce, Borovce, Drahovce, Ducové, Horná Streda, Hubiná, Krakovany, Moravany nad Váhom, Radošiná, Rakovice, Ratnovce, Sokolovce, Trebatice, Veľké Orvište, Veselé, Vrbové
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang